Dobré dopoledne, dnes je pátek 23.2.2024
svátek slaví Svatopluk,
zítra Matěj
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Tohle byla skutečná třešnička na narozeninovém dortu, na němž by letos hořelo přesně 200 svíček. Tolik let uplynulo od narození malíře Josefa Mánesa, který se stal nejslavnějším obyvatelem zámku v Čechách pod Kosířem.

Památka roku ČR pro rok 2019 si toto výročí připomínala po celou letošní sezónu. Vše vyvrcholilo uplynulou sobotu 12. září celodenním programem, který byl zakončen uvedením zbrusu nové autorské divadelní hry o životě, láskách i nesnázích tohoto plachého a romantického umělce.

V zámecké oranžerii v Čechách pod Kosířem nezůstala volná ani jedna z připravených židlí. „Máme vyprodáno, všech sto dvacet míst na večerní představení bylo obsazeno během několika málo dní,“ pochvaloval si během dnes kastelán zámku Martin Váňa.
Příběh sepsaný právě pro tuto příležitost byl rámován vzpomínkami staré hanácké babičky a bádáním jejího vnuka, který má o malíři sepsat školní práci. Zaměřil se pak zejména na příjezd malíře Josefa Mánesa na zámek do Čech pod Kosířem, kde začal postupně navazovat nejrůznější vztahy jednak s aristokratickou smetánkou, jednak s prostými Hanáky a hlavně Hanačkami, jejichž kroje nesmírně obdivoval. Inscenace se dosti přesně držela faktů známých o Mánesově životě, zároveň byla prošpikována řadou slovních vtípků. Herecký ansámbl tvořily tváře pravidelným návštěvníkům zámku známé více než dobře. „Mile mě překvapili. Je vidět, že tito ochotníci díky velkému množství absolvovaných kostýmovaných prohlídek již získali náležitou jistotu a před lidmi jsou jako doma,“ pochválil je jeden z diváků. Jistěže nebyl sám, ostatně publikum jejich výkon ocenilo spontánním potleskem nejen na konci, ale častokrát již v průběhu představení.
Úspěšná hra rozhodně nebyla jedinou atrakcí, kterou sobotní „den s Mánesem přinesl“. Tou další byla například speciální prohlídka v doprovodu kastelána zámku „Trvala celkem tři hodiny a byl jsem velice překvapen, že drtivá většina z účastníků vydržela až do jejího konce, přestože jsem je sám vybízel, že mohou v příhodný okamžik odejít,“ prozradil Večerníku kastelán.
Zámek se již mohl pochlubit také úspěchem projektu „Najdi si svého Mánesa“. Právě díky němu byly již objeveny další dva obrazy tohoto výtvarníka. „Jeden z nich, zachycující portrét chlapce, by nám soukromý majitel z Prostějova měl zapůjčit už příští rok na jaře. S tím druhým byla jednání o zápůjčce zatím neúspěšná,“ přiblížil Martin Váňa.
Pro skutečné fanoušky Josefa Mánesa pak byla určena také odborná přednáška, na níž se lidé mohli dozvědět celou řadu zajímavostí o této podivuhodné postavě české umělecké scény 19. století.
Vlastní divadelní inscenace měla být původně uvedena pouze jednou. „Zájem o ni nás však přivedl k myšlence, že ji budeme reprízovat. Buď to bude na závěr letošní sezóny, nebo na úvod té příští. Zároveň bychom letos ještě rádi stihli strašidelné prohlídky, nicméně záležet bude na tom, za jakých to bude podmínek a zda se ještě nezpřísní omezení ze strany vlády kvůli šíření koronaviru,“ uzavřel kastelán Váňa.

 

 

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...