Příjemnou noc, dnes je sobota 4.5.2024
svátek slaví Květoslav,
zítra Klaudie

Ani jednou se basketbalisté BK Olomoucko nedostali ve včerejším ligovém utkání 15. kola Kooperativy NBL na svitavské půdě nedostali do vedení. Až do konce zápasu sice dřeli a měli i šanci průběžné skóre otočit, nakonec ovšem odešli po výsledku 82:85 poraženi.

První minuty naznačily, že hosté budou mít problémy v obraně. Po 110 sekundách domácí vedli 8:0, a přestože hráči Olomoucka snížili až na rozdíl tří bodů, byli neustále vepředu. Hlavním důvodem byla propustná defenziva, která Turům dovolila pět útočných doskoků v rychlém sledu. Svitavy toho využily k vedení 26:14 v 7. minutě. V závěru čtvrtiny ale Hanáci zabrali a dokázali snížit na 19:26.
Další možnost se na soupeře dotáhnout měli v následujícím úseku, kdy zlepšili obranu, přestali ovšem současně trefovat své střelecké pokusy. Po nesportovním faulu Gogy zase prohrávali dvouciferným rozdílem (21:32). Pak se přiblížili na 34:29, v závěru poločasu ovšem opět polevili v obraně a po trojkách Kováře nabrali další ztrátu. V poločase Tuři vedli 47:38.
V prvních pěti minutách druhého poločasu se prakticky nic nezměnilo. Domácí byli agresivnější na útočném doskoku a díky tomu drželi nadějný náskok. Olomoucko přitlačilo v rozmezí 25. a 27. minuty a stáhlo manko na čtyři body - 56:60. Zlepšený výkon udrželo pouze chvíli a toho Svitavy využily k vylepšení svých vyhlídek na úspěch. Deset minut před koncem vedly 69:60.
Poslední pasáž zahájil neúspěšný trestný hod domácího Slezáka po technické chybě kouče Olomoucka Predraga Benáčka a pak už se mohlo hrát. Hosté vrhli všechny své síly do útoku a po sérii 10:2 se ve 34. minutě přiblížili na rozdíl jediného bodu, když snížili na 70:71. Tři minuty před koncem to bylo po trojce Morgana dokonce 77:77, do vedení se však hosté ani jednou nedostali.
Statistiky z utkání, ostatní výsledky a průběžnou tabulku s dalším programem Kooperativy NBL najdete na straně 26

HLASY TRENÉRŮ
Lukáš PIVODA – Tuři Svitavy:
„Vedli jsme téměř celý zápas, proto je vítězství zasloužené. Dlouho jsme byli lepším týmem. Dařily se nám kombinace, hráči si půjčili míč a měli otevřené střely. K tomu nám to šlo na útočném doskoku, kde jsme získali řadu opakovaných pokusů. V poslední čtvrtině jsme ale o náskok přišli, zkušení hráči ale udrželi rozvahu a nepřipustili, abychom o vítězství v závěru přišli.“

Predrag BENÁČEK – BK Olomoucko:
„Začátek zápasu nebyl z naší strany vůbec dobrý. Dostat šestadvacet bodů za deset minut a téměř padesát za poločas je vážně hodně. S něčím takovým se proti tak silnému soupeři nedá pomýšlet na úspěch. Obrana se po přestávce zlepšila, přesto náš obranný doskok nebyl na potřebné úrovni. Navíc jsme nedali devět trestných hodů a to nás v konečném součtu připravilo o úspěch.“

Další výsledky 16. kola:
Pardubice - Hradec Králové 106:71 (30:27, 60:43, 81:59). Nejvíce bodů: Pavlovič 27, Švrdlík a Škranc po 21, Půlpán 16 - Lošonský 22, Sedmák 12 * USK Praha - Ústí nad Labem 78:83 (19:18, 47:35, 65:55). Nejvíce bodů: Proleta 23, Mareš 18, Aplleby 11 - Houška 26, Svejcar 17, Bažant 12 * Kolín - Brno 76:87 (21:24, 40:38, 69:60). Nejvíce bodů: Igrutinovič 21, Granič 19, Krefft 14, Číž a Machač po 10 - Stegbauer a Krakovič po 17, Roby 13, Farský a Kozina po 12 * Děčín - Ostrava 100:76 (23:19, 50:41, 81:59). Nejvíce bodů: Pomikálek 23, Autrey 21, Carlson 17, Ježek a Vukosavljevič po 11 - Newkirk 22, Nábělek 18, P. Bohačík 12, Holsey 10.
17. kolo, sobota 4. ledna, 18:00 hodin:
USK Praha - BK Opava (5.1., 17:30), Ústí nad Labem - Pardubice (5.1., 18:00), Hrad. Králové - Svitavy (18:30), Olomoucko - Kolín, Brno - Děčín (19:30), NH Ostrava - Nymburk (3.1., 17:30).