Dobrý podvečer, dnes je sobota 13.4.2024
svátek slaví Aleš,
zítra Vincenc
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Hasičské sbory na Hané vznikaly před pořádně dlouhou dobou. Ty na Prostějovsku slaví v současnosti 130, také 140 a více let od svého založení. Na svá identická muzea si ale museli nadšenci do tradic bojovníků s ohněm počkat mnohem déle. Například v Čechách pod Kosířem vzniklo muzeum až v roce 2000. Večerník se však tentokrát přesunul mnohem dále na jih regionu, a sice do Brodku u Prostějova. I tam se totiž nachází zajímavá expozice věnovaná požárníkům.

Už vlastní budova je nepřehlédnutelná, stojí přímo vedle samoobsluhy a září novotou. Jak ale připomíná správce sbírek Rostislav Černý, muzeum bylo v městysi mnohem dříve, než zjevně moderní budova vznikla. „Počátek expozice se datuje do roku 1983. A patří tak k nejstarším svého druhu v České republice. Nacházela se tehdy ve staré zbrojnici a postupně byla umístěna do tří místností,“ vzpomíná Černý a rovnou vzdal hold Františku Langrovi, zakladateli muzea.
Od roku 2006 je sbírka na aktuálním místě. A pořádně se rozrostla. „Jsou zde exponáty z celého okresu. Je toho tolik, že už musíme nové odmítat,“ usmívá se správce sbírek a pouští se do vypočítávání některých zajímavostí, které návštěvníci naleznou. „Máme zde různé druhy stříkaček, například trakařovou, dvoukolou i čtyřkolou. Další motorovou a také tu určenou k tažení koňmi. Nejstarší jsou z doby okolo roku 1890,“ ukazuje Rostislav Černý.
To ale není vše. Muzeum je tak veliké, že pojme i modernější stroje a hasičskou techniku. „Máme zde třeba původně nákladní automobil Wikov předělaný na hasičský z roku 1937, jediný svého druhu v republice. Dále zde máme třeba Škodu 1203 z roku 1974 nebo Tatru z Němčic nad Hanou,“ říká Rostislav Černý. A drobnějších exponátů? Těch je nepočítaně. Fotky, písemnosti, prapory, ocenění, výstroj, výzbroj. Tento výčet znamená jediné – pokud plánujete návštěvu muzea, raději si vyčleňte času více než málo.

HASIČSKÉ MUZEUM BRODEK U PROSTĚJOVA
Adresa: Tyršova 70, Brodek u Prostějova, budova hasičské zbrojnice
Otevírací doba: po telefonické domluvě
Kontakt: 776 615 254
Co je k vidění: velké množství hasičské výbavy včetně stříkaček a cisternových vozidel. Krásný rozvoj hasičské techniky „v kostce“
ZAJÍMAVOST: unikátní hasičské automobily

 

Předchozí díly:

http://www.vecernikpv.cz/spolecnost/37445-nase-muzea-3-dil-regionalni-muzeum-dobromilice

http://www.vecernikpv.cz/serialy/37307-nase-muzea-2-dil-muzeum-radiotechniky-dobrochov

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...