Dobré odpoledne, dnes je neděle 5.5.2024
svátek slaví Klaudie,
zítra Radoslav

FOTOGALERIE Olomouc konečně pokořena! V minulém soutěžním ročníku měli prostějovští fotbalisté 1.SK se svým rivalem z hanácké metropole nulovou bilanci, počítaje v to i pohárový zápas s prvním týmem Sigmy. Teď na rozdíl od nepovedeného utkání s 1.HFK dali hráči Prostějova do zápasu vše a na hřišti bylo jasně znát, jak moc chtějí soupeřův skalp. Ten se jim nakonec díky trefám Souška a Pospíšila podařil uzmout. V třetiligové tabulce tak stáhli náskok soupeře, a tedy ztrátu na druhé místo, na pouhé čtyři body.

1. SK PROSTĚJOV – SIGMA OLOMOUC „B“ 2:1 (0:0)

diváků: 345

Sestava Prostějova: Bureš – Krejčíř, Pavlík, Hloch, Kazár – Krč (86. Studený), Pančochář, Soušek, Hirsch – Machálek (90. Fládr), Pospíšil (75. Zatloukal). Trenér: František Jura.

Sestava Sigmy „B“: Reichl – Vavřík, Svozil, Štěrba, Hýbl – Habusta (74. Nešický), Texl, Zahradníček (, 57. Ševčík), Plšek -  Stříž (46. Hladík), Schmidt (89. Holub). Trenér: Radim Kučera.

Trenér 1. SK Prostějov František Jura udělal změny ve středové řadě. Podle předpokladů totiž opět nenastoupil Lukáš Zelenka. „Ve čtvrtek jsem absolvoval celý trénink a vypadalo to hodně nadějně. Bohužel v pátek se mi zranění opět ozvalo, takže z pomyšlení na zápas nebylo nic,“ svěřil se exkluzivně Večerníku těsně před výkopem. Na lavičce zůstal také Mazouch s Fládrem, místo nichž nastoupil Soušek (což se později ukázalo jako velmi dobrý tah) a Krč. Na hrotu pak operovali Pospíšil s trochu více staženým Machálkem. Olomoucký trenér Kučera dal v záloze důvěru Střížovi, v útoku se objevil samotný Schmidt.

Utkání začalo aktivitou hostí, kteří ovšem brzy zjistili, že tentokrát si domácí nehodlají hrát „na honěnou“. Prostějov vycházel z důsledné obrany a soupeře téměř k ničemu nepouštěl. Naopak si vypracoval první šanci v 11. miniutě, kdy na dlouhý Krejčířův aut nedosáhl na malém vápně Pospíšil. Parádní založení útoku předvedla po dvaceti minutách hry dvojice Bureš - Machálek, který si došel pro balón, a diváci si jen povzdechli zklamáním, že rychlý kontr zakončil pouze střelou mimo. O chvíli později se v šestnáctce neprosadil Hirsch, do poločasu pak skromnou návštěvu něco málo přes tří stovek příznivců zaujal ještě Krejčířův centr, který nakonec směřoval na bránu, a s nímž měl Reichl dost práce, a Pavlíkův trestňák těsně mimo tři tyče. Sigma zahrozila pouze protiútokem dvojice Plšek - Schmidt, s nímž si ovšem Bureš poradil. A tak se šlo do kabin za bezbrankového stavu a s určitými rozpaky nad výkonem hostí, kteří přece jen zaostali za očekáváním.

O poločase stáhl trenér Sigmy Stříže, za nějž nastoupil Hladík, ofenzivě hostů to ale příliš nepomohlo. Jestliže se v první půli hrálo především uprostřed hřiště, do druhého poločasu vlétl Prostějov s evidentní snahou strhnout vedení na svou stranu. To se podařilo už po třech minutách, když se po Kazárově rohu v šestnáctce nejlépe orientoval Soušek a poslal domácí do vedení. Po dalším nakrátko rozehraném rohovém kopu to už mohlo být o dva góly. To se do odraženého balónu opřel Kazár a Reichl se musel pořádně protáhnout. O další dvě minuty později si poté, co se krásně uvolnil v šestnáctce, spálil svoji tradiční tutovku Hirsch. Když míjela hodina hry, dostali se ke slovu také hosté. Plšek dobře zahrál přímý kop, ovšem na Bureše to nestačilo, agilní Vavřík mířil vedle. Trenéru Jurovi muselo zaplesat srdce v 67. minutě, kdy po ukázkovém napadání na soupeřově polovině získal míč Machálek, potáhl míč k bráně a naservíroval jej Pospíšilovi, který přehodil vybíhajícího Reichla. Vzápětí měl na kopačce korekci stavu Schmidt. Mezi téměř zábavné herní situace patřilo v 70. minutě Hirschovo nahánění Reichla, který rozehrával míč daleko před vlastní šestnáctkou, ten to ale nakonec mazácky ustál. Necelých sedmnáct minut před koncem se hostům přece jen podařilo vstřelit kontaktní gól - po ztrátě míče u středové čáry a rychlém protiútoku se k míči dostal volný Texl a střelou k tyči překonal Bureše. Nebezpečná byla i Habustova střela těsně nad břevno prostějovské svatyně. Díky taktickému výkonu v obraně ale už domácí nepřipustili větší potíže s uhájením těsného náskoku, Bureš musel ještě likvidovat jen Štěrbovu umístěnou hlavičku.

Po závěrečném hvizdu sudího tak mohli domácí poděkovat nepočetnému „kotlu“ fandů, kteří byli ve druhém poločase slyšet a vytvořili náznak pravé fotbalové atmosféry.

pohledem trenérů:

Roman POPELKA - 1. SK Prostějov:
„Na Sigmu jsme byli natěšení a chtěli jsme ten zápas zvládnout. Podařilo se nám do puntíku aplikovat taktický záměr, nehrát se soupeřem otevřený fotbal, protože jeho kvalita je i přes mladý tým nesporná. Hráli jsme tedy svoji hru ze zabezpečené obrany a čekali na rychlé protiútoky. Už v prvním poločase jsme jednu dvě situace mohli dohrát lépe, na druhou stranu také soupeř měl po naší standardce dobrou příležitost, kterou jsme nepokryli. První gól byl velmi důležitý, protože rezerva Sigmy byl pak minimálně deset minut hodně zaskočený. Druhý gól jsme mohli přidat i dřív, stejně jsme si ale pak situaci zkomplikovali, jak už to tak umíme, takže utkání mělo svůj náboj až do samého konce...(hořký úsměv) Jsme rádi, že jsme ty tři body získali a že jsme to takříkajíc „olomoucké prokletí“ prolomili!“

Radim KUČERA - Sigma Olomouc „B“:
„Domácí vyhráli zaslouženě, protože měli větší vůli po vítězství, byli odvážnější, plnili trenérovy pokyny líp, než moji hráči. V prvním poločase jsme měli větší procento držení míče, ale bez efektivity dopředu a nějaké výraznější příležitosti. Říkal jsem, že máme hrát v tempu, ale chyběla mi v tom větší odvaha. Místo snahy o nápadité řešení hry dopředu převládala hra na jistotu, to se pak těžko vyhrává. Nedokážu posoudit, kde se ztratilo sebevědomí, kterým tým hýří po tréninku i v jiných zápasech.“

Důležité okamžiky

21. První větší příležitost domácích. Machálkův individuální únik po Burešově přesném vyhození, skončil střeleckým pokusem mimo tři tyče

48. PROSTĚJOV JDE DO VEDENÍ. Bývalý hráč Sigmy, dnes ve službách 1.SK Prostějov Kazár rozehrává rohový kop, před bránou se nejlépe orientuje Soušek a otvírá skóre - 1:0

50. Další Kazárovu střelu s námahou vyráží Reichl mimo tři tyče

52. Prostějovský Hirsch se uvolňuje v šestnáctce Sigmy, střílí těsně vedle

58. Sigma může vyrovnat ze standardní situace, Plškův přímý kop našel Vavříka, ten ale mířil vedle.

67. „ESKÁČKJO“ ZVYŠUJE. V sobotu agilní Machálek vybojoval míč a přihrává Pospíšilovi, který efektně přehazuje vybíhajícího Reichla na 2:0!

74. REZERVA SIGMY VRACÍ ÚDER. Po ztrátě míče a rychlém kontru dává Texl střelou k tyči kontaktní gól – 2:1

78. A mohlo být vyrovnáno. Olomoucký záložník Habusta pálí těsně nad břevno prostějovské branky

89. Poslední šance. Štěrbovu hlavičku do horního rohu likviduje vynikající Bureš

Dokonalý počin

MARTIN SOUŠEK - 1. SK Prostějov
Kmenový hráč olomoucké Sigmy Martin Soušek přišel před sezónou do Prostějova z divizního Šumperka se záměrem vyztužit spíše zadní řady, dokonce měl být alternativou na post stopera. V sobotu ovšem dokázal, že pokud dostane příležitost, umí být i platným záložníkem, který se dokáže dobře zorientovat v šestnáctce soupeře. Prokázal to už v domácím zápase s rezervou Slovácka, kdy pohotově poslal Prostějov do vedení. Proti mladým rezervním týmům se mu evidentně daří, protože béčku Sigmy dal velmi důležitý první gól, který určil ráz celého druhého poločasu. A přestože nakonec nebyl vítězný, významně přispěl ke konečnému úspěchu.

TOMÁŠ KAZÁR: „Chtěli jsme konečně uspět!“

Tomáš Kazár je v poslední době všude doma. Jako rodák z Jeseníku měl minulý týden v Mikulovicích v hledišti s trochou nadsázky víc příznivců z řad rodiny a známých, než celý domácí tým. A jako bývalý hráč Sigmy hrál v dvojnásobně domácím prostředí i sobotní hanácké derby. Právě početná olomoucká „enkláva“ v modrých dresech měla enormní motivaci se na Sigmu vytáhnout...

* Tentokrát panuje asi konečně spokojenost?

„Utkání nám opravdu vyšlo podle představ. Nabuzení jsme byli důkladně, důležité bylo, že jsme dokázali plnit taktické pokyny a hrát dostatečně zodpovědně v defenzivě.“

* Překvapil vás něčím soupeř, který se nezdál být ve své kůži?

„Soupeř hrál to, co jsme mu dovolili. Přestože to jsou všechno mladí kluci, mají velkou kvalitu, na kterou neplatí žádný „hurá“ styl, z jarního zápasu jsme se dostatečně poučili. Hráli jsme v bloku a snažili se chodit do protiútoků, z jednoho padl vítězný druhý gól.“

* Ještě předtím jste ten druhý gól měl na kopačce vy...

„Střela mně sedla parádně a přiznám se, že už jsem málem zvedal ruce nad hlavu, ten gól jsem tam viděl. Škoda, brankář předvedl, co umí...“

* O víkendu ve Žďáru nad Sázavou to bude zase něco úplně jiného.

„Soupeř to bude podobný jako Mikulovice, tvořit budeme muset my. Jedeme tam v podobné situaci jako na jaře, kdy byli poslední, jejich nasazení tomu bude odpovídat. Počasí na Vysočině i terén může být taky proti nám, takže lehké utkání to jistě nebude.“

„Být lepší než soupeř na stejném postu,“ přemítá Lukáš Zelenka

Rozcvičení před zápasem sledoval netradičně v civilu Lukáš Zelenka, viditelně zklamaný z (ne)vývoje svého zdravotního stavu a faktu, že po plné tréninkové zátěži se zranění opět ozvalo. „Když každý zahraje na sto procent, máme proti Sigmě šanci na dobrý výsledek,“ přemítala největší hvězda prostějovského „eskáčka“ před utkáním.

„Kluky máme kvalitní, potíž je v tom, že si neudrží stabilní formu po celou sezónu. Pokud by to tak bylo, hráli by všichni nejméně o soutěž výš. Ta rozkolísanost nás bohužel sráží na takové příčky v tabulce, kde rozhodně nechceme být,“ pojmenoval potíže, se kterými se klub na podzim potýká. A přidal zajímavý postřeh ze své bohaté kariéry. „Vyplatí se pečlivě sledovat hru soupeřova protějšku na stejném postu. Pokud je z těch pomyslných deseti dvojic v poli aspoň v šesti případech lepší náš hráč, obvykle zápas vyhrajeme. Pěkně se tím promítá individuální výkon každého jednoho hráče do obrazu celého týmu,“ vysvětlil svůj rozbor zápasů Lukáš Zelenka.