Příjemnou noc, dnes je úterý 25.6.2024
svátek slaví Ivan,
zítra Adriana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Pohoda, pohyb a potlach. Tato tři „P“ každoročně skvěle charakterizují oblíbenou akci Na bicyklech Němčickem. Letošek nebyl výjimkou, i když ve vzduchu přeci jen byla nejistota ohledně koronavirových opatření. Akce navíc přišla o dojezdovou party v Pavlovicích u Kojetína. Ne však o své příznivce: velké, malé, mladé i ty dříve narozené, sportovní borce i takzvané hobíky. Ti všichni se uplynulou sobotu vydali ze dvou desítek obcí na cestu již podevatenácté v historii. Jízda se následně pro mnoho účastníků proměnila v gurmánský zážitek. U toho prostě Večerník nemohl chybět!

 

Žádný spěch, žádné časy, žádné stupně vítězů. Nic z toho není na akci, která spojuje každý rok celé Němčicko, podstatné. Cílem je zkrátka trochu rozhýbat a potýrat tělo. A zároveň se setkat se známými. V případě letoška ale mohli také obdivovat počasí. „Je pěkné, zatím i ta účast. Celkem hodně lidí jezdí, věřím navíc, že na odpoledne se to zlepší,“ pochvalovala si Denisa Zatloukalová z občerstvovací stanice na dvoře dobromilického muzea. To připravilo pro dorazivší cyklisty třeba jednohubky a možnost podívat se na výstavu o sopkách.
Hned na první pohled ale bylo znát, že něco není, jak má být, vpuštěni byli jen lidé s rouškou. Ostatně akce se neobešla bez koronavirového omezení, chyběla tradiční závěrečná rozlučka v dojezdové obci. Ta loňská v Mořicích byla obrovská, letošní žádná. „Neměli jsme závěrečnou akci, která se měla konat v Pavlovicích. Bude tam ale příště, obec o nic nepřijde,“ poznamenal za Mikroregion Němčicko předseda Kamil Štětař.
Lidi to ale od účasti neodradilo. Jezdili, objevovali, ochutnávali. Zatímco v Mořicích to byly grilované dobroty a v Němčicích nad Hanou chleba se sádlem, v Doloplazech potěšili sladkým. „U nás jsou tradičně vždycky koláče, tady v Doloplazech kralují. Máme osm deset velkých krabic,“ pochlubil se muž na stanovišti u doloplazského zámku. V Mořicích si všichni pochutnávali na chutných klobáskách přímo z grilu, v Pavlovicích u Kojetína zase mohli pojíst regionální produkty a také vynikající škvarkovou pomazánku s čerstvým chlebem, v Pivíně se zase dalo občerstvit z pojízdné maringotky.
Na trať, která vlastně ani není tratí, jelikož se vyráží ze dvou desítek obcí naráz a není určené pořadí projetí, se vypravily i dvou a tříleté děti s rodiči. „Je to super, nejsme tady poprvé. Jsem ráda, že se provětráme na kolech, děti to navíc baví,“ poznamenala paní Dagmar v Doloplazech. Jiní naopak zažili premiéru. „Manžel mě do akce dostal, oznámil mi to, tak jsem řekla, že to taky zkusím,“ smála se další cyklistka Pavla. „Uvidím, kolik toho ujedu, bude to podle mé síly,“ dodala.
Účastníci v jednotlivých obcích sbírali razítka, aby se později mohli pokochat, kam až dojeli. A těch, kteří se vydali brázdit silnice, málo nebylo. „Jelikož není žádná závěrečná akce, může se to odhadnout jen podle průjezdů. Nejvíce frekventované stanoviště jich zaznamenalo sedm set padesát,“ poznamenal Štětař.
V každém případě se potvrdilo, že „Na bicyklech Němčickem“ se stále těší velké popularitě a přesahuje hranice mikroregionu, což ztvrdila účast cyklistů z celého Olomouckého kraje a dalších míst z České republiky. Již nyní se všichni těší na jubilejní 20. ročník.

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...