Příjemnou noc, dnes je pátek 12.4.2024
svátek slaví Julius,
zítra Aleš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Popravdě se musím přiznat, že mě mladá generace při mých poněkud skeptických postojích vždy znovu a znovu překvapí něčím pozitivním. Když jsem se ptal v rozhovoru střelce vítězné branky eskáčka v Jihlavě Kuby Matouška na případné fotbalové vzory, dostal mě odpovědí, že dobrým vzorem je každý, kdo neleží na gauči a maká. Zase mi to vlilo trochu optimismu do žil, že s naší budoucností to nemusí být úplně bledé.
V podstatě jsem se zařídil podle toho. Pokud má člověk svůj názor na dění kolem sebe a má pocit, že se může zasadit o změnu k lepšímu, neměl by kolem toho jen žvanit „mezi svými“, v lepším případě psát. Proto jsem se rozhodl přijmout nabídku a kandidovat v krajských volbách.


Zkušenost to byla každopádně zajímavá, i když jsem v tomto případě stál co do konečných výsledků jaksi na špatné straně. Musíme otevřeně přiznat, že klasická česká levice, pokud tedy do ní počítáme i relikt s názvem ČSSD, to dopracovala tam, kam ti reálněji uvažující už nějakou dobu předpovídají. Sociální demokraté jsou největším „loserem“ těchto voleb, komunisté je těsně následují.
V jejich případě se asi nejvíc prokázalo, jak úzce je spojená krajská a celostátní politika co do vnímání voličů. Měl jsem totiž příležitost být u tvorby volebního programu a zapracovali jsme do něj i některé mně blízké připomínky a názory. Při konfrontaci s ostatními programy mohu říci, že na krajské stejně jako na komunální úrovni platí, že v zásadě lze souhlasit se všemi volebními programy, které se do značné míry překrývají. To mi ostatně potvrdili i moji známí, voliči jiných stran, kteří onen program četli.
KSČM sice v poslední době čelí zvýšenému „zájmu“ liberálních médií a těch, kteří si na bourání minulosti tetelí především vlastní ego. Na druhou stranu je ale fakt, že této straně hodně ublížilo tolerování současné Babišovy vlády. Stala se zkrátka stranou systémovou, konformní, a to se v tomto případě neodpouští. Ostatně předpokládám, že podobný osud za nějaké to volební období potká dnes populární Piráty.
Klasické levicové strany nyní stojí na okraji vlastního rovu a upřeně se dívají do něj. Do příštího roku mají poslední možnost udělat něco, aby definitivně nezmizely z české politické scény. Z tradičních stran by pak zůstali už jen lidovci a ODS. Budou-li ovšem na to mít špičky levicové scény tentokrát dostatek nezbytné reflexe, kterou už několikrát neprokázaly, ukáží nejbližší měsíce.

 

 

Aktuální zpravodajství najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 12. října

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...