Dobrý večer, dnes je pátek 12.4.2024
svátek slaví Julius,
zítra Aleš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Zástupci prostějovského regionu měli ve vedení Olomouckého kraje vždy velice silné zastoupení. A bylo to vidět. Námi zvolení hejtmani, náměstci či radní vždy lobovali za zdejší region i město a do rozpočtů jednotlivých obcí a měst či městysů putovaly značné finanční toky na investiční akce. Na to všechno teď ale zapomeňme! Pokud se na krajské koalici dohodnou Piráti a Starostové společně se Spojenci za Olomoucký kraj a ODS, tak ve vedoucích funkcích kraje nebude mít Prostějovsko zřejmě ani nohu!

Po sečtení hlasů v nedávných volbách do Zastupitelstva Olomouckého kraje bylo jasné, že složit novou krajskou koalici bude pro vítěze voleb z hnutí ANO 2011 velice složité. Nebylo by, kdyby ODS vyjádřila snahu pokračovat v dosavadní spolupráci i za situace, kdy by menšinovou vládu podporovalo hnutí Svoboda a přímá demokracie. Pro Prostějovsko by tato alternativa byla nejpřijatelnější, protože by region i nadále zastupoval hejtman Ladislav Okleštěk a silnou pozici v novém vedení kraje by měl určitě také prostějovský primátor František Jura. A minimálně o funkci krajské radní se mohla ucházet i náměstkyně primátora Prostějova Milada Sokolová (ODS).
Jenže nyní je všechno jinak a podle všeho dojde ke spojení úplně jiných sil. Občanští demokraté totiž nechtějí ani slyšet o jakékoliv spolupráci a podpoře SPD a přiklonili se tak raději k jednání o koalici se seskupením Spojenci pro Olomoucký kraj a dalším slepencem s Pirátů a Starostů. Nikdo to ODS nemůže zazlívat, ale ruku na srdce, toto spojení bude znamenat pro Prostějovsko totální vyklizení pozic v Olomouckém kraji! Lídry všech tří politických subjektů jsou totiž lidé z Olomoucka, Přerovska, Šumperska či ze Zábřehu na Moravě. A při vší úctě k prostějovským zástupcům těchto subjektů, Petru Lyskovi, Michalu Obrusníkovi (Piráti a Starostové), Františku Horákovi (Spojenci pro Olomoucký kraj) a ostatně také Miladě Sokolové (ODS) se nedá předpokládat, že se tito jmenovaní objeví na vedoucích pozicích! Takto ale zřejmě vyjednavači ODS s ohledem na zájmy Prostějovska při jednání o koalici a po rozhodnutí opustit spolupráci s hnutím ANO, nepřemýšleli, bohužel... „Máte pravdu, že vyšachováním hnutí ANO 2011 a rozhodnutím občanských demokratů ztratilo Prostějovsko svoji sílu. Já osobně se ale budu v případě mého působení v opozici i nadále snažit pro náš region vyjednávat co největší finanční podporu na investice,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 14) lídr ANO 2011 Ladislav Okleštěk.
„Prostějovsko z pohledu financování z krajské pokladny čekají určitě chudé roky. V následujících čtyřech letech tam nebude nikdo, kdo by za Prostějovsko loboval. A to jsme v letech minulých měli na kraji opravdu silné koně. Nyní hejtmana Oklešťka s náměstkem Hynkem a také Františkem Jurou. Ještě dříve udělal pro Prostějov hodně například Alois Mačák. To všechno s ohledem na vývoj koaličních jednání mezi stranami, které nemají výrazné zastoupení z řad Prostějovanů, nyní padá,“ uvedl pro Večerník bývalý poslanec za ČSSD a současný prostějovský zastupitel Pavel Holík. Podobný názor má také exprimátor Prostějova. „Bojím se, že z hlediska krajských investic půjde Prostějov a okolí až na poslední místo,“ utrousil Miroslav Pišťák.
Do opozičních lavic zamíří v Zastupitelstvu Olomouckého kraje s největší pravděpodobností také současný primátor František Jura (ANO 2011). První dva roky uplynulého volebního období přitom působil jako náměstek hejtmana, poté byl členem rady. „Měl jsem možnost přesvědčit kolegy o důležitosti našich projektů v Prostějově a získat pro ně podporu. Pokud v koalici nebudeme, budu samozřejmě pracovat se stejným nasazením i v opozičních lavicích a udělám vše pro to, abych byl pro náš region užitečný a prospěšný i nadále,“ ujistil Jura.
Prostějovský region nebude mít v následujících čtyřech letech žádnou výraznou osobnost ve vedení Olomouckého kraje. Příští měsíce a roky ukáží, jaká je to škoda.

 

Aktuální zpravodajství najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 12. října

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...