Dobré ráno, dnes je neděle 14.4.2024
svátek slaví Vincenc,
zítra Anastázie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Obecně známé potraviny z Hané? Tvarůžky, slivovice, hanácký vdolek nebo koláč, ale také bylinky. Jejich pěstováním a zpracováním se zabývá velké množství lidí na Prostějovsku. Kromě pěstitelů-samospotřebitelů jde i o řadu menších nebo větších firem. Důvod? Vidí zde potenciál.

Lidé se stále více zajímají o to, jak žijí a jak žít lépe. Bylinky navíc často nejsou pouze jen koření nebo vylepšení jídel, ale také životabudiče. Své o tom vědí třeba v Brodku u Konice. Odsud do celé České republiky putují bylinné produkty pod značkou firmy Naděje Jarmily Podhorné. Zakoupit je můžeme třeba v prodejnách zdravé výživy, však jimi disponuje nejedna domácnost. Sláva firmy z Konicka už dávno překonala hranice regionu i kraje.
Velmi populární je ale nyní třeba i pěstování bylinek v Čechách pod Kosířem. Na okraji obce například sídlí se svou pěstírnou máty Šárka Mikmek, která se může pochlubit tím, že zásobuje řadu podniků i ve velkých městech. Populární je nyní rovněž výroba bylinkových sirupů. Třeba ve Tvorovicích sídlí firma Bylinkové sirupy Vychodil, která se prezentuje i rozvozem zboží. Výšovice zase mají v obci sídlo on-line prodejny bylinek.
Prostějovsko se tak nenápadně stává lokální bylinkářskou velmocí. A to zde nemluvíme o někdejší levandulové kavárně, která sídlila v oranžerii zámku v Čechách pod Kosířem.

VYUŽITÍ BYLINEK

• vylepšení pokrmů a nápojů (míchané nápoje, masové pokrmy)
• estetický dojem na zahradě i za oknem na parapetu či balkónu
• aroma
• příspěvek ke zdravějšímu životnímu stylu.

NA CO NEZAPOMENOUT...
* Bylinky se dají pěstovat všude. Na zahradě, na malém dvorku, za oknem. Možnosti jsou téměř neomezené.
* Pořádné vysušení, pokud se jedná o pozdější použití, je důležité. Stejně jako následná úprava.
* Nepodcenit napadení bylinek ze strany hmyzu! Například mšice mohou v případě neopatrnosti způsobit pořádnou paseku.

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...