Dobré ráno, dnes je středa 2.10.2024
svátek slaví Olívie a Oliver,
zítra Bohumil

FOTOGALERIE+VIDEO: Krásné, spíše letní, počasí vybízelo fotbalové fajnšmekry k navštívení některého z regionálních zápasů. Do Smržic se těch, kteří byli zvědaví, jak si jejich hráči povedou v derby s týmem z chvostu tabulky, sjelo okolo stovky. Papírové předpoklady hovořily jasně, realita byla ovšem jiná. I když se domácím podařilo jít dvakrát do vedení, soupeř vždy odpověděl v pravý čas a nakonec dovedl utkání až do penaltového rozstřelu. V něm si již přeci jen lépe vedli střelci Smržic. Mohli se tak nakonec radovat ze zisku dvou bodů, hosté ale neodjeli s prázdnou.

I když postavení v tabulce ještě nemusí nic znamenat, zvláště v regionálním derby, mírným favoritem jedenáctého kola Smoos 1.B třídy skupiny A byly přeci jen domácí Smržice. Po nepříliš povedených úvodních kolech se svěřenci Petra Gottwalda herně vzchopili. Naposledy zvítězili dokonce v Troubkách, což jim dodalo potřebný klid. Hosté mají naopak opačné starosti, trápí se v koncovce, body příliš nesbírají. Přesto jako každé utkání začínalo i to nedělní od nuly.

Hned od začátku bylo vidět, že Vrchoslavice, ač se krčí na poslední příčce, nevstoupily do utkání nikterak bojácně. Snažily se hrát kombinační hru, která tu a tam vedla až do vápna domácího mužstva, k zakončení ale nedošlo. To se ovšem nedařilo ani domácím. Vůbec první střelu na branku, a hned gólovou, si připsal Jiří Kalandřík. Vyrovnat se hostům podařilo až pět minut před koncem první půle. Fialka usměrnil hlavou míč za Volfova záda. Domácí ustáli tlak Vrchoslavic v úvodu druhého poločasu a sami udeřili. Přesným volejem se krásně trefil Ondřej Dostál. Dlouho to vypadlo, že se Smržicím podaří těsný náskok uhájit, k vyrovnání ale přeci jen došlo. Přímý kop Tomáše Hradila Volf neudržel, míč centimetry brankovou čáru nakonec překročil. Penaltový rozstřel už byl jen takové zpestření pro všechny přítomné fanoušky se šťastným koncem pro domácí.

Až jedenadvacátá minuta se stala tou, kdy se vůbec kdo trefil mezi tři tyče. Že to byla rovnou trefa gólová, je už zásluhou samotného střelce Kalandříka. Byť ho očividně propadený míč překvapil, nikým neatakován zachoval klidnou hlavu a míč poslal podél bezbranného brankáře – 1:0. O dvě minuty později se v tisíciprocentní šanci zjevil také útočník hostí, reflexivní zákrok Volfa udržel vedení Smržic. Přesně po půl hodině hry hostující gólman nešťastně odkopl míč na kopačky Michaela Vařeky, jeho pokus z dálky ale bránu o decimetry minul. Přímák Fialky na druhé straně neměl bohužel parametry. Ještě do poločasu mohl udeřit opět Kalandřík, tentokrát byl Klesnil proti. Došlo tak k vyrovnání. Na centr z pravé strany si naběhl „dlouhán“ Fialka a přesnou hlavičkou poslal míč do sítě – 1:1.
Druhá půle začala tlakem hostí, kteří i v první půli byli více na míči, dobře kombinovali, vyložené šance z toho ale nebyly. To Smržice si hned s tou další poradily. Krásný pas Vařeky sklepl za bezmocného Klesnila z voleje Dostál – 2:1. O chvíli později se o dalekonosnou střelu pokoušel Pavel Horák, branka by však musela měřit alespoň pět metrů na výšku. O chvíli později mohl přijít zlomový okamžik. Průnik Kotlára zastavil nedovoleným zákrokem hostující gólman, k nevoli domácích se jen kopalo od branky. Mimo však byli i hráči Vrchoslavic, protože se špatně dohodli při rozehrání, čehož využil opět aktivní Kotlár, tentokrát Klesnil zasáhl bravurně. I nadále domácí tlačili, především se dopředu tlačil Ondřej Dostál. Byl ale zastaven buď faulem, nebo svůj pokus z přímého kopu neposlal správným směrem. To Tomáš Hradil si ve stejném případě počínal o něco přesněji a razantněji. Míč se tak i přes velkou snahu brankáře přeci jen o malý kousek dostal za čáru – 2:2. Když se hosté ještě jednou neprosadili, stejně tak střídající Grepl či střelec úvodní branky Kalandřík, zápas musely rozhodovat penalty. Domácí neproměnili hned tu první, hosté je ale napodobili a když střídající Loučka trefil jen tyč, Vařeka proměněnou penaltou zařídil domácím bonusový bod.

Ve velice vyrovnaném souboji se osobnost hledá docela těžko. Na domácí straně se až do svého vystřídání o útočné snažení staral především Ondřej Dostál, který také jednu branku sám vsítil. Na straně druhé snad Pavel Horák, jenž ve svých pětačtyřiceti letech nebyl pouze do počtu, spíše naopak. Svými zkušenostmi strhl celé mužstvo a dovedl jej alespoň k remíze.

Tentokrát se jedná spíše o nepříjemnou zajímavost, která postihla hostující mužstvo. Střídající Přecechtěl si z nedělního zápasu odnesl vykloubené rameno, jeho nástupce zase trefil jen tyč v penaltovém rozstřelu. Aby toho nebylo málo, gólman Klesnil sice penaltu zneškodnil, míč jej ale trefil do choulostivých míst a chvíli to vypadalo, že i v rozstřelu dojde na střídání. Nakonec se mezi tři tyče znovu postavil a byl velice blízko k dalším přesným zásahům.

Stovka diváků si užívala nejen hřejivé slunce, ale i docela technický fotbal s několika šancemi na obou stranách. Přeci jen více bylo slyšet logicky domácí fanoušky, z branek se ale radovala obě mužstva rovným poměrem. Penalty se líbily hlavně smržickým příznivcům, vždyť dva body získal právě jejich klub.

Pozápasové hodnocení trenérů:
Petr GOTTWALD – TJ Smržice
„Musíme se smířit s tím, jak to nakonec dopadlo, i když se jednalo o zlomové okamžiky, navíc tak evidentní. Každý samozřejmě dělá chyby, ale tak markantní by se neměly stávat. Na klukách byla trošku nervozita. První poločas nebyl z naší strany ideální. Sice jsme šli do vedení a mohli i navýšit, ale inkasovali jsme a začínalo se znovu. Poté jsme více napadali, doráželi, ale bohužel chyběl tomu ten třetí gól, hosté nás se štěstím potrestali. Asi zasloužená dělba bodů, nic moc kvalitního jsme dnes nepředvedli, bod navíc se rozhodně počítá.“
Miroslav PANÁČEK – TJ Sokol Vrchoslavice 1946
„Byli jsme více na míči, hru jsme se snažili kontrolovat, zbytečně nenakopávat, ale naopak po zemi jsme chtěli dostat soupeře pod tlak. Soupeř nás potrestal za naše chyby. Chyběl nám zase kousíček toho štěstíčka. Bylo to zase o tom, kdo dá branku. Snažil jsem se kluky uklidnit, odjezdili to kvalitně, nemám jim až na ty dvě chyby co vytknout. Potřebujeme se uklidnit v zakončení, sebevědomí chybělo i při těch penaltách nakonec. Nedá se nic dělat, musíme pracovat dál.“

Smoos 1.B třída skupina „A“
11. kolo: Újezdec – Pivín 4:2 (1:0), Zwesper Jiří, Klimek Roman, Stokláska Josef, Zbožínek Ladislav – Svozil Jaroslav, Trajer David, Haná Prostějov – Horní Moštěnice 4:4 (1:3) Pen: 4:2, 3x Gábor Patrik, Jančiar Ivan – Karas Filip, Vašinka Robin, Zedek Matěj, Ďopan Michal, Lipník n./B. – Radslavice 2:0 (1:0), Šebesta Petr, Kovařík Lukáš, Klenovice – Kojetín „B“ 5:2 (1:1), 3x Štěpánek Radek, Rozehnal Tomáš, Cetkovský Tomáš – Klimeš Richard, Ernst Petr, Smržice – Vrchoslavice 2:2 (1:1) Pen: 4:2, Dostál Ondřej, Kalandřík Jiří – Hradil Tomáš, Fialka Vladimír, Tovačov – Troubky 1:3 (1:1), Mezulianík Tomáš – 2x Stískal Tomáš, Juránek Miroslav, Želatovice „B“ – Ústí „B“ 1:2 (0:1), Bouchalík Tomáš – Kádě Lukáš, Šnejdrla Jan