Dobré ráno, dnes je pondělí 17.6.2024
svátek slaví Adolf,
zítra Milan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
Post by: Michal Sobecký

 Jako o straně umírající či spíše vymírající se často hovoří o KSČM. A v mnohém je to pravda: vesměs voliči nejstarší generace, na něž v minulosti KSČM nejvíce sázela, pomalu odcházejí. A straně se je nedaří nahradit.

Post by: Michal Sobecký

Necelých pět procent, ztráta vlivu na kraj a nepochybně zklamání. KSČM se v letošních volbách příliš nevytáhla. Stejně jako sociální demokraté se ani jeho kandidáti nedostali ani do zastupitelstva. Nabízí se nyní otázka – co dál? Komunistická strana Čech a Moravy zjevně trvale přichází o voliče, a přestože se nyní může pochlubit velkým vlivem na chod státu, zájem veřejnosti o to, aby byla relevantní politickou silou, se zjevně zmenšuje. Důvody s Večerníkem rozebíral Tomáš Lebeda (na snímku), politolog z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Post by: Michal Sobecký

V Průšvih, katastrofa, tak těmito slovy se dá označit výsledek KSČM v krajských volbách. A to jak k těm v Olomouckém kraji, tak v celé ČR. V drtivé většině krajů se nakonec komunisté vůbec do zastupitelstva nedostali. Stejně tak v tom Olomouckém, výsledek necelých pět procent je nepochybně pro stranu zklamáním. Jak ho docílila?

Post by: Martin Zaoral

Krach KSČM v krajských volbách určitě není překvapení. Této více než tradiční politické straně se dlouhodobě nedaří oslovit někoho, kdo by ji nevolil už před rokem 1989. Její věrní voliči postupně buď vymírají, nebo pragmaticky přecházejí k jiným stranám, u nichž cítí, že mají větší vliv a mohou toho pro ně udělat víc.

Post by: Michal Sobecký

 Letošními krajskými volbami, zdá se, končí jedna malá éra v komunistické straně. O koho jde? O Alexandra Černého, jehož obličej se stal opakovaně synonymem pro volební kandidátky KSČM.

Post by: Redakce

FOTO: Podpisem koaliční smlouvy vyvrcholila v pondělí 26. října jednání o podobě nového vedení Olomouckého kraje. Před budovou hejtmanství dohodu podepsali zástupci všech tří stran, které se budou na vládě v kraji podílet.

Post by: Michal Kadlec

FOTOGALERIE: Trvalo to možná déle, než by se původně dalo čekat, ale je hotovo! Minulý pátek během odpoledních hodin oznámili lídři Pirátů a Starostů, že se na budoucí krajské koalici definitivně dohodli se Spojenci pro Olomoucký kraj a ODS. A navíc se všichni tři koaliční partneři domluvili také na rozdělení vedoucích postů i gescí v jedenáctičlenné Radě Olomouckého kraje. V zastupitelstvu tak získají pohodlnou většinu 32 mandátů. Vítězné hnutí ANO 2011 s 18 křesly tak bylo definitivně „obejito“ a odchází do opozice. V ní je od počátku předurčené místo i pro pětici zastupitelů SPD. Co je zásadní, tak předem avizovaná změna na postu hejtmana, kterým bude namísto Ladislava Oklešťka Josef Suchánek z Olomouce. Jeho prvním náměstkem se nestane lídr Spojenců Marian Jurečka, ale až v pořadí pátý Ivo Slavotínek – rodák z Prostějova! Nové krajské vedení také dodrželo slib a snížilo počet náměstků hejtmana ze sedmi na čtyři. Nově vytvořeným postem v řízení hejtmanství je pak pozice uvolněné zastupitelky Olomouckého kraje, kterou zastane Milada Sokolová, současná náměstkyně prostějovského primátora.

Post by: Michal Kadlec

Komunisté zaznamenávají už dlouhodobě výrazný odliv svých voličů a sympatizantů. Nikdy se ale ještě nestalo, že by se KSČM ve volbách neprobojovala do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nebo krajských či obecních zastupitelstev. Až nyní.

Post by: Michal Sobecký

 Velké zklamání přinesly letošní krajské volby KSČM i na Prostějovsku. Strana neobhájila dokonce ani obce, kde v minulosti suverénně vyhrávala. Příkladem budiž Doloplazy. Zatímco před čtyřmi lety zde obdržela skoro 35 procent hlasů, letos to bylo necelých patnáct.

Post by: Michal Kadlec

 Je lídrem nejen krajské organizace ČSSD, ale zároveň vedl kandidátku nově vytvořené koalice sociální demokracie a Patriotů Olomouckého kraje do krajských voleb. Jiří Zemánek (na snímku) před těmito volbami novou koalici vychvaloval s tím, že právě spojení s osobnostmi Olomouckého kraje přinese ČSSD další hlasy voličů a že věří ve dvouciferný volební výsledek. Omyl! ČSSD a Patrioti Olomouckého kraje ve volbách do Zastupitelstva Olomouckého kraje nepřekročili pětiprocentní výsledek a nezískali žádný mandát krajského zastupitele.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...