Příjemnou noc, dnes je pátek 21.6.2024
svátek slaví Alois,
zítra Pavla
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Při příležitosti Dnů evropského dědictví posilujících povědomí o kulturním dědictví budou zpřístupněny nejen městské historické památky, ale i jiné objekty. Už v sobotu 5. září bude možné navštívit kino METRO 70 trochu nezvyklým způsobem. Bude totiž umožněno nahlédnout do zákulisí prostějovského biografu, který je i protiatomovým krytem a letos slaví 50 narozeniny. V neděli 6. srpna


pak zájemce čeká další kryt, a to na Husově náměstí. Prostějov se do této celoevropské akce opět zapojí po celé září, nejen Prostějované se tedy mají na co těšit.
Nahlédnout o víkendu pod pokličku kina METRO 70 a do krytu civilní ochrany na Husově náměstí? Je to možné, a to díky Dnům evropského dědictví. Tradiční a hlavně oblíbená akce proběhne i v letošním roce. Neobvyklé prohlídky startují právě zákulisím biografu, pokračovat ale budou až do 26. září. „Je skvělé, že návštěvníkům můžeme opět zpřístupnit různá zajímavá místa v Prostějově, na která se obvykle nedostanou. Je to podruhé, co je v takovém rozsahu otvíráme veřejnosti,“ zve veřejnost náměstkyně a předsedkyně Okrašlovacího spolku Milada Sokolová.
Prohlídku kina METRO 70 obstará personál kina, sraz bude v deset hodin ráno u hlavního vchodu. Počet účastníků je omezen na 25 osob na prohlídku. Nutná je tedy rezervace prostřednictvím e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. V rámci této exkurze lze nahlédnout jak za plátno, tak zjistit, že v kinosále se například nachází dvanáct toalet. Budova kina je v kontextu kulturních stánků věnovaných filmu v Česku v mnoha směrech ojedinělá. Představuje kvalitní architekturu sklonku 60. let 20. století, v současné chvíli je jednou z 10 významných staveb Olomouckého kraje řešených v rámci projektu Národního památkového ústavu zaměřeného na moderní architekturu. Objekt v bruselském stylu realizovaný v letech 1965–1969 dle projektu brněnského architekta Zdeňka Michala je variací na jeho starší návrh kina Hvězda v Uherském Hradišti. Ve svých útrobách ukrývá protiatomový kryt civilní obrany. Do dnešních dnů se zachovala velká část původního řešení včetně neonového označení kina.
Na neděli 6. září je pak naplánovaná prohlídka dalšího krytu. Příchozí se projdou podzemním krytem na Husově náměstí, který už dnes slouží jako záložní prostor pro civilní obyvatelstvo. Běžně přístupný není. Prohlídka je naplánovaná také od desáté hodiny ranní. Pro zájemce je sraz u hřiště školy na Husově náměstí.
V rámci Dnů evropského dědictví se nekonají pouze tyto prohlídky. V průběhu měsíce září bude umožněn třeba výstup na radniční věž, zpřístupněn Národní dům, kostel Povýšení svatého Kříže. Připravené budou i zajímavé výstavy v galerii Špalíček, v kostele Povýšení svatého Kříže nebo ve sladovně v Blahoslavově ulici.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...