Dobré ráno, dnes je neděle 3.7.2022
svátek slaví Radomír,
zítra Prokop
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

45 nemocnice vyroci01Ve čtvrtek 7. listopadu úderem sedmnácté hodiny zahájil ředitel prostějovské nemocnice Tomáš Uvízl s Jiřím Šťastným, primářem centrálních sálů, vernisáž výstavy k 125. výročí založení nemocnice. Výstava plná vzpomínek a historických relikvií je věnována také dalším dvěma výročím. Na konci listopadu to bude právě deset let, co se „špitál“ definitivně přestěhoval ze starých prostor v Brněnské ulici a v těchto dnech si rovněž připomeneme šedesát let od úmrtí MUDr. Jaroslava Mathona, excelentního primáře chirurgie a prvního ředitele tohoto zdravotnického zařízení, po kterém je také pojmenována ulice, v níž současná nová nemocnice sídlí.

V letošním roce je tomu 125 let, kdy prostějovská nemocnice začala léčit první pacienty. Zaměstnanci jednotlivých oddělení nemocnice proto shromáždili řadu historických dokumentů a fotografií zobrazujících nejen vznik původní nemocnice i její tehdejší provoz, ale také snímky ze stavby nového areálu v Mathonově ulici. Součástí výstavy jsou i kroniky některých oddělení, plné zajímavých historických vzpomínek a momentek.
Nová nemocnice, nesoucí jméno korunní princezny Stefanie, byla otevřena po dvouleté výstavbě na pozemcích bývalého vojenského cvičiště na „Brněnském předměstí“ v roce 1888. „Z dnešního pohledu je úsměvné, že tehdejší pacienti měli
k dispozici dva externí lékaře a čtyř laické ženy – ošetřovatelky. Tento personál zajišťoval péči pro nemocné na stoosmnácti lůžkách,“ připomněl na vernisáži jednu z perliček ředitel současného ´špitálu´ Tomáš Uvízl.  
Prvním samostatným primářem nemocnice byl později jmenován MUDr. Jaroslav Mathon, chirurg, který přišel do Prostějova po svém působení na několika klinikách ve Vídni a který se celkově o rozvoj všeobecné městské nemocnice významně zasloužil. „Prvnímu primáři a řediteli Mathonovi proto logicky náleží v rámci výstavy důstojné místo. Za jeho působení byla v nemocnici mimo jiné započata přístavba operačního sálu s předsíní a sterilizační místností. Počet operovaných případů pak rychle stoupal a tím rostl i celkový počet ošetřovaných,“ uvedl MUDr. Jiří Šťastný, který se na přípravě vernisáže významně podílel.
V padesátých letech minulého století pak bylo kvůli nevyhovujícím podmínkám rozhodnuto o výstavbě nového nemocničního areálu. Projektovou přípravu provázela řada problémů, docházelo k mnoha změnám, až byl nakonec zvolen projekt inspirovaný nemocnicí ve švýcarském St.Gallenu. Vlastní stavba nové prostějovské nemocnice byla zahájena v roce 1996 a dokončena právě před deseti lety, tedy v roce 2003. „Myslím, že Prostějov má krásnou a moderní nemocnici. Vážíme si práce našich předchůdců a chceme proto jejich podíl na současné skvělé kondici prostějovské nemocnice náležitě připomenout i ocenit. Otcové-zakladatelé by patrně žasli nad tím, jaký učinila medicína za stopětadvacet let pokrok i jak se zvýšil obecný standard péče o pacienty.  Proto zahajujeme oslavy vernisáží, která připomene původní reálie nemocnice i její významné osobnosti. Vyvrcholením oslav potom bude slavnostní setkání bývalých a současných zaměstnanců s oficiálními hosty i návštěvníky nemocnice, které připravujeme na konec listopadu“, řekl ředitel nemocnice Tomáš Uvízl k programu, kterým si chce nemocnice připomenout svou dlouhou historii.
Výstava fotografií a dokumentů týkajících se historie nemocnice bude ve vestibulu k vidění až do konce listopadu.

45 nemocnice vyroci0245 nemocnice vyroci0445 nemocnice vyroci03

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...