Dobré dopoledne, dnes je úterý 1.10.2024
svátek slaví Igor,
zítra Olívie a Oliver

Ve dvaadvacátém kole I.A třídy, skupiny „B“ Olomouckého KFS na sebe narazily regionální týmy Určic a Plumlova. Oba mančafty hrají v jarní části soutěžního ročníku 2018/2019 velmi dobře a zápas po zápase sbírají důležité body. Během sobotního utkání to dlouho vypadalo, že si papírově silnější hosté dojeli pro hladké vítězství. Zvlášť po červené kartě to pro Určice nevypadalo vůbec dobře, avšak domácí ukázali svoji bojovnost, vrhli do závěru zápasu všechny síly a srovnali stav, který vydržel až do závěrečného hvizdu. Druhý bod si po penaltovém rozstřelu nakonec přece jen připsali hosté.

Stav před výkopem
Fotbalisté Určic nepoznali na jaře v řádné hrací době porážku a dokázali bodovat i proti týmům z vrchních pater tabulky. V derby s Plumlovem chtěli v této jízdě pokračovat. Hostující celek má, až na pár zakolísání, taktéž stabilní formu a je v patách třetímu Brodku u Přerova i druhému Bělotínu. Taktéž jeho hráči tak potřebovali získat všechny cenné body, aby v závěru sezóny udrželi kontakt s horními příčkami.
Vývoj zápasu
Hosté začali zápas hodně útočně a bylo vidět, že se chtějí co nejdříve ujmout vedení, což se jim také po dvaceti minutách povedlo. Ohrožení určické branky přicházelo především po stranách, kde spolu skvěle spolupracovali krajní obránci a záložníci, kteří se navzájem překrývali, což umožnilo přečíslování obrany. Domácí fotbalisté tak měli plné ruce práce s defenzivou a náznaky útoku přišly až ke konci poločasu.
Po přestávce pokračoval zápas pro Určice přímo tragicky. Hned záhy po jeho zahájení prohrávaly o dva góly a vypadalo to, že jejich neporazitelnost skončí. Když pak přišlo ještě vyloučení za nadávky na adresu sudího, nebylo to pro domácí vůbec příznivé. Avšak rčení „není konec, dokud není konec“ v tomto zápase platilo stoprocentně. Fotbalisté Určic dokázali i v oslabení srovnat stav utkání během deseti minut a zápas došel až do penalt. V rozstřelu byl následně úspěšnější Plumlov, neboť domácí potvrdili, že penalty jim nejdou, jelikož to byl na jaře již třetí takto prohraný duel. Každopádně za svoji bojovnost a houževnatost si ten vydřený bod navíc zasloužili.
Zásadní okamžiky
Už ve 3. minutě vytěsnil Trajerovu schovanou střelu gólman Menšík na roh, chvíli nato napálil Hladký míč do břevna. Na opačné straně v 10. minutě skončil nevýrazný pokus domácího kapitána Halouzky nad brankou. V 19. minutě si udělal z obránců cvičné kužely Trajer, avšak s šancí naložil jako s čarodějnicí - s klidem inkvizitora ji spálil. Z následujícího útoku se stejnému hráči už podařilo prostřelit brankáře Menšíka a hosté vedli - 0:1. Před přestávkou měly své šance také Určice. Nejprve po rohovém kopu vykopával obránce míč z brankové čáry a chvíli nato z blízkosti zakončoval Menšík, ale míč mu nesedl a letěl vysoko nad.
Hned po změně stran přidali hosté druhý gól, kdy brankář vyrazil míč před sebe, dostal se k němu Hladký a navzdory vysokému úhlu se nemýlil - 0:2. V 64. minutě se Holčák dožadoval odpískání pokutového kopu za faul ve velkém vápně. Rozhodčí ale viděl situaci jako nafilmovaný pád a za hodně peprné urážky na svoji osobu okamžitě vytáhl červenou kartu. Jak se Holčákovi při údajném filmování podařilo vyzout kopačku, zůstalo neobjasněno... Skutečnost, že mají Určice v poli o jednoho muže méně, však nebyla vůbec znát, ba naopak. V 66. minutě nečekaně vystřelil zpoza vápna k vzdálenější tyči O. Halouzka a brankář na míč nedosáhl - 1:2. V 76. minutě rozehrál trestný kop z hranice velkého vápna Menšík. Brankář Plumlova čekal spíše centr do vápna, čehož Menšík využil a uklidil míč do sítě přímo - 2:2.
V penaltovém rozstřelu rozhodla třetí série, když Hejduk hodně laxně zahrál pokutový kop a ani ho příliš nikam neumístil. Hosté se nemýlili ani jednou a dodatečný bod tak putuje do Plumlova.
Osobnost utkání
Plumlovský útočník Michal Trajer byl po celý zápas velice nebezpečný směrem dopředu, za což byl odměněn gólem. V zápase si vypracoval několik dalších dobrých příležitostí, a když bylo potřeba, aktivně se vracel a vypomáhal s bráněním.
Zajímavost duelu
Sobotní zápas nebyl jedinou akcí konanou v areálu fotbalového hřiště. Utkání ozvláštnila probíhající svatba a všichni svatebčané se během focení zapojili do podpory domácího týmu, což také výrazně zvedlo návštěvnost zápasu.
Atmosféra utkání
Možná až moc tichá se zdála podpora ze strany přítomných fanoušků. Ti se nejhlasitěji ozývali ve chvíli, kdy se jim nelíbil výrok rozhodčího, což bylo zbytečně často. Za nevýraznou účast diváků také určitě mohlo počasí, jelikož se před zápasem strhlo několik silných průtrží a chvílemi padaly i kroupy.

22. kolo: Určice – Plumlov 2:2 (0:1) Pen: 3:5, Menšík Tomáš, Halouzka Ondřej – Hladký Adam, Trajer Michal, Kojetín – Bělotín 1:3 (1:0), Dočkal Martin – 2x Hoffmann Patrik, Hanák Miroslav, Opatovice – Mostkovice 7:4 (3:2), 2x Janásek Radim, 2x Klvaňa Tomáš, 2x Hostaša Jan, Kurfürst Martin – Milar Ondřej, Šlambor Martin, Dadák Václav, Kamenov Jiří, Němčice n./H. - Lipová 3:1 (1:1), 2x Kolečkář Petr, Navrátil Jan – Dostál Martin, Protivanov – Beňov 4:1 (3:0), 2x Milar Ondřej, 2x Grmela Marek – Hrabal Jakub, Kostelec n./H. - Dub n./M. 3:0 (1:0), 2x Preisler David, Klimeš Matěj, Čechovice – Brodek u Př. 1:1 (0:1) Pen: 6:5, Walter Jan – Mádr Michal