Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 30.5.2024
svátek slaví Ferdinand,
zítra Kamila
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Významná výročí si předminulý týden připomněly Otaslavice. Sedmého října to bylo narození jednoho z nejlepších letců Royal Air Force (RAF) a svého rodáka Josefa Františka. A hned nato 80. výročí předčasné smrti tohoto skvělého pilota. Ten zemřel ve věku pouhých 26 let. V tu dobu už měl ale na svém kontě 17 sestřelů, a to pouze během září. Otaslavice zjevně na svého slavného rodáka za celé dlouhé roky nezapomněly, ba naopak. Zatímco za minulého režimu bylo na letce ve službách RAF pohlíženo jako na nepřátele státu, nyní jsou za hrdiny. Josef František tak má v obci po sobě pojmenovanou školu, a dokonce i muzeum. „Jde o hodnoty, za které on, ale i ostatní v zahraničí bojovali. Byly asi trochu jinak nastavené než v současné době. Můžeme jim i dnes být vděční za svobodu a za to, jak si zde žijeme,“ vysvětlil ze svého pohledu, proč si připomínat Josefa Františka i další letce RAF, Vladimír Ambros. Ten je předsedou Klubu vojenské historie Otaslavice zabývajícího se ještě do větších podrobností odkazem uvedeného pilota i jeho kolegů.

 

Celou vzpomínkovou akci zahájil v sobotu 10. října právě její organizátor a předseda klubu vojenské historie Otaslavic Vladimír Ambros. Na začátku i společně se starostou poděkovali všem zúčastněným, kteří vážili cestu i přes stále se zhoršující pandemickou situaci. Hned poté přišly na řadu zmíněné letouny, které dvakrát proletěly opravdu těsně nad obcí, a při druhém příletu zamávaly všem zúčastněným křídly. Následně byli přítomní vyzváni k položení věnců a kytic u památníku Josefa Františka před jeho rodným domem. Po uctění památky a položení květin si vzali slovo vzácní hosté této akce.

 

 

 

 

 

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...