Příjemnou noc, dnes je neděle 29.9.2024
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným

FOTOGALERIE: Do třetice všeho dobrého? Tentokrát ne. 1.SK Prostějov se potřetí za sebou v přípravě utkal s prvoligovým týmem. A zatímco s Baníkem Ostrava remizoval a nad olomouckou Sigmou vyhrál, tentokrát zažili svěřenci trenéra Šustra hořkost porážky. V tréninkovém areálu Vista v Ostravě–Zábřehu podlehli ve svém druhém vystoupení dobře a organizovaně hrající Karviné po boji 2:3. Pro Severomoravany to byla už rozlučka s letošním ročníkem zimní ligy a se ziskem 5 bodů obsadí pouze vinou horšího skóre druhé místo. Vítězem grupy se stal Baník Ostrava. Dohrávka druhého kola mezi sekáčkem a nováčkem slovenské nejvyšší soutěže FK Pohronie na tom nemůže nic změnit.

Do sobotního utkání Tipsport ligy vyběhl v základní sestavě Karviné testovaný útočník ze Severní Makedonie Mario Krstovski a po změně stran také druhý novic Filip Kubala. Prostějovský 1.SK přivezl jeden nový přírůstek, na levém křídle kmital exolomoucký Matoušek, naposledy působící ve Vítkovicích. Vedle něj dal ale kouč Šustr šanci dorostenci Dittmerovi a do hry vyrukoval se zbrusu novou stoperskou dvojicí Machynek - Hloch. Naopak pouze na lavičce zůstaly opory typu Koudelky či Píchala, zcela absentovali Schuster, Sus a nepředvedly se ani posily Teplý, Stříž a Batelka.
Na trávníku tréninkového centra Baníku Ostrava Vista začaly padat góly brzy. Do vedení šel favorit, když Hanousek našel nahrávkou po ose nabíhajícího Lingra, který tváří v tvář Brédovi nezaváhala – 0:1. Následovala nepříliš záživná pasáž hry. To mohl změnit Čonka, nicméně jeho centr nenašel adresáta. V 10. minutě ale mohlo být veselo na druhé straně. Matoušek zachytil rozehrávku soupeře a snažil se ji přetavit v gól. Brankářem byl však faulovaný, a i když se střídačka Prostějova hněvala, pískotu pokutového kopu se nedočkala. Celkově se útočné hody zrovna nekonaly, k vidění byla spíše okopávaná než fotbal... Až před přestávkou se hra trochu rozjela. Nejprve byli diváci svědky nehezké srážky Vukadinoviće s Matouškem. Chvíli nato se aktivní Matoušek prezentoval nepříliš důraznou hlavičkou z vápna. Po Bakutově pokusu, nebezpečné hlavičce Ba Loui se prosadil až brazilský stoper Eduardo, který v poslední minutě první půle hlavičkou zužitkoval rohový kop Vukadinoviće – 0:2.
Druhý poločas nezačal pro Prostějov dobře. Obměněný tým eskáčka (na hřiště se dostali Koudelka, Biolek, Zapletal a Píchal) se ne a ne dostat do protiakce. Náznak vyprodukoval v 53. minutě Lutonský, ale byl přistižen v ofsajdu. To Karviná prostřídala hned osm hráčů a Krstovski v 55. minutě dostal dobrou nahrávku, jeho střelu ale Bréda vyrazil do bezpečí. Karviná byla i nadále nebezpečná, prostějovský gólman se musel chvíli poté vypořádat s další šancí, která se zrodila na hranici vápna. 56. minuta už ale znamenala gól. Všechno začalo dlouhým autovým vhazováním Ndefeho, prodloužením Putyery, následně zbklokované střely Mangabeiry a přiťuknutí Hanouska právě střelci tří podzimních gólů, který z otočky levou nohou umístil střelu k tyči – 0:3. V 60. minutě letěl do vápna naopak dobrý centr Matouška, ale nakonec z toho střela nebyla, ovšem Prostějov se domáhal odpískání hry rukou. Marně. To Hanousek připravil možnost pro spoluhráče, míč zavadil o boční síť branky. Následovalo v 63. minutě další střídání Prostějova a záhy se eskáčko dočkalo snížení. Centr ze strany našel Koudelku, jehož ránu brankář Neuman vyrazil jen ke Smékalovi, který doklepl míč do sítě – 1:3. Poté se udála rošáda i v brankovišti, Brédu zde nahradil Peka, který si zachytal v 77. minutě, kdy nadvakrát úspěšně zneškodnil zakončení domácích. Prostějov v závěru utkání aspoň trochu napravil dojem. Postaral se o to Koudelka, který využil faul Mangabeiry a z nařízené penalty snížil na konečných 2:3. Víc branek už v utkání nepadlo. A promrzlí diváci tak tentokrát byli svědky těsného vítězství Karviné, která však byla většinu času lepším týmem.

Pavel ŠUSTR - 1.SK Prostějov:
„Pozitivní je, že jsme chtěli daleko víc kombinovat a hrát, to byl náš cíl mít balón pod kontrolou. Někdy to šlo lépe, jindy hůře. Kluci na to obecně nejsou moc zvyklí, byli zvyklí hrát jednodušší fotbal. Teď se naopak chceme někam dostat kombinací. Ne vždy to šlo, ale pozitivem je, že se o to hráči pokouší. Karviná byla lepší, jsem rád, že jsme se nevzdali a utkání ještě zdramatizovali.“

Juraj JARÁBEK - MFK Karviná:
„Dobrá a konečně hlavně vítězná partie. S výkonem v první půli jsem byl spokojený, ale i po změně stran se v naší hře objevovaly věci z tréninku. Mrzí mě pouze lacině obdržené góly. Pozitivní jsou tři vstřelené góly, ale to nic nemění na situaci, že útočníka stále hledáme.“

TIPSPORT LIGA – SKUPINA „D“ – 2. kolo

MFK Karviná – 1.SK Prostějov 3:2 (2:0)
Branky: 7. Lingr, 45. (+1) Santos, 56. Petráň – 69. Smékal, 86. Koudelka z penalty. Bez žlutých karet. Diváci: 43.

Statistiky: střely na branku 9:4, střely mimo 2:0, rohové kopy: 7:2.

Sestava Prostějova: Bréda – Pašek (63. Pernatskiy), Machynek, Hloch, Kiška – Dittmer (46. Píchal), Polák (63. Biolek), Slaměna (46. Smékal), Lutonský – Matoušek, Kroupa (46. Koudelka). Trenér: Pavel Šustr

Sestava Karviné: Pastornický (46. Neuman) – Ndefe, Eduardo (46. Stropek), Janečka (46. Rundić), Čonka (46. Moravec) – Hanousek, Bukata (46. Jean Mangabeira) – Ba Loua (46. Putyera), Lingr (46. Kubala), Vukadinović (46. Petráň) – Krstovski. Trenér: Juraj Jarábek