Dobrý večer, dnes je středa 1.12.2021
svátek slaví Iva,
zítra Blanka
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Od pondělí 12. října začínají v Česku platit nová opatření, která mají podle vlády zbrzdit šíření koronaviru. Nařízení budou platná po dobu dvou týdnů. Zavřené budou památky, divadla a kina, omezení se vztahuje na pořádání koncertů, výstav i na sportování. Omezené budou návštěvy v nemocnicích a na úřadech, na druhý stupeň základních škol se vrátí výuka na dálku, byť jen částečně. Zástupci vlády varovali, že pokud omezení nepomohou, mohou se zostřit. Za pátek přibylo rekordních 8618 případů nemoci. Premiér Andrej Babiš nevyloučil ani lockdown, tedy uzavření země jako v jarní vlně epidemie. Zpřísněná opatření mají být vyhlášená od středy, sledujte proto www.vecernikpv.cz!

Kultura
* V pondělí se musejí zavřít galerie a muzea, lidé nebudou moci navštívit hrady, zámky a podobné kulturní objekty.
* Zavřené budou rovněž hvězdárny a planetária.
* Zakázané jsou poutě, představení cirkusů a varieté, dále kongresy a veletrhy.
Sport
* Vláda zrušila volnočasové i profesionální aktivity sportovců. Týká se to i první fotbalové ligy a hokejové extraligy, jež se dosud mohly hrát bez diváků.
* Od pondělka tak budou uzavřena veškerá vnitřní sportoviště, na venkovních bude možné sportovat za účasti maximálně 20 lidí.
* Výjimku z nových pravidel mohu dostat jen mezistátní utkání a akce, odehrát by se měly – bez diváků – podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly domácí zápasy fotbalistů Sparty a Liberce v Evropské lize.
Školy
* Podobně jako dosud nebudou platit žádná omezení pro mateřské školy.
* Na 1. stupni základních škol zůstává prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu.
* Zavřené zůstanou provozovny zájmových kroužků pro děti kromě školních družin.
* Na 2. stupni ZŠ se od pondělí bude učit prezenčně polovina dětí, zbytek na dálku. Po týdnu se žáci vystřídají. Ministr školství popsal, že například třída A jednoho ročníku bude chodit do školy a třída B bude doma, přičemž další týden se to otočí. Pokud je někde jen jedna třída v ročníku, pak se vyjde z toho, aby se počet žáků ve škole snížil na polovinu.
* Pro žáky nižšího stupně víceletých gymnázií toto ale platit nebude. Budou chodit do školy, netýká se jich ani distanční výuka, ani střídání tříd. Pro ně budou nadále povinné roušky i ve třídách (jen na chodbách je mohou ze žáků a studentů nosit pouze ti na 1. stupni ZŠ) a tělocvik by měl být venku.
* Zavírají se též základní umělecké školy, tedy i ZUŠ musejí přejít primárně na distanční výuku. Od pondělí u nich ale už bude umožněna individuální výuka v budově „jeden na jednoho”.
* Na výuku on-line přejdou střední školy v celé ČR, dosud v některých regionech fungovaly normálně. Výjimky budou dál platit pro praktickou výuku. Distančně budou učit i vysoké školy. Osobní přítomnost se zakazuje, výjimku bude mít praxe lékařských a zdravotnických oborů.
Nemocnice, domovy seniorů
* Zakázané budou od pondělí také návštěvy v nemocnicích, domovech seniorů a dalších zařízeních sociální péče.
* Výjimku budou mít stejně jako dosud návštěvy u nezletilých pacientů nebo otcové u porodu.
Úřady
* Úřady budou pro veřejnost otevřené jen 2 dny v týdnu vždy na 5 hodin.
Bohoslužby
* Účast na vnitřních náboženských akcích bude omezena maximálně na 10 lidí, dosud byl limit 100 účastníků.
Restaurace
* Restaurace a hospody musejí už od pátku zavírat nejpozději ve 20.00 hodin, u stolu mohou být maximálně 4 lidé. Stejně jako v klubech či na diskotékách v nich platí zákaz živé hudby a tance. Do čtvrtka byl zakázaný provoz pohostinství mezi 22.00 a 6.00 hodin a spolustolovníků mohlo být 6.
Posilovny, fitness centra, bazény a zoo
* Od pátku musely také zavřít posilovny, fitness centra, vnitřní bazény, koupaliště a zoologické zahrady. „Vzhledem k vládním opatřením jsme v pátek uzavřeli provoz městských lázní. Na základě krizového opatření je pak také zakázán vstup na zimní stadion v Prostějově. Zrušeno je rovněž bruslení veřejnosti i ostatní pronájmy ledové plochy,“ sdělil Večerníku Vladimír Průša, jednatel Domovní správy Prostějov.
Obchody a služby
* V obchodech a provozovnách služeb se mohou zákazníci zdržovat ve skupinách nejvýše po 2 lidech, navíc alespoň ve dvoumetrových rozestupech. Výjimku mají stejně jako u stolu v restauracích členové jedné domácnosti. Provozovatelé obchodních center museli vypnout bezdrátové připojení k internetu, aby se v nich neshlukovali studenti středních škol, kde byla zrušena prezenční výuka.

 

 

Další aktuální zpravodajství najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 12. října

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...