Dobré ráno, dnes je středa 2.10.2024
svátek slaví Olívie a Oliver,
zítra Bohumil

Po uplynulém víkendu mají všichni účastníci Moravskoslezské fotbalové ligy za sebou kompletní polovinu harmonogramu soutěžního ročníku 2017/2018. Z toho dvě třetiny vítězných zápasů v podání eskáčka není špatná vizitka, když ovšem vezmeme v úvahu některé remízy, mohla být bilance 1.SK Prostějov ještě veselejší. Uplynulou sobotu si ale s Otrokovicemi poradili v roli favorita naprosto s přehledem, když soupeř nedokázal v oslabení vzdorovat tak houževnatě, jako týden předtím olomoucká Holice. A jelikož Velké Meziříčí v neděli dopoledne senzačně prohrálo s nováčkem z Rýmařova, svěřenci kouče Machaly vyskočili po patnácti kolech na první příčku tabulky!

Získat doma tři body bylo hlavním přáním trenéra Oldřicha Machaly, který okamžiky před zápasem vždy hodně prožívá. Pohledná hra by byl bonus navíc a i to se jeho svěřencům podařilo v chladném listopadovém počasí splnit. Přestože rtuť teploměru už klesala v odpoledních hodinách pod deset stupňů a vítr se po hřišti proháněl víc než soupeřovi obránci, našly si cestu na stadion Za Místním nádražím téměř tři stovky diváků. A ti rozhodně neodcházeli zklamaní.
Plnohodnotné čisté konto zaznamenal v zápase brankář Dominik Neoral. Ten se musel po značnou část zápasu osamocen zahřívat a protahovat, aby nevyšel z provozní teploty, protože na něj směřovala všeho všudy jediná nijak prudká střela. „Soupeř mně opravdu příliš možností vyniknout nedal, ještě tam byly nějaké centry, ale v ofenzivě byl i vzhledem k oslabení opravdu poměrně neškodný,“ připustil po zápase Neoral, který ovšem od Rýmařova čeká mnohem větší vytížení.
Jedinou změnou, a to pro nezasvěceného hodně překvapivou, bylo zařazení Petržely místo Šteigla v záloze, na jejíchž krajích opět figurovali Píchal s Hapalem. Na vině byly Šteiglovy nečekané zdravotní komplikace v závěru týdne, takže Machala raději sázel na jistotu. Ovšem pro něj i eskáčko velmi dobře, že jej po hodině hry pustil na hřiště místo Píchala, který se sice jako obvykle hodně snažil, ale delší pauza je na něm stále docela znát. „Je vidět, že dlouho nehrál, tento handicap je na jeho hře patrný, musí se opět dostat do hry. Pokud bude zdravotně v pořádku, určitě bude na jaře pro nás přínosem,“ věří Machala.
Zápas podobně jako v Holici ovlivnilo brzké vyloučení, i když k němu došlo o něco později, až v 22. minutě, navíc už za stavu 1:0. Bývaklý hráč eskáčka Šimon Chwaszcz se musel v otrokovické sestavě stáhnout na uprázdněné místo stopera a samotný Mlýnek, jakkoli rychlostně vybavený, působil na hrotu ve vztahu k míči hlasem volajícího na poušti.
Není divu, že tak jednoznačné statistiky nebyly v utkání eskáčka už dlouho k vidění. Poměr rohových kopů 12:2 nebo střel na branku 10:1 hovoří jasnou řečí. Statistika držení míče by byla ještě výmluvnější. V druhém poločase se soupeř vlastní aktivitou dostal za půlící čáru opravdu sporadicky.
Pohodě Viktorky jistě nepřispěly ani disputace ohledně sestavy, které komplikovaly pořízení zápisu o utkání ještě pár minut před samotným výkopem. Dlouho bylo na oficiálním zápisu pouze dvanáct hráčů do pole, přestože si Otrokovice přivezly svoji exotickou ekipu v plné síle, pravděpodobně však spíše na ukázku. Těsně před zápasem byl na soupisku dopsán ještě Foltýn, takže trenér Sedlák mohl alespoň plnohodnotně střídat.
Prostějovské eskáčko si vítězstvím nejenže upevnilo postavení na čela soutěže, ale s třiatřiceti body po patnácti kolech náleží svěřencům kouče Machaly dokonce poprvé v sezóně první příčka. Velmi příznivé totiž bylo víkendové zaváhání nejen Vyškova a Kroměříže, ale především Velkého Meziříčí, které prohrálo již potřetí v řadě. Aktuálně tak 1.SK o bod vede právě před týmem z Vysočiny.
Jak bude vypadat tabulka přes dlouhou zimní přestávku, ukáže definitivně až předehrávané první jarní kolo o tomto víkendu. 1.SK hostí netradičně už na státní svátek v pátek 17. listopadu od 13:30 hodin Rýmařov.