Dobrý večer, dnes je úterý 21.5.2024
svátek slaví Monika,
zítra Emil
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Před nedávnem jsme vás informovali o tom, že město Prostějov koupí dva nové defibrilátory, které budou umístěné u kina Metro 70 a Městského divadla. Tento přístroj teď pořídila za přispění Olomouckého kraje také obec Otaslavice, a už je dokonce nainstalován na fasádě hasičské zbrojnice nacházející se přímo v centru obce. U místních zastupitelů na koupi přístroje panovala jednoznačně shoda, přesto doufají, že bude co nejméně používán. Jsou ale přesvědčeni, že v případě potřeby rozhodně zvýší šance na záchranu života. K defibrilátoru se dostane každý a přístroj sám obsluhujícího navede, jak ho použít.

Automatický externí defibrilátor se obec rozhodla pořídit za podpory Olomouckého kraje, který přispěl polovinou celkové částky pohybující se okolo sta tisíc korun. Tento malý přístroj je nyní umístěn na fasádě hasičské zbrojnice v ochranné bezpečnostní skříňce. Do ní se člověk dostane jednoduše poté, co po zavolání na linku 155 oznámí svou polohu a operátor mu sdělí PIN kód, kterým se k defibrilátoru zachránce dostane. Obsluha automatizovaného defibrilátoru je velice jednoduchá a zvládne ji každý. Přístroj má v sobě zabudované také hlasové pokyny v češtině, takže zachránci přesně řekne, jakým způsobem postupovat. Kromě hlasových pokynů dokáže také detekovat zástavu srdce, a pokud ji přístroj nedetekuje, neumožní podání výboje. Přístroj tak nedokáže ublížit zdravému jedinci, pouze pomůže člověku, který to akutně potřebuje.
„V loňském roce jsme pro občany uspořádali besedu na téma první pomoc, kde si občané mohli obnovit znalosti z této problematiky. Součástí besedy byla i ukázka AED defibrilátoru. Přístroj nás zaujal natolik, že jsme se ho rozhodli do naší obce pořídit. Hlavně jednoduchost obsluhy, kterou zvládne prakticky i malé dítě, je obrovskou výhodou. Zároveň však budu rád, když ho nebudeme muset využívat, případně co nejméně,“ přiblížil starosta obce Marek Hýbl, jak se zrodila myšlenka na nákup přístroje.
Umístění defibrilátoru v centru obce je také jistě dobrou volbou. Hasičská zbrojnice se nachází hned u sportovního areálu, obecního úřadu, obchodu a zastávky, takže v místě výskytu nejvyšší koncentrace obyvatel obce. I když zastupitelé doufají, že přístroj snad nebude potřeba. Zástava srdce a pozdní první pomoc patří k nejčastějším příčinám úmrtí, takže kdyby se podařilo zachránit jen jediný lidský život, má jeho pořízení v Otaslavicích smysl.
„Jsem nesmírně rád, že jsme takový přístroj do naší obce pořídili. Život se někdy obrátí během okamžiku. Nedávno jsme se starostou zažili dramatickou událost se smutným koncem. Kdybychom již tehdy měli AED defibrilátor k dispozici, mohla situace skončit třeba jinak. Z tohoto důvodu jsme ani na okamžik neváhali a přístroj pořídili. Děkuji všem zastupitelům, že hlasovali pro, také Olomouckému kraji za jeho přispění na nákup. Na podzim připravujeme pro občany a zájemce opět besedu ohledně použití AED defibrilátoru a samozřejmě znovu neopomeneme první pomoc, protože vnímáme, že je toto téma aktuální,“ dodal místostarosta obce Mojmír Sokol.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...