Dobrý večer, dnes je pátek 12.4.2024
svátek slaví Julius,
zítra Aleš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Krach KSČM v krajských volbách určitě není překvapení. Této více než tradiční politické straně se dlouhodobě nedaří oslovit někoho, kdo by ji nevolil už před rokem 1989. Její věrní voliči postupně buď vymírají, nebo pragmaticky přecházejí k jiným stranám, u nichž cítí, že mají větší vliv a mohou toho pro ně udělat víc.


Dnes se na to už zapomíná, ale faktem zůstává, že ještě v padesátých letech minulého století to bylo přesně naopak. Komunistická strana byla pro drtivou většinu mladých přitažlivější než kterákoliv jiná. Nejenže v posledních čistě nedemokratických volbách převálcovala všechny ostatní, „budoucnost národa“ byla ve své většině jejími idejemi natolik nadšena, že někdy nevědomky, jindy zcela záměrně přispěla k vybudování systému, který své oponenty zavíral, či dokonce posílal na šibenici. Navzdory tomu být komunistou, to tehdy znělo hrdě. Troufnu si tvrdit, že vzkřísit tento pocit je v dnešní době už nemožné.
Pokusy tu byly, ale skončily neslavně. Letos v létě strana představila plakáty s heslem Být komunistou je in. Doplněny byly o fotografii mladé pohledné dívky v červené šále. Strana ovšem narazila. Použitý snímek pocházel z fotobanky a její autor se proti kampani ohradil. Z následných diskusí vyplynulo, že většina lidí u nás se spíše domnívá, že být komunistou je zločIN.
Komunismus jako takový se už vzkřísit zřejmě nepodaří, nicméně to neznamená, že by jeho myšlenky byly navždy passé. Kdo se jen trochu zajímá o historii, ten dobře ví, že nejen stejní lidé převlékají různé kabáty, ale rovněž podobné ideje se v průběhu staletí odívají do různých termínů. Zůstává tedy ověřeným faktem, že mladí lidé budou ve své většině vždy inklinovat spíše k levici. Dopomáhá tomu jednak jistota rodičovského zázemí stejně jako vyrůstání ve školním kolektivu. Jakmile se ale musí člověk začít starat nejen o sebe, ale i o vlastní rodinu, levicové ideje u něj často mizí.
I proto levicová KSČM má dnes mimo jiné smůlu v tom, že část jejích potenciálních voličů v dnešní době přebírají Piráti. Samozřejmě že ti nemají v současné české společnosti takovou podporu, jakou měli komunisté po válce, navíc by své názory pravděpodobně nikdy neprosazovali tak nadšeně a tak radikálním způsobem. Přestože se představitelé této strany oficiálně distancují od tradičního dělení na levici a pravici a tvrdí o sobě, že jsou čistí liberálové, je patrné, že jejich názory oslovují mladé voliče právě svým levicovým charakterem.
Ano, být komunistou možná kdysi znělo hrdě, ale být pirátem, to je dnes prostě sexy!

 

 

Druhý díl tematického seriálu VOLEBNÍ DOZVUKY věnovaný úpadku KSČM najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 26. října

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...