- 12. červenec 2014
- 3284x
V závěru školního roku změřili své síly ve znalostech nabytých při hodinách chemie žáci základních škol a víceletých gymnázií z širokého okolí. A dle dosažených výsledků strach z pětky na vysvědčení žádný z nich mít rozhodně nemusel!
Malá chemická olympiáda má již v prostějovském regionu dlouholetou tradici a tak už po několikáté se pořadatelství ujala okresní komise chemické olympiády spolu se Sportcentrem - DDM Prostějov. Soutěž je určena žákům ZŠ a gymnázií, kteří mají za sebou první rok výuky tohoto předmětu. „Soutěž si klade za cíl podchytit a rozvíjet talentované žáky již na počátku studia chemie. Dalším cílem je si ověřit, zda žáci dovedou definovat základní pojmy a veličiny používané v chemii, zda dovedou analyzovat údaje o chemických látkách i jevech, zda je dovedou porovnávat a uspořádat podle určitých kritérií, zda zvládnou získané poznatky používat při řešení chemických úloh a problémů praktického života,“ konstatovali organizátoři soutěže v čele s Vlastou Ambrožovou, která si od začínajících chemiků převzala přihlášky do soutěžního klání.
V prostorách ZŠ a RG města Prostějova se v jednu červnovou středu sešly téměř tři desítky soutěžících, kteří během devadesáti minut řešili šestici obtížných testů. Úkoly se týkaly jak chemických látek, tak i reakcí.
Při jejich řešení si nejlépe vedl Tomáš Piskovský ze ZŠ Bedihošť a zaslouženě si tak ze soutěže odnáší první místo. Druhou příčku obsadila Radka Vybíralová ze ZŠ Majakovského, Prostějov, Jaroslav Koutný ze ZŠ a Gymnázia v Konici ukořistil bronz. Výherci se sešli před objektivem fotoaparátu s dalšími úspěšnými řešiteli: Janem Trávníčkem ze ZŠ a G Konice (4.místo), Kateřinou Starou ze ZŠ Majakovského, Prostějov (5.místo), Zdeňkem Mullerem ze ZŠ a G Konice (6.místo) a panem Dr. Zdeňkem Pospíšilem, bývalým dlouholetým ředitelem zdejší školy, vynikajícím metodikem i učitelem chemie, který i přes svůj věk stále aktivně pracuje v okresní komisi chemické olympiády a předává své bohaté zkušenosti a znalosti těm nejmladším, za což mu patří velký obdiv a poděkování všech, kteří měli to štěstí se od něj učit.