Dobré poledne, dnes je úterý 28.5.2024
svátek slaví Vilém,
zítra Maxmilián a Maxim
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Nejdříve chátrající budova, nyní jeden z nejhezčích objektů v obci. Historická stavba, původní šlechtická rezidence, se nachází v sousedství dobromilického kostela. Během posledních let se výrazně proměnila. Budova stejně jako přilehlá zahrádka září novotou, přičemž z objektu se nestala prázdná skořápka. V roce 2016 proběhla rekonstrukce, po níž se v něm usídlilo nové muzeum. A to jak se svými stálými expozicemi, tak s krátkodobými výstavami.

Muzeum nyní nabízí přízemní a první patro. Můžete si prohlédnout například to, jak vypadal selský život před sto a více lety, dále informace týkající se samých Dobromilic, které patří k velmi starým obcím. U toho ale nezůstalo ani vedení obce, ani vedení muzea. „Bývá zde hodně akcí. Spolupracujeme v poslední době s Muzeem a galerií Prostějov, často nám zapůjčují část sbírek. Jindy zde vystavují třeba sběratelé,“ vyjádřila se správkyně muzea Denisa Zatloukalová.
Výsledkem je každoročně směs různorodých, zajímavých výstav. Zatímco jednou jsou potěšeni příznivci geologie či paleontologie, jindy si přijdou na své obdivovatelé spíše kurióznějších výstav. „Měli jsme zde výstavu kočárků a také uměleckých panenek, které zapůjčila paní Cigánková ze Štěpánova, která jich má snad sto čtyřicet. Na to se sem jezdili dívat i z Ostravy, výstava zaujala také chlapy,“ vzpomíná spokojeně Denisa Zatloukalová na loňský počin. Ten měl i charitativní závěr. „Vybrali jsme dvacet tisíc korun, které jsme zaslali olomoucké fakultní nemocnici na pomoc předčasně narozeným dětem,“ vysvětlila.
Výstavní sály tak už zažily ledasco, například se zde svými rádii blýskl Jiří Charvát, jehož muzeum jsme představili již minule. Jindy zde jsou ke zhlédnutí fotografie a obrazy. Nyní ale muzeum stejně jako další kulturní instituce zažívá nucený útlum. V polovině března muselo zavřít. „Měli jsme mít výstavu věnovanou přírodě Drahanské vrchoviny a přišli jsme o velikonoční jarmark,“ zmínila některé akce muzea. Nyní tedy netrpělivě vyhlíží, kdy by mohla budova zase vítat návštěvníky. Podle dosavadních plánů zveřejněných vládou by se tak mělo stát nejpozději v červnu, ve hře je už i tento měsíc květen. „Letos máme v plánu například geologickou expozici věnovanou sopkám. Tak snad už normálně proběhne,“ věří Denisa Zatloukalová.


REGIONÁLNÍ MUZEUM DOBROMILICE
Adresa: Dobromilice 126, budova bývalé mateřské školy
Otevírací doba: úterý: 9:00 – 12:00 hodin
čtvrtek: 15:00 – 17:00 hodin (pouze v letním období)
neděle: 15:00 – 18:00 hodin (pouze v letním období)
Kontakt: 777 067172
Co je k vidění: život na vesnici z doby před sto lety, historie Dobromilic a okolí, pravidelné výstavy
ZAJÍMAVOST: řada kulturních akcí a krásně opravené historické prostory budovy

 

Předchozí díly:
http://www.vecernikpv.cz/serialy/37307-nase-muzea-2-dil-muzeum-radiotechniky-dobrochov

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...