Dobré odpoledne, dnes je pátek 19.4.2024
svátek slaví Rostislav,
zítra Marcela

28 vcp_celechoviceNetradičně v neděli 17.6.2012 odstartoval v Čelechovicích na Hané v pořadí již 3. ročník Velké ceny Prostějovska v požárním útoku. Na závodníky i diváky čekal perfektně připravený areál a tropické počasí. Nemohu se nezmínit o nádherných stupních vítězů a krásných medailích pro úspěšné týmy, které pořadatelé připravili.

V Čelechovicích snad poprvé za ty roky nefoukal vítr, proto se čekaly parádní časy jak v kategorii mužů, tak v kategorii žen. Je ale přece jen začátek sezony, týmy se teprve seběhávají a trénují, takže byli všichni zvědaví, jak na tom vlastně soupeři po dlouhé zimní přestávce jsou a v jakých sestavách se v letošní sezoně předvedou. Hlavním rozhodčím, startérem a velitelem soutěže byl Pavel Sedláček, ulité starty hlídal Luděk Navrátil, moderování se ujal David Slavíček. Na slavnostním nástupu jsme mohli napočítat 21 družstev mužů a 5 družstev žen.

Jako první se na start postavili muži ze Seloutek a zahájili soutěž časem 20,94sTo druhé Domamyslice, to už bylo jiné kafe. Parádní útok, při kterém byl k vidění i prostřik na obou terčích a časomíra ukázala čas 17,55s, na pravém terči dokonce 17,35s!!!!! Byl to nejen nejlepší sestřik dne, ale jak se nakonec ukázalo, i vítězný čas a hned na úvod obrovské překvapení. Domácím Čelechovicím se útok také povedl a časem 18,39s nakonec skončily na čtvrtém místě. Soběsuky poté předvedly neplatný pokus, když pravý proudař nenasadil proudnici a bylo po nadějích. Vícov časem 19,77s zaostal za očekáváním. Pak se ale stala věc nevídaná. Dětkovicím se podařilo dosáhnout naprosto stejného času na obou terčích jako před nimi Vícovu. Tato situace zaváněla protestem ze strany Dětkovic, ale i takové věci se mohou stát. Rozhodčí prohlásili čas za platný, časomíra běžela. Horší bylo, že při nepříliš povedeném útoku Dětkovic se ošklivě zranil béčkař David Slavíček a s poraněním ruky skončil v prostějovské nemocnici. Davidovi přejeme samozřejmě brzské uzdravení a návrat jak na dráhu, tak také k mikrofonu při moderování soutěží. Dalším družstev, které se chtělo pokusit překonat čas Domamyslic, byla Lipová. Jenže naděje na dobrý čas skončil již na základně, kde strojník nedal spoje. Lipová nakonec útok přece jen dokončila v čase 26,43s. Potom se představili předlonští vítězové Velké ceny Prostějovska z Nové Dědiny. V nové sestavě pokořili kluci trať v čase 19,00s a s výkonem vládla docela spokojenost. Další výborný čas se čekal od béčka Dětkovic. Kluci se ale zatím evidentně perou se sílou svého nového závodního stroje a levý proudař skončil daleko před čárou nástřiku a to se na těžkých terčích v Čelechovicích ani jinde na světě nevyplácí. Pravý proudař byl o něco blíž a sundal terč ve slušném čase 19,21s. Ovšem levý proudař se vžil do role zdatného zahrádkáře a kropil terč i okolní porosty, co to jen dalo. Byl z toho nakonec čas 31,00s. Ani Brodek u Konice nepředvedl to nejlepší, co umí. Zřejmě špatně nabraná voda a čas 21,04s. Stále se čekalo na nějaký dobrý čas, který by se alespoň přiblížil výkonu Domamyslic. Pokusily se o to Bílovice a málem to vyšlo. Strojník kluky tentokrát nikterak nešetřil a proudaři zaklekávali již s vodou na proudnicích. Parádní útok zakončili vlevo sestřikem v čase 17,38s, pravý proudař ale zaklekával na poslední chvíli a nestačil pořádně zamířit. Prostřik znamenal konečný čas 18,28s a bylo z toho druhé místo. Sympatický tým ze Ptení s nesrovnatelně slabším strojem oproti ostatním úspěšně dokončil útok časem 25,76sA pak do toho práskly Loučany, kterým se na Prostějovsku docela daří. Vyrovnaný sestřik obou proudařů a čas 18,39s znamenal konečné třetí místo. Následoval průměrný útok Olešnice, neplatné pokusy Ludéřova a Karolína, nepovedený útok Nivy, která trochu zamíchala posty v týmu a to se jim moc nevyplatilo. Jarda alias Lékárník se hodně snažil, s rozdělovačem se však na značku nedostal a zkrátil tím oba proudaře. Čas 29,81s znamenal poslední bodované místo. Kelčice svůj útok také pokazily a po nich už se vydal na steč velký favorit a loňský vítěz Velké ceny Prostějovska, družstvo Stražiska. Jenže už na základně se Radim alis Šákul trošku zdržel s rozdělovačem, strojník ale nikterak nečekal a pustil vodu pod plným plynem. Rozdělovač nebyl na svém místě a kratší proudaři měli problém s nástřikem. I když levý terč byl dole v čase 17,76s, pravý zastavil časomíru na čase 22,59sDomamyslice se mohly začít radovat, protože se blížil závěr soutěže. Nakonec se stalo neuvěřitelné skutečností a Domamyslice rozdílem třídy ovládly první kolo letošního ročníku Velké ceny Prostějovska. Náhoda? Štěstí? Uvidíme, jak potvrdí svůj výkon na dalším kole v Bílovicích, které se koná až za měsíc a týmy budou mít šanci dohnat to, co v zimní a jarní přípravě nestihly.

Po skončení soutěže mužů se trať připravila na soutěž žen, která také slibovala hezkou podívanou. Jako první šly na start Soběsuky a nastavily laťku časem 20,85s. Jako druhé se na start postavily jasné favoritky z Otaslavic. Od začátku nenasvědčovalo nic tomu, že by měl být nějaký problém. Strojnice počkala zkušeně s vodou, proudařky byly na čáře. Levý terč byl dole v čase 18,81s, ale pravá proudařka předvedla fatální prostřik. Čas 20,36s stačil pouze na 3. místoPak se postavily na start holky z Krumsína. V Krumsíně se letos hodně trénuje, ale proudařka byla tento víkend mimo republiku, takže si holky pozvaly na výpomoc béčkařku ze Stražiska, které již v této kategorii nezávodí, a na proudy vyslaly sesterské duo Moniku (SDH Krumsín) a Janu (SDH Soběsuky). Po startu uklouzla u základny béčkařka, ale dokázala svoji chybu úžasně napravit. Krásný útok skončil časem 19,59s a bylo z toho průběžně první místo. Sesterský souboj vyhrála Jana ze Soběsuk, která srazila terč v čase 19,27s. Do konečného pořadí ještě hodlaly rázně zasáhnout holky z Lipové. Výraznou pomocí měla být Lada Vránová zapůjčená na post rozdělovače z Otaslavic. Jenže právě na rozdělovači se nepodařilo uzavřít správně kohout, strojnice zbytečně ubrala plyn a bylo po nadějích. Čas 22,30s stačil pouze na poslední páté místo. Jako poslední tým se v soutěži představily holky z Dětkovic. Stejně jako jejich mužské protějšky přecenily svoje síly a jejich silný stroj zastavil proudařky, zvláště tu pravou, daleko od nástřikové čáry. Čas 20,15s ale i tak stačil celkově na druhé místo.

První kolo je za námi. Soutěž byla pořadatelsky dobře zvládnutá, vítězné týmy si zařádily na stupních vítězů a poté se týmy rozjely do svých domovů. Všichni měli určitě v hlavách, co všechno musí zlepšit, aby byli příště stejně úspěšní, jako tentokrát v kategorii mužů Domamyslice a v kategorii žen Krumsín.