Dobré dopoledne, dnes je sobota 15.6.2024
svátek slaví Vít,
zítra Zbyněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

15 babyboxNa modré části průčelí prostějovské nemocnice přibyl nový babybox. Vpravo od hlavního vchodu jej ve středu nainstaloval jeho výrobce Zdeněk Juřica. Schránka pro zoufalé ženy je prozatím ve zkušebním provozu, a to přestože se na ni nepodařilo získat dost peněz. Její výroba přijde na 250 tisíc korun, vybrat se podařilo zatím necelou třetinu...

 „Po celé republice jsme už umístili celkem šestapadesát babyboxů, na které přispěly stovky soukromých firem. Ovšem to, co v Prostějově, se nám zatím nikdy jinde nestalo...! Stejně jako v jiných městech jsem do jednotlivých regionálních firem rozeslal přibližně tisícovku dopisů s prosbou o příspěvek. Tímto způsobem se nám však v Prostějově podařilo získat částku pouhých jednaosmdesát tisíc korun. Přitom výroba nové generace babyboxů přijde na čtvrt milionu korun. Cena se navýší ještě o montáž, dopravu a režijní náklady,“ postěžoval si den po instalaci babyboxu v prostějovské nemocnici Ludvík Hess z Nadačního fondu pro odložené děti Statim.

„Nyní zkouším sehnat peníze prostřednictvím emailů. V úspěch však už příliš nedoufám..,“ dodal Hess s tím, že největší dar na prostějovský babybox poskytla Zuzana Baudyšová, ředitelka Nadace Naše dítě. Ta je od počátku věrnou příznivkyní tohoto projektu.

Co by společnost zaštiťující financování babyboxů udělala, pokud by se sešlo více než požadovaných téměř tři sta tisíc korun? „Kromě našeho hlavního projektu hledáme finance i na azylový dům pro maminky s dětmi. Peníze určitě neprojídáme, nemám žádné asistentky, vše vyřizuji v kanceláři, která mi zároveň slouží jako ložnice,“ ubezpečoval nás Ludvík Hess.

Zařízení sloužící pro odkládání nechtěných dětí od středy běží ve zkušebním provozu. Kolemjdoucí jej mohou vidět vpravo od hlavního vchodu do prostějovské nemocnice. „Zoufalé ženy díky tomu nemusí procházet celým areálem, mohou se spolehnout na to, že při odkládání dítěte bude zajištěna jejich anonymita. K otevření babyboxu nové generace stačí jediné zelené tlačítko, po vložení dítěte se dvířka samy zavřou. Následuje signalizace zdravotnímu personálu, díky čemuž se odloženým dětem dostane včasné zdravotní péče,“ sdělil Večerníku výrobce Zdeněk Juřica s tím, že zařízení by mělo naplno začít fungovat v úterý 23. dubna od 12.00 hodin.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...