Dobrý večer, dnes je úterý 18.6.2024
svátek slaví Milan,
zítra Leoš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Nakonec to vyšlo lépe, než se čekalo. Voda v plumlovské přehradě se během letošního léta nezkazila natolik, aby hygienici koupání v ní zcela zakázali. Dokonce nedospěla ani do stavu, kdy by je nedoporučovali. Vyplývá to z výsledků posledního letošního měření.

 

Kvalita vody v přehradě nakonec skončila s trojkou, hygienici tedy její kvalitu hodnotili jako zhoršenou a doporučovali, aby se lidé po koupání osprchovali. Toto nepříliš lichotivé hodnocení voda obdržela letos celkem třikrát. Přesto je to druhý nejlepší výsledek od opětovného napuštění nádrže v roce 2013.
Z dlouhodobých statistik vyplývá, že za posledních sedm let voda v přehradě pouze dvakrát neobdržela známku čtyři, která značí vodu nevhodnou pro koupání. Kromě letošního roku to bylo už jen v roce 2015. Tehdy voda zázračně obdržela jen jednou mírně zhoršenou známku, jinak vždy obstála na jedničku. Naopak nejhorším v tomhle ohledu byl rok 2017, kdy hygienici koupání na přehradě zakázali již první srpnový týden, od té doby ho nepovolili.
Příčinou zhoršeného stavu vody v přehradě jsou zejména jedovaté sinice, s nimiž se nádrž potýká spoustu let. V boji proti nim nepomohlo ani nákladné bagrování a zcela jejich bujení nezamezila ani srážedla fosforu, na jejichž provoz doplácí okolní obce. Slibovaný systém biologické filtrace, který lze vidět například u biotopových koupališť, zůstal i po letech slibů nerealizován.

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...