Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 30.5.2024
svátek slaví Ferdinand,
zítra Kamila
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Na podzim se se zahradou a květinami na ní loučit nemusíte. Toto roční období má své kouzlo hrající krásnými barvami nejen v podobě pestře zbarvených listů listnatých dřevin, ale také okrasných trav a pozdně kvetoucích trvalek. Představíme vám výběr druhů, které by v podzimní výsadbě neměly chybět.
A krásné nejsou v tuto dobu rostliny jen květy, ale i listy a již suché části některých rostlin. Platí přitom, že právě trvalky dodávají zahradě po celý rok dynamiku, proměnlivost, záhony díky nim kvetou od jara až do podzimu. Výborně na podzim navíc vypadají vytrvalé okrasné trávy stejně jako trvalky zdobné svými listy. Ty kvetoucí pak celek podtrhnou. Při výběru rostlin zvolte různé druhy, kontrast barev studených a pestrých je na podzim opravdu famózní.

Třapatkovka nachová – Echinacea
Tento druh řadíme mezi prérijní trvalky vyžadující slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Kvete od července do září a je dostupná v mnoha zajímavých kultivarech, které se ale mohou chovat spíše jako krátkověká trvalka. Květy jsou atraktivní pro hmyz, takže se třapatkovka často vysazuje do ekologicky laděných zahrad. Nachází ale uplatnění také v zahradách léčivých, její kořen má protirakovinné účinky a používá se také jako přírodní přípravek na podporu imunity.

Chryzantéma
Této rostlině se též říká listopadka nebo dušička. Jde o rod rostlin z čeledi hvězdnicovitých, kdy některé kultivary jsou jednoleté a jiné vytrvalé. Je proto třeba vybírat obezřetně. Jinak snad nemá smysl o chryzantémách mnoho psát, protože zdobí na podzim v hojném zástupu české hřbitovy, ale i zahrady a byty. Zná je každý a záplava barev květů chryzantém je neskutečná. Vyšlechtěno přitom bylo dosud na 7000 různých druhů. Chryzantémy pochází z Číny a Japonska, v Japonsku jsou dokonce symbolem císařského rodu a najdeme je na japonské královské pečeti. Chryzantémy kvetou na konci podzimu nebo začátkem zimy.

Vřesovištní rostliny
Neotřelý půvab na podzim určitě vykouzlí tyto rostliny. Zvláště pak některé druhy vřesů kvetoucí poměrně dlouho. Skvělých výsledků ve výsadbě navíc dosáhneme i kombinací druhů se zajímavě zbarvenými listy. Vyzkoušejte je v barvách bronzových, svěže zelených, sivých nebo zlatých. Podzimní období je jako stvořené pro dozrávání plodů ovocných rostlin. Právě teď dozrávají červené plody brusnice brusinky, která bývá sice zralá již v průběhu léta, ale na podzim se v plodech ukládá větší množství cukru, takže plody nebývají tolik trpké.

Okrasné trávy
Vypadají báječně v jakékoli okrasné zahradě. Nádherně vypadají od jara, kdy vyráží a jsou sytě zelené, až do zimy, kdy jen trčí ze země jako přízraky minulého života, ovšem pod zemí stále žijí a na jaře opět propuknou růstem. Pouze od předjaří trvá asi až 2 měsíce, než seříznuté trsy opět obživnou a začnou dominovat. Nádherné jsou metlice trsnaté, ozdobnice čínské, bezkolenec modrý, dochan psárkovitý, lalang válcovitý, kavyl péřovitý a různé druhy ostřic, které jsou nejnáchylnější na mrazy obzvláště v jílovitých půdách. Okrasné traviny se na podzim zbarvují především do okrových odstínů. Báječné jsou pak pokyvující se v podzimních větrech. V zimě je pro změnu zdobí sníh, ale dejte pozor, aby se nepolámaly, musíme je svazovat.

Pestrobarevné listnáče
Největší parádu udělají na zahradě různé druhy dřevin s atraktivně se zabarvujícími listy. Naše domácí dřeviny se až na výjimky většinou přebarvují do odstínů žluté barvy, mnohé ovšem nabízí větší variabilitu. Vyzkoušejte různé druhy vilínu. Tento léčivý keř nebo také keřovitě rostoucí stromek se v závislosti na druhu barví do odstínů žluté, oranžové, karmínové a růžové barvy. Podobně tomu je u asijských javorů. Zajímavé zbarvení lze očekávat také u aronie neboli temnoplodce černoplodého, strom nebo keř se právě kvůli podzimnímu zbarvení pěstuje mnohdy spíše jako okrasná dřevina, ačkoli se jedná o ovocnou rostlinu. Podzimní krása se nemusí vždy projevit pouze na listech stromů a keřů. Zajímavé možnosti použití v zahradní kompozici totiž nabízejí i dřeviny s pestrými výhony.

 

 

Tematickou stranu PROSTĚJOVSKO & PODZIM V ZAHRADĚ můžete najít v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku v pondělí 21. září

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...