Dobrý podvečer, dnes je sobota 13.4.2024
svátek slaví Aleš,
zítra Vincenc
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Malý koníček se proměnil v koně. A najednou na něj nebylo místo. Vzniklo tak malé muzeum, které je na Prostějovsku jediné svého druhu. Věnuje se totiž rádiím a gramofonům – jejich vývoji a zajímavostem. Muzeum založil a stále vede Jiří Charvát, místní nadšenec, který zprvu měl rádia ve svém pokoji doma. Když prostory nestačily, vytvořil po dohodě se starostou expozici přímo na obecním úřadě.

„Muzeum jsem založil v roce 2018. Díky tomu jsem získal další kontakty a mohl rozšířit sbírku. Teď čítá asi 470 exponátů,“ prozradil Jiří Charvát, kterému bylo v době založení teprve 22 let. Co jej ke sbírání přimělo? „Vždy jsem měl zájem vědět, jak tyhle věci fungují. A fascinovaly mě elektrosoučástky,“ vysvětlil.
Sbírka nyní obsahuje řadu rádií, ale nejen jich. „Rádií mám nejvíce, ale mám tu i nějakou promítací techniku, na mikrofilmy a diapozitivy. Potom také magnetofony a gramofony. Zrušil jsem naopak historické počítače – neměl jsem už pro ně místo,“ řekl Jiří Charvát. Za roky, co rádia sbírá a zabývá se jimi, jich už soustředil pěknou řádku. A jde o hodně rozmanitou kolekci. Zatímco některá by se ještě našla na chatách a v chalupách, jiná už zdaleka tak běžná nejsou. „Cením si nejvíce krystalky, předchůdce rádia. A rádií, která jsou z doby války nebo ještě předválečná. Těch mám tak dvě desítky,“ informoval Charvát.
Muzeum má za sebou zatím dva rušné roky existence. Loňský rok zkrátila co do otevření rekonstrukce. Podobně jako řada jiných menších expozic je otevírané po domluvě. Nebo také během různých svátků a zajímavých příležitostí. Zatímco však loni bylo otevřené na Velikonoce, tentokrát muselo kvůli koronaviru zůstat uzavřené. Rádia ale měli možnost v minulosti vidět třeba také návštěvníci nedalekého regionálního muzea v Dobromilicích.
Jaké jsou další plány Jiřího Charváta? „Do budoucna bych muzeum rád zase provozoval s tím, že bych uspořádal v roce několik akcí jako Velikonoce, Vánoce, státní svátky a podobně,“ prozradil. Že je pro něj muzeum srdeční záležitost, ostatně ukázal vcelku nedávno. Odehrála se v něm totiž část jeho vlastní svatby.


MUZEUM RADIOTECHNIKY DOBROCHOV
Adresa: Dobrochov 43, budova obecního úřadu
Otevírací doba: příležitostně, jinak dle domluvy
Kontakt: 720 022 704
Co je k vidění: rádia za posledních 90 let, gramofony, další technika
ZAJÍMAVOST: pozoruhodné informace o nedalekém vysílači na kopci Předina

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...