Dobré dopoledne, dnes je neděle 29.9.2024
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným

Na pražské poměry skromná návštěva sedmi set padesáti diváků sledovala v sobotu dopoledne jednoznačnou domácí partii Dukly. Ovšem pouze v první půli. Do druhého poločasu vstoupilo eskáčko svěže a s vědomím, že Tetourovu branku lze vymazat. Nejblíže k tomu měl dvěma šancemi Píchal, ovšem Bréda také zmařil vyložené šance domácích. A tak si po nejtěsnější výhře připsala exprvoligová Dukla další tři body, Prostějov zůstal s jedenácti body na stejné příčce.

Úvod utkání 11. kola Fortuna:Národní ligy byl poněkud rozpačitý, více ze hry měli od počátku domácí, ovšem bez potřebného zakončení. Po deseti minutách se ke slovu dostali také hosté z Hané, Slaměnův přímý kop vyboxoval do bezpečí brankář Hruška. Následná kombinace do plných k úspěchu vést nemohla. A tak se první střelou na branku prosadili domácí. Tetour se příliš nerozpakoval a z dvaceti metrů střelou do šibenice nedal Brédovi šanci – 1:0. O deset minut později zahřál nepočetné diváky parádičkou Hadaščok, jeho nůžkám přebývala výška, aby se míč snesl pod břevno prostějovské branky. Po dalším přímém kopu Slaměny prokázalo eskáčko smysl pro fair-play, když zvrátilo původní verdikt rozhodčího, kterým mu přiznal rohový kop po domnělé teči. V obranné fázi předvedl výborné zákroky především Schuster, díky nimž skončil poločas pouze jednobrankovým mankem. A to i přes samostatnou akci Doumbiu, kterého parádně uvolnil Hadaščok, jenže zakončení těsně míjelo levou tyčku Brédovy branky.
Po změně stran dostal poněkud línější fotbal na obou stranách úplně jiný rozměr. Eskáčko vstoupilo do druhé půle aktivně se zřejmou snahou se zápasem něco udělat. Přesto po pěti minutách mohla Dukla vstřelit pojistkový gól, když Preisler postupoval zleva sám na bránu a střela na bližší tyč minula jen těsně brankovou konstrukci.
Pak už přišly šance Hanáků. Lutonský to opět zkusil svým typickým únikem po křídle, trefil ovšem jen boční síť. Vzápětí obdobně potáhl míč po křídle Šteigl a právě Lutonský, který se přiřítil do šestnáctky, hlavičkoval z malého vápna těsně nad branku! Před vypršením hodiny hry vytáhl jeden ze svých vynikajících zákroků brankář Bréda, když zneškodnil technickou střelu přes zeď Filipa Haška. Z dorážky pak Hadaščok přestřelil. Čtvrt hodiny před koncem šance hostí na bodový zisk stále žila, byť se Hadaščok snažil o opak. Nejprve efektně patičkou tečoval Tetourovu zpětnou přihrávku a Bréda lapil míč na brankové čáře, o půl minuty později zcela sám z penaltové vzdálenosti přestřelil. Srovnání mohlo přijít ještě před vypršením osmdesáté minuty. Nejprve obešel Píchal gólmana a míč směřující za jeho záda zastavil na brankové čáře obránce Piroch. O chvíli později udělal další kličku vybíhajícímu Hruškovi Kroupa, jenže míč tentokrát orazítkoval břevno, spadl před brankovou čáru a výsledek opět žádný. V další šanci Píchal už branku netrefil. A tak poslední slovo mohla mít domácí Dukla, která díky střídajícímu Ayongovi dostala míč do sítě, ovšem z ofsajdu. Utkání tak skončilo nejtěsnějším možným výsledkem.

Roman SKUHRAVÝ
-trenér FK Dukla Praha:
„My si samozřejmě vážíme každé výhry. Z tohoto zápasu jsme měli respekt, protože soupeř měl výškovou i zkušenostní převahu. Myslím si, že jsme první poločas hráli tak, jak jsme chtěli, i když jsme se nedostávali do finální fáze tak, jak bychom potřebovali. Proto jsme neměli tolik šanci, ale i přesto jsme se dostali do vedení. Po brance jsme měli silnou hru, v situacích, kdy jsme otočili hru, jsme se dostávali do přečíslení, ale bohužel jsme toho nevyužili. Pod dojmem předchozího duelu jsme věděli, že ve druhé půli soupeř všechno vrhne do útoku, a my jsme chtěli být klidnější a hrát kratší hru. Bohužel jsme hráli přesně obráceně. Ta hektika a panika pramení z toho, že věci, na kterých pracujeme, ještě nejsou ustálené, a dneska jsem v naší hře viděl i daleko více strachu. Potvrdili mi to i hráči v kabině. Přestože jsme měli daleko víc brankových příležitostí než Prostějov, tak jsme mohli být potrestáni a zápas nemusel dopadnout tříbodovým ziskem.“

Oldřich MACHALA
-trenér 1.SK Prostějov:
„Byli jsme svědky výborného utkání, které mělo skončit remízou, podle množství šancí klidně 5:5. Chtěli jsme od začátku vysoko napadat, což se dařilo, bohužel jsme brzy obdrželi branku z dalekonosné střely snad ze třiceti metrů přesně do šibenice, s tím se nedalo nic dělat. Ještě do přestávky jsme si vypracovali nějaké šance, ale nedotáhli jsme zakončení. Po přestávce jsme se v tomto výrazně zlepšili, byli jsme domácím rovnocenným soupeřem a vypracovali si několik tutových šancí, které jsme zvlášť v případě Píchala a Kroupy měli proměnit. Opět jsme však doplatili na problém, že nejsme schopni vstřelit branku ani ze stoprocentní šance, jinak bychom byli v tabulce mezi prvními pěti týmy. Dukla si vypracovala také několik šancí i ve druhé půli, ale Bréda už gól nepustil.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – 11. kolo
FK Dukla Praha – 1.SK Prostějov 1:0 (1:0)
Branka: 13. Tetour
Rozhodčí: Vojkovský – Novák, Mikeska. Žluté karty: 52. Souček – 70. Schuster, 78. Biolek, 90. Píchal. Diváků: 753.

Statistiky: střely na branku 6:3, střely mimo 5:4, rohy 6:8, ofsajdy 1:2, fauly 9:13.

sestava Dukly: M. Hruška – Chlumecký, Piroch, D. Souček – Kott (64. Ayong), Doumbia, Daniel Tetour, F. Hašek (84. Kovaľ), Preisler – Hadaščok, Lu. Holík (74. Kozma). Trenér: Roman Skuhravý
sestava Prostějova: Bréda – Biolek, Janíček, Schuster, Lutonský – Pernackij – Píchal, Pašek, Kotouč (74. Kroupa), Šteigl – Slaměna. Trenér: Oldřich Machala

Jihlava - Sokolov 3:1 (1:1) Branky: 43. Vaculík, 56. Jawo, 81. Vaculík – 4. Selnar. Rozhodčí: Klíma – Kotalík, Dohnálek. ŽK: 38. Štípek, 75. Hošek (oba SOK). Diváci: 873. Chrudim - Brno 1:4 (1:1) Branky: 16. Kesner – 45. Řezníček (vla.), 72. A. Fousek, 90+1. Štepanovský, 90+3. A. Fousek. Rozhodčí: Denev – Mokrusch, Hrabovský. ŽK: 64. Rybička – 34. Pavlík, 61. Krška, 82. Růsek, 87. Vaněk. Diváci: 823 Třinec - Vítkovice 3:2 (2:1) Branky: 10. Akulinin, 23. Kubala, 72. Bedecs – 25. Stříž, 49. Buchvaldek. Rozhodčí: Dorušák – Vodrážka, Lakomý. ŽK: 37. Kubala, 40. Janoščín, 59. Samiec – 53. Holiš, 59. V. Cverna, 65. Balcárek (trenér), 67. Surzyn, 90. Matěj. Diváci: 369. Líšeň - Ústí n/L 1:3 (0:2) Branky: 87. Hladík – 2. Prošek, 43. Drame, 46. Drame. Rozhodčí: Cieslar – Mojžíš, Bureš. ŽK: 41. Hlavica, 82. Bačo – 22. Krátký, 82. Matějka. Diváci: 1050. Žižkov - Vyšehrad 1:0 (1:0) Branky: 30. Jaroslav Diviš. Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hurych. ŽK: 14. Opluštil, 55. Martan, 87. Řezáč – 80. Verner. ČK: 90+4. Řezáč. Diváci: 1021. Varnsdorf - Vlašim 2:1 (0:1) Branky: 55. Micovčák, 67. L. Novák – 12. P. Pilík. Rozhodčí: Adámková – Batík, Klupák. ŽK: 34. D. Breda – 51. Janda, 76. Průcha, 84. Fotr. Diváci: 385. Hr. Králové - Pardubice 1:0 (1:0) Branky: 14. Martinec. Rozhodčí: Orel – Paták, Ratajová. ŽK: 35. Čech, 48. Firbacher, 63. Leibl – 26. Toml. Diváci: 1062.

KAM PŘÍŠTĚ...
12. kolo, sobota 19. října, 10:15 hodin: Vítkovice - Dukla Praha (18.10., 17:00), Ústí n. L.- Chrudim (18.10., 18:00), Brno - Varnsdorf (18.10. 19:00), Pardubice - Třinec, Sokolov - Líšeň, Vyšehrad - Jihlava, Prostějov - Žižkov (15:30), Vlašim - Hradec Králové (20.10., 15:30).