Dobrý večer, dnes je úterý 21.5.2024
svátek slaví Monika,
zítra Emil
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Čtyři orli skalní, pět káňat Harrisových a dva jestřábi. To byli hlavní hrdinové sobotního sokolnického setkání a lovu s dravými ptáky, které se uplynulou sobotu 3. října konaly v okolí Hradčan-Kobeřic. Přestože počasí na procházku bylo téměř ideální, pro lov tomu už tak úplně nebylo. Tradiční akci sledoval také PROSTĚJOVSKÝ Večerník.

Setkání sokolníků v režii Mysliveckého spolku Předina Kobeřice a spolku Dotkni se křídel se konalo v Hradčanech-Kobeřicích již popáté. Ráno se lovci sešli na hřišti v Hradčanech, kde byl program doplněn o ukázku dalších dravých ptáků, mezi nimiž nechyběly také sovy a poštolky. Následně lovci společně se zhruba čtyřmi desítkami zájemců z řad veřejnosti vyrazili do okolí obce.

Čekala je procházka dlouhá zhruba sedm kilometrů, jejímž hlavním cílem bylo ulovit nějakou kořist. Pro samy účastníky však bylo jak na začátku, tak během výletu připraveno občerstvení z myslivecké kuchyně. „Loni nám pršelo, letos sice slunce svítí, ale vše zase komplikoval silný vítr. Za takového počasí dravce na nebi vůbec neuvidíte, bývají někde zalezlí a šetří síly,“ vysvětlil Radomil Holík z pořádajícího mysliveckého spolku.
Navzdory špatným podmínkám se hned dvěma orlům skalním podařilo úspěšně ulovit dva kusy srnčí zvěře. „Živá váha ulovené srny byla jistě přes patnáct kilogramů. Hlavním úkolem dravce v takovém případě je zpomalit zvěř, pak již nastupuje lovec, který přibíhá s nožem a kořist zabije. Nicméně je patrné, že orli si vybrali slabší kusy, které by nastávající zimu zřejmě ani nepřežily,“ okomentoval Holík.
Kromě orlů skalních již bylo úspěšné už jen jedno káně Harrisovo, které chytilo jediného zajíce. „Zajíci intuitivně vždy vybíhají proti větru, čímž výrazným způsobem komplikují dravci situaci. Za takto silného větru to byla prakticky neřešitelná situace,“ zdůvodnil Radomil Holík.
Na akci se sjeli lovci ze širokého okolí. „Jsem tu prvně, ale moc se mi tu líbí, pokud mě pozvou, přijedu zas,“ prohlásil Karel Světlík, který dorazil se svým kánětem z Letovic.
Celý lov byl ukončen tzv. výřadem. Během tohoto pozoruhodného rituálu lovci vzdali čest kořisti. Následně se všichni přesunuli na zdejší mysliveckou chatu, kde oslavili kulaté narozeniny hospodáře místního spolku Zdeňka Ervi.
Letošní ročník provázela nejistota ohledně chystaných vládních opatření, která omezují jedno podobné setkání za druhým. „Doufáme, že příští rok budeme této nejistoty už ušetřeni,“

 

 

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...