Dobré ráno, dnes je pondělí 17.6.2024
svátek slaví Adolf,
zítra Milan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Tenhle projekt stojí za uznání! Prostějovský skvost meziválečné funkcionalistické architektury by měl již brzy opět sloužit lidem. První etapa rozsáhlé opravy Domu řádových sester v areálu staré nemocnice má být dokončena již letos v září, díky čemuž celý objekt získá svoji dávno ztracenou prvorepublikovou krásu. Po rekonstrukci by zde měl začít fungovat komunitní dům určený nejen seniorům.


Zhruba před rokem se začalo s rekonstrukcí Domu sester v areálu staré prostějovské nemocnice. Pozoruhodná a neokázale krásná budova byla řadu let v trestuhodném stavu. Olomoucký kraj ji před čtyřmi roky prodal společnosti HOME FIT, která se zároveň zavázala dům zrekonstruovat a dále ho využívat pro poskytování sociálních služeb. Mezitím se z budovy v dezolátním stavu stala kulturní památka. To sice plány na její opravu zkomplikovalo, naštěstí však zcela nezmařilo. A ve finále se díky tomu nyní objekt může těšit ze svého téměř původního vzhledu.
„Dodrželi jsme přesně to, co po nás památkáři chtěli, a doplnili to o moderní prvky, jako je například výtah. Budova tak bude bezbariérová,“ potvrdil Večerníku brněnský architekt Josef Holý zastupující společnost, která objekt koupila.
Z Domu sester by se měl stát komunitní dům. Převládat v něm budou jednopokojové byty určené primárně seniorům. Fungovat zde bude také sociální program. „Bytová část by měla být už během září hotová. Následně budeme pokračovat v rekonstrukci kaple, kde by mělo vzniknout společenské srdce domu přístupné i veřejnosti. V současnosti sbíráme náměty pro její využití,“ prozradil Holý.
Dům řádových sester od architekta Eduarda Žáčka byl v areálu staré nemocnice postaven v roce 1933. Nejprve sloužil jako obytný dům pro ošetřovatelky, které pracovaly v blízké nemocnici. Později se tam přesunula i některá oddělení. Odborníci ho považují za jednu z nejlepších staveb v Prostějově a výjimečně podařený příklad funkcionalistické architektury.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...