Příjemnou noc, dnes je neděle 29.9.2024
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným

Debakl, demolice, zničení soupeře. Tyto přídomky a mnohé další si zaslouží sobotní přípravný zápas druholigového 1.SK Prostějov s divizními Skašticemi. Zápas hraný v Chropyni měl jasného favorita a papírové předpoklady se brzy začaly naplňovat. Už dlouho před koncem první půle bylo o vítězi zápasu rozhodnuto a duel hraný v drtivé většině hrací doby na půlce Skaštic nakonec skončil hrozivě vypadajícím debaklem, který okořenil Jan Šteigl šesti brankami.

Utkání začalo oťukáváním soupeře, nicméně už v 8. minutě se prosadil David Píchal a upravil na 0:1. V 18. minutě se do zajímavé možnosti dral domácí Sova, ale akce skončila beze střel. Ve 20. minutě naopak Prostějov udeřil podruhé, Slaměna vyzval průnikovou nahrávkou ke střele Píchala, ten si naběhl s míčem až k brankové čáře, předložil ho Janu Šteiglovi a ten se nemýlil – 0:2. Dvě minuty na to už to bylo o tři góly: Nahrávka z rohu před bránu byla tečovaná do brány Milanem Lutonským. Ve 24. minutě mohl tentýž hráč přidat další zásah, ale ostrou jedovku mu dokázal gólman vyrazit na roh. Nastala však 32. minuta a na pomyslném ukazateli (na hřišti chyběla časomíra) už by svítilo skóre 0:4. Postaral se o to Jan Šteigl. Se spoluhráči se dostal do přečíslení čtyř na jednoho, které zakončila opět prostějovská dvanáctka. Už ve 35. minutě to přitom bylo 0:5: Koudelkův centr sklepl do brány Milan Lutonský. Následně se nepřesnou ranou prezentoval Šteigl, a po nahrávce Koudelky znovu. Ve 42. minutě se pak konečně dočkali i hosté: ne branky, ale šance. Stříž totiž udělal chybu v obraně a Vymětal měl tak volné pole působnosti. Zblízka ale trefil pouze brankáře. Nedáš–dostaneš opět zafungovalo a eskáčko vedlo hned poté díky Janu Šteiglovi už 6:0, kdy si tým zcela rozebral obranu soupeře. Před koncem poločasu si třetí zákrok připsal Peka, když zneškodnil přízemní střelu mířící k tyči.

Také druhý poločas nabídl hru na jednu branku. Místy přes půli soupeře eskáčko vůbec nepouštělo a dělalo si, co se mu zlíbilo. Už v 50. minutě načal druhý hattrick Jan Šteigl, který se trefil z levého křídla. Dvě minuty na to si prostějovský snajpr doslova vychutnal brankáře, udělal mu kličku a osamocený zakončil do prázdné brány – 0:8. Následně zkusil štěstí Píchal, ovšem nastřelil soupeře, což se po drzém průniku podařilo i Khrulenkovi. V 64. minutě se ukázal i další mladík v týmu, Kovář totiž vymyslel pěknou akci, která skončila rohem. Z jednoho z dalších pak přišlo zakončení hlavou od Oleksandra Pernatskyiho – 0:9. Diváci začali být zvědaví, zda padne sympatická desítka. A nakonec se dočkali. Nejprve se po spolupráci s Dittmerem neprosadil Šteigl, nicméně pak přišla chvíle Patrika Slaměny, který krásnou střelou z dálky zaokrouhlil počet branek Prostějova na deset. To už se do brány hrnul Petar Aleksijevič, který se tak s velkým přehledem stal nejstarším borcem, který v přípravě Prostějova nastoupil. Už z brány sledoval, jak Koudelka využil přečíslení soupeře a vystřelil přesně k levé tyči. Pak si ale užila i prostějovská obrana. V 81. minutě se chvíli musela bránit a situaci zachránil až Aleksijevič, který dalekonosnou střelu k tyči vyrazil na roh. Po krátkém intermezzu už ale opět hrál Prostějov. Kovářův centr ještě brankou neskončil, nicméně Šteiglova teč už ano. A na konečných 0:13 pak dal David Píchal, když se prosadil k levé tyči. Prostějov tak zcela utkání ovládl a nakonec zapsal více vstřelených branek než v celém dosavadním přípravném období dohromady.

Roman KOLENIČ, trenér TJ Skaštice
„My jsme čtrnáct dní v tréninku, takže se to samozřejmě dalo čekat. Původně jsme vůbec tento zápas hrát neměli. Vyhověli jsme ale Prostějovu, protože jim, tuším, vypadla Senica. Co k tomu říct. Já myslím, že kvalita se od začátku zápasu projevila, nejen ve finální fázi. Bylo vidět, že jde o profesionální mužstvo. Jak říkám, původně jsme to vůbec neměli hrát.“

Pavel ŠUSTR, trenér 1.SK Prostějov
„Určitě pomohl zápas našim útočícím hráčům, kteří se častěji dostávali do zakončení a mohli si vyzkoušet všechny jeho typy. Jinak k tomu zápasu můžu říct jen to, že utkání kluci odehráli s chutí a tak, aby je ten fotbal bavil.“

TJ Skaštice – 1.SK Prostějov 0:13 (0:6)
Branky: 20., 32., 42., 50., 52. a 88. Šteigl, 8. a 90. Píchal, 22. a 35. Lutonský, 70. Pernatskyi, 75. Koudelka, 80. Slaměna
Rozhodčí: ; Bez žlutých karet. Diváci: 50.

Statistiky: střely na branku 21:4, střely mimo 5:0, rohové kopy: 8:2.

Sestava Prostějov: Peka (75. Aleksijevič) – Zapletal, Machynek (46. Pernatskyi), Bialek (46. Pernatskyi), Stříž – Koudelka, Dittmer (75. Slaměna), Slaměna (46. Rus), Lutonský (60. Kovář) – Šteigl, Píchal. Trenér: Pavel Šustr

Sestava Skaštice: Večera – Beneš, Miklík, T. Motal, Batík, Petrúsek, R. Frýdl, Sova, Vymětal, L. Motal, Konečník. Střídali: Oračko, Sedlák, M. Frýdl, Škrábala, Menšík. Trenér: Roman Kolenič.