Dobrý večer, dnes je pátek 12.4.2024
svátek slaví Julius,
zítra Aleš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jednání o nové koaliční spolupráci ve vedení Olomouckého kraje vrcholí. S tím, že vítěz krajských voleb půjde s největší pravděpodobností do opozice, se vrcholní představitelé hnutí ANO 2011 už definitivně smiřují. Občanská demokratická strana, nejdůležitější hráč v povolební hře, která skončila ve volbách až na čtvrtém místě, se totiž rozhodla jednat o koalici s Piráty a Starosty a Spojenci pro Olomoucký kraj. Tato trojice politických subjektů totiž dá dohromady 32 mandátů v pětapadesátičlenném Zastupitelstvu Olomouckého kraje.

V pátek 9. října vedení regionálního sněmu ODS ohlásilo, že po zvážení všech okolností vstoupí v jednání o budoucí koalici už jen s Piráty a Starosty, kteří již dopředu deklarovali, že jsou ochotni spolupracovat se Spojenci pro Olomoucký kraj. První společné jednání celé trojice politických subjektů se uskutečnilo v sobotu dopoledne v Olomouci, ale během tohoto dne ještě definitivní koaliční dohoda nepadla. „Povídali jsme si docela dlouho, kreslili si nějaké možnosti a snažili se všichni o nějaký konstruktivní výstup. Ještě jsme naše uvažování nad tím úplně nedotáhli do konce, proto jsme se dohodli, že budeme pokračovat v neděli večer,“ sdělil Večerníku Josef Suchánek, lídr Pirátů a Starostů. „Předpokládám, že po nedělním večeru bychom mohli zveřejnit už konkrétní výstup,“ dodal ještě Suchánek.
Proto nejen Večerník s napětím sledoval, jak se lídři a další členové vyjednávacích týmů v neděli pozdě večer dohodnou. První ohlasy zaznamenal Večerník těsně před půlnoční uzávěrkou tohoto vydání. „Nedělní jednání jsme uzavřeli dohodnutým memorandem o koaliční spolupráci, které však musí projednat ještě stranické orgány všech tří subjektů. Ke společnému jednacímu stolu se opět sejdeme v pondělí 12. října v 17.00 hodin,“ informoval Večerník v neděli těsně před půlnocí Michal Zácha, předseda regionálního sdružení Občanské demokratické strany. „Osobně mám z jednání velice dobrý pocit. Po týdnu jsme se posunuli o notný kus dál,“ podotkl ještě Zácha.
Jeho slova o pár minut později potvrdil Večerníku i lídr Pirátů a Starostů. „Pocity mám velice radostné, shodli jsme se na těch nejpodstatnějších věcech. Uzavřené memorandum probereme na stranické půdě a v pondělí vpodvečer budeme dále jednat o budoucí koaliční spolupráci v Olomouckém kraji se Spojenci a ODS,“ sdělil Večerníku Josef Suchánek. Právě on je nyní považován za hlavního kandidáta na budoucího hejtmana Olomouckého kraje. Ale to přece jen ještě předbíháme událostem…

 

 

Aktuální zpravodajství najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 12. října

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...