Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 9.5.2024
svátek slaví Ctibor,
zítra Blažena

Až desetibodový náskok si proti Opavě dokázali vypracovat basketbalisté BK Olomoucko v 11. kole Kooperativa NBL. Ani to nestačilo. Po velkém dramatu prohráli 85:90, když v klíčových úsecích neubránili obávané opavské střelce.

Na začátku utkání domácí těžkému soupeři na chvíli bodově odskočili a v 5. minutě po trojce Sehnala vedli 9:5. Hosté se totiž nemohli trefit z dálky a první tři pokusy neměly potřebné parametry. Pak ovšem zavelel Šiřina a skóre se rychle otočilo. Hanáci v 8. minutě prohrávali už 11:17, když v obraně nedokázali rotovat dostatečně rychle s protihráči, v poslední minutě ale přesto stáhli na 20:23.
Po další minutě „žlutí“ otočili na 24:23 a od té chvíle se soupeři střídali ve vedení. Hosté se stále snažili hlavně z dálky, domácí odpovídali z pod koše i po nájezdech. V užší rotaci se stačili vracet do obrany, což přineslo skóre 31:25 po patnácti minutách. Olomoucko se pak navíc nadechlo k náporu a necelé dvě minuty odskočilo na rozdíl deseti bodů (41:31) a v poločase vedlo 43:34.
Hned po pauze Slezané zvýšili tempo, přitáhli v obraně a snížili na 46:48, když potrestali tři rychlé domácí ztráty. Pak ovšem trefil koš Morgan a Sehnal a hostující lavička brala oddechový čas. Pauza Opavě pomohla. Ve 27. minutě snížila na rozdíl bodu a po další minutě už domácí prohrávali 58:62. Na konci třetí desetiminutovky ještě dokázali vyrovnat, do posledního dějství přesto vstupovali za stavu 62:64.
Ve 31. minutě trefili trojky Bujnoch a Gniadek a za stavu 62:70 byli domácí hodně dole. Dokázali se ale otřepat a o tři minuty později snížili na rozdíl koše. Pak ovšem hosté opět udeřili a do poslední pětiminutovky vstupovali za příznivého stavu 80:71. I na to Hanáci odpověděli a minutu a půl před koncem vedli 83:82. Poslední slovo měl ale Šiřina a jeho trojka půl minuty před koncem, která rozhodla.

HLASY TRENÉRŮ
Predrag BENÁČEK – BK Olomoucko:
„V prvním poločase jsme hráli opravdu dobře v obraně a díky tomu jsme také vedli. Pak se to ale otočilo. Udělali jsme hodně ztrát, celkově jednadvacet a s takovým počtem se nevyhrává. Soupeř navíc získal osmnáct útočných doskoků. My jsme naopak neproměnili hned devět trestných hodů. Přesto jsme se mohli vyhrát, při rozhodujícím útoku Opavy jsme ale udělali hroznou chybu, kterou Šiřina potrestal a bylo hotovo.“
Petr CZUDEK - BK Opava:
„Olomoucko je skvělý tým, i když mu chybí nejlepší hráč a střelec. Ale hráči se s tím už nějak vyrovnali a hlavně do pauzy hráli výborně a hlavně chytře. Po přestávce jsme do hry dali více energie a ztrátu jsme dotáhli. Třetí čtvrtina byla hodně důležitá, těžko odhadovat, co by se dělo, kdyby Olomoucko náskok udrželo. Koncovka byla vyrovnaná. Rozhodla jedna střela. Kuba Šiřina tu svoji dal, Dedek ne. Byli jsme šťastnější.“

11. kolo
Pardubice - Děčín 84:69 (25:24, 51:41, 66:54). Nejvíce bodů: Kohout 17, Vyoral 16, Půlpán, Švrdlík a Slanina po 10 - Pomikálek 19, Šiška 14, Autrey 11.
USK Praha - Nymburk 80:90 (24:17, 34:51, 62:64). Nejvíce bodů: Mareš 15, Štěrba 14, Appleby 13, Stevanovič 12, Marič 10 - Hruban a Šafarčík po 16, Almeida 12.
Olomoucko - Opava 85:90 (20:23, 43:34, 62:64). Nejvíce bodů: Palyza 20, Kouřil, Morgan a Josipovič po 13 - Bujnoch 26, Šiřina 16, Gniadek 13, Bratčenkov 11.
Svitavy - Kolín 91:81 (24:16, 46:35, 80:56). Nejvíce bodů: O'Brien 23, Crandall 14, Kovář a Slezák po 10 - Krefft 22, Číž 20, Granič 19.
Hradec Králové - Brno 78:76 (20:23, 45:40, 62:59). Nejvíce bodů: Sedmák a O. Peterka po 19, Lošonský 16, Stamenkovič 13 - Farský 22, Stegbauer 17, Smithson a Jokl po 12.