Dobré dopoledne, dnes je pátek 23.2.2024
svátek slaví Svatopluk,
zítra Matěj
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Odpolední a večerní program Hanáckých slavností měl v neděli začít tradičním průvodem krojovaných Hanáků. Bohužel na poslední chvíli tuto oblíbenou tradici organizátoři zrušili s ohledem na zachování hygienických opatření proti nákaze covid-19. Vše tak zahájili představitelé města i Olomouckého kraje společně s děkanem farnosti Povýšení svatého Kříže na pódiu před radnicí.


„Dovolte, abych na pódium pozvala ty, bez kterých by letošní Hanácké slavnosti v Prostějově kvůli hrozbě koronaviru nebyly,“ přivítala vedoucí Kulturního klubu Duha Pavla Vašková primátora Prostějova Františka Juru, jeho náměstky Miladu Sokolovou s Jiřím Rozehnalem a také hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka.
Prostějovským hodům nejdříve požehnal děkan farnosti Povýšení svatého Kříže Aleš Vrzala. „Hanácké slavnosti vypadají tak, jak vypadají, a já musím říct, že vypadají perfektně. Akorát se pár drobností nedalo udělat, protože holt koronavirus! Ale kdo se chce bavit, ten se při hodech baví. Chtěl bych poděkovat městu Prostějov, že to nevzdalo a Hanácké slavnosti vůbec uspořádalo. Naše hejtmanství podporuje rádo všechny tyto nádherné akce a na celé Prostějovské ´babí´ léto jsme přispěli nemalou částkou. Tyto krásné slavnosti se prostě musí konat, není to přece o tom, že zalezeme pod zem a budeme čekat, jak to všechno s koronavirem dopadne! Ne, my nebudeme čekat, půjdeme všemu naproti a všechno zvládneme,“ vysloužil si potlesk stovky diváků hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, který vzápětí předal slovo prvnímu muži Prostějova. „Jsem rád, že i přes zrušení tradičního pochodu Hanáků letos do Prostějova opět přijeli početní zástupci hanáckých folklórních souborů. Jsem rád, že tady všichni jste. Vítám také všechny spoluobčany, kteří si na letošní Hanácké slavnosti našli cestu. Nebylo to jednoduché, ale osobně jsem si neuměl představit, že bychom hody zrušili celé. Promiňte nám, že není všechno stejné jako v uplynulých letech. Uděláme ale všechno pro to, abychom příští rok už program prostějovských hodů nemuseli omezovat vůbec ničím,“ pravil primátor Prostějova František Jura, který ještě společně s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem popřál lidem krásné prožití zbytku Hanáckých slavností.
Po slavnostních proslovech politiků následoval dvouhodinový program plný hanáckých tanců a písní. Představení se zúčastnily soubory Mánes Prostějov, Trnka Vyškov, Hanácká muzika Litovel, Haná Přerov a Klas Kralice na Hané.

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...