Dobré ráno, dnes je čtvrtek 30.5.2024
svátek slaví Ferdinand,
zítra Kamila
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jedna z hlavních památek, nejznámější za hranicemi města. A jak při akci v rámci projektu Evropských dnů Brány památek dokořán připomněla ředitelka divadla Jana Maršálková, tak také jediná prostějovská, která se může chlubit titulem Národní kulturní památka.

 

„Označuje obzvlášť významné památky. Třeba jako jsou Pražský hrad a další,“ prozradila přítomným Jana Maršálková v poměrně zaplněném foyer divadla, zájem o prohlídku divadelních prostor byl obrovský.
Malý dav se dokonce musel rozdělit na dvě skupiny, druhou provedla produkční divadla Hana Šprynarová. Obě ženy pak pozorné posluchače seznámily s osudy divadla, třeba i s tím, že původně se pro budovu nevžilo označení Národní dům – to přišlo později. Dlouze se pak hovořilo i o přestavbě Národního domu v době německé okupace. „Co je pak třeba smutné, že i když stavbu prosadili manželé Vojáčkovi, otevření se ani jeden z nich nedočkal,“ konstatovala dále Jana Maršálková, která poté zavedla řeč na vitráže a výzdobu krásné budovy. Ocenit ji přišla třeba také paní Jana. „Budovu znám, chodím sem do divadla a díky plesům jsem se podívala i do salónků. Ale o historii jsem zatím nic moc nevěděla,“ přiznala jedna z návštěvnic, která se představila jako Jana.

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...