Dobré dopoledne, dnes je sobota 15.6.2024
svátek slaví Vít,
zítra Zbyněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

(Lucie Drahošová, manažerka marketingu Agel a.s.) Aktovka, penál, sešity, přezůvky a nespočet dalších školních potřeb. To vše teď rodiče pečlivě chystají svým ratolestem, aby byly připraveny usednout zpět do školních lavic. Odborníci z Nemocnice AGEL Prostějov radí, aby rodiče ve shonu nezapomínali průběžně kontrolovat také zdravotní kondici stav školáka. Například se zrakem totiž souvisí nejen zdravotní komplikace, ale také prospěch.
„V prvních letech života děti nejčastěji trápí dalekozrakost, ve školním věku zhruba od 8 let pak krátkozrakost. Je to dáno vývojem oka po narození, kdy je prakticky každý, kdo se narodí, dalekozraký a postupným růstem a vývojem oka tato vada mizí nebo přejde až do krátkozrakosti,“ vysvětluje Jakub Kopal, primář očního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov.


V dětském věku se musí oko naučit komunikovat s mozkem. Pokud jsou pak snížené podmínky vidění, například nekorigovanou refrakční vadou oka, jakoukoliv překážkou ve vidění nebo šilháním, nedojde tak k plnému propojení oka a mozku.
Oční vady u dětí je důležité řešit včas. „Čím dříve se refrakční vada začne korigovat, tím dříve dítě lépe vidí. Předejdete tak například bolestem hlavy u dětí. Toto souvisí i s možným zhoršením školního prospěchu, vzhledem k tomu, že dítě přestává dobře vidět na tabuli, tak například špatně opíše zadání příkladu. Bez korekce si také dítě může všimnout na ulici kola či auta o zlomek času později a následky střetu jsou všem asi jasné,“ upozorňuje Kopal.
Oční vada u školních dětí má tendenci se zhoršovat s růstem oka, plně tak nesouvisí s tím, jestli dítě nosí nebo nenosí korekci. Na druhou stranu např. neléčená tupozrakost vede k trvalému snížení zraku oka, které se v dospělosti nedá nijak opravit. „Pokud si rodiče všimnou, že dítě sedí blízko televize, tak je vhodné zvážit vyšetření u oftalmologa s kontrolou zraku. Děti si typicky stěžují na zhoršení zraku na tabuli nebo televizi,“ uvádí primář očního oddělení prostějovské nemocnice s tím, že nejčastěji malí pacienti s problémy přicházejí k očnímu lékaři v 1. až 3. třídě právě pro zhoršení zraku ve škole, nejtypičtěji pak s dalekozrakostí, tupozrakostí, šilháním a později krátkozrakostí.

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...