Dobré ráno, dnes je neděle 29.9.2024
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným

FOTOGALERIE: Soupeř jako řemen čekal hned na začátek zimní přípravy fotbalisty 1.SK Prostějov. Ve sportovním areálu Vista v Ostravě-Zábřehu se v rámci 1. kola skupiny „D“ zimní Tipsport ligy utkali s FC Baník Ostrava, sedmým celkem nejvyšší soutěže. Domácí do zápasu nastoupili s omlazenou sestavou, to však nic neubralo na jejich nebezpečnosti. Prostějov ale překvapil hned v úvodu aktivním pojetím hry a nechybělo mnoho k senzaci. Ta se nakonec koná alespoň částečně: Eskáčko vyválčilo bod a může tak směle vyhlížet další boje s Karvinou a nováčkem slovenské první ligy FK Pohronie. Jejich vzájemný zápas skončil také remízou, v tomto případě bezbrankovou. Večerník páteční dopolední střetnutí navštívil.

A byl to zápas několika premiér. Kromě úvodního utkání nového ročníku zimní soutěže šlo o první zápas také pro oba trenéry. Na lavičce Baníku debutoval trenérský triumvirát Kozel – Kopecký – Slončík, na druhé straně vedle poprvé své nové svěřence do boje Pavel Šustr s asistenty Hunalema Vybíhalem. A premiéru si odbylo i několik hráčů na obou stranách. V prostějovské jedenácte se poprvé představil forvard Teplý ze Znojma a ve druhém poločase také Batelka, kmenový hráč Zbrojovky Brno.
Řada diváků ještě ani neusedla a už padla branka. Ovšem k jejich překvapení až šoku sbíral míč ze sítě ostravský brankář: Po akci Lutonského, který se drze na brankové čáře protlačil přes dva soupeře, a střele Koudelky se míč dostal k jedinému novicovi v dresu eskáčka Teplému, který ho uklidil do sítě – 0:1. Hosté odpověděli zanedlouho, i když ne, jak si představovali – střela po zemi prošla po nahrávce Baroše jen vedle pravé tyče. Poté se snažil prosadit Buchta, ale nebylo mu přáno. Naopak Barkov nákopem poslal míč na kopačky prostějovských hráčů, kteří rozehrál rychlý protiútok, a po nahrávce Teplého bylo málem vedení hostů dvojnásobné. Vůbec Píchal a Koudelka s Teplým vůbec dávali ostravské obraně zabrat. Scházela tomu jen lepší koncovka a zejména dobrá, lépe načasovaná finální nahrávka.
Nicméně svěřenci Pavla Šustra zanechávali velmi pozitivní dojem. Napadali, zároveň se jim dařilo Baník nepouštět do velkých šancí. Navíc se hostím podařilo z rovnováhy evidentně vyvést Fleišmana, který si stěžoval nahlas na tvrdost prostějovských zákroků. Ostrava až ke konci prvního poločasu převzala otěže zápasu. Jediný tlak domácích vlastně přišel ve 29. minutě, kdy nejprve míč skončil těsně vedle tyče, aby po další akci už mohli hráči Baníku zvednout ruce nad hlavu. Chvěna se prosadil po tlaku z bezprostřední blízkosti, Bréda neměl nárok – 1:1. Míč při cestě do sítě prý ještě tečoval dle vlastních slov Baroš... Neměl by vlastně ani na druhou a poslední velkou šanci domácích v poločase, ale tentokrát zazvonilo břevno. Barkov mířil až příliš přesně.
Druhý poločas byl naopak v režii hostí. Prostějov poslal většinu svých ofenzivních opor pod bundy na střídačku. A bylo vidět, že spíše chce výsledek „ukopat“. A podařilo se. Dokonce se Prostějov dostal záhy do vedení: V 53. minutě se zrodilo po pěkné průnikové nahrávce přečíslení. Šteigl to vzal na sebe a tradiční prostějovský žolík krátce po nástupu na hřiště vstřelil gól na 1:2. Nicméně domácí neřekli poslední slovo a za 8 minut bylo srovnáno: Buchta pláchl záloze i obraně, měl na levém křídle hodně prostoru a naložil s ním skvěle, když trefil k levé tyči – 2:2. Prostějov se tak nakonec musel strachovat o výsledek: mezi 67. a 70. minutou byl pod drtivým tlakem, Mucha musel krátce za sebou vytasit tři zákroky – naštěstí úspěšné. Strhnout poprvé v zápase vedení na stranu domácích mohl v závěru ještě dvakrát Kuzmanovič, ale z bezprostřední blízkosti dvakrát nedal. Prostějov i díky tomu utkání dohrál a připsal si cenný bodík. Kaňkou budiž jen zranění Dmytro Zhykola.

Luboš KOZEL - FC Baník Ostrava:
„Měli jsme sestavu složenou ve větším množství z hráčů ‚béčka‘ nebo dorostenců, protože další den máme zápas v Polsku. Soupeř nás dobře prověřil, Prostějov má zkušené a kvalitní druholigové mužstvo. Pro kluky to byl vskutku dospělý fotbal. Bylo vidět na naší straně nesehranost, Prostějov na nás útočil z boku, my jsme pak určité situace zahráli naivně. V prvním poločase mohli hosté po rychlém gólu přidat i další, my tam dali břevno a dvě tyčky a později využili šance. Když to mám shrnout, tak v první půli byl lepší Prostějov, ve druhé my. Remíza je tedy podle mě zasloužená.“
Pavel ŠUSTR - 1.SK Prostějov:
„O výsledek primárně nejde, jde o to zkoušet si různé věci v zápasech. Baník ukázal, že má fotbalovou kvalitu, je v ní před námi. My bychom se do budoucna chtěli k té úrovni propracovat. Chtěli bychom víc kombinovat, lépe kontrolovat hru. Klukům nemůžu nic vytknout: zápas odpracovali, vytvořili jsme si několik příležitostí. Zápas tedy splnil svůj účel.“

FOTBAL
TIPSPORT LIGA – skupina D; 1. kolo

FC Baník Ostrava – 1.SK Prostějov
2:2 (1:1)

Branky: 29. Chvěja, 61. Buchta – 1. Teplý, 53. Šteigl. Bez žlutých karet. Diváci: 256.
Statistiky: střely na branku 9:4, střely mimo 2:1, rohové kopy 5:3.

sestava Baníku: Budinský (46. Číž) – Celba, Pokorný (46. Tamajka), Šindelář, Fleišman (76. Holzer) – Drozd (46. Mooc), Hrubý – Barkov (46. Bolf), Buchta, Chvěja (76. Kuzmanovič) – Baroš (46. Wojatschke). Trenér: Luboš Kozel
sestava Prostějova: Bréda (46. Mucha) – Pašek (46. Biolek), Schuster (46. Batelka), Machynek (46. Hloch), Lutonský (46. Sečkář) – Koudelka (46. Kiška), Slaměna (46. Zhykol), Pernatskyi, Zapletal (46. Smékal) – Teplý, Píchal (46. Šteigl). Trenér: Pavel Šustr