Dobré ráno, dnes je pondělí 17.6.2024
svátek slaví Adolf,
zítra Milan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Ne zcela tradiční zastávkou pro turisty je Tištín na jihu Prostějovska. Přesto je v rámci něj pár zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Třeba poutní kostel, hezky opravená sokolovna nebo cyklostezka do Morkovic-Slížan. Jednou z dominant je ale také objekt bývalého lihovaru. V něm se nyní kromě jiného nachází také zemědělská expozice – jediné, čistě zemědělské muzeum v regionu.

Sbírka nepatří k rozsáhlým – alespoň ne, co se týká prostor. Množství exponátů ale nepochybně překoná představy. Však zde mají své místo už od roku 2005. „Před dvaceti lety jsme nabídli objekt dálničářům. Po pěti letech odešli, zůstaly tak prázdné prostory. Lidé se tehdy začali ozývat, jestli bychom jejich stroje nebo náčiní nevyužili. A tak to vlastně začalo,“ říká dnes správce sbírky Josef Horák.
Postupem času se expozice výrazně rozrostla a v současnosti areál v majetku zemědělců nabízí zajímavý náhled do doby, kdy byl prezidentem v Československu Masaryk. Předměty jsou přitom různorodé. „Máme zde nářadí, ale také sáně, bryčku, pluhy, celkově široké spektrum nářadí z doby před celkovou mechanizací,“ vysvětlil Horák. A přidává nějaké pozoruhodnosti. „Máme třeba zajímavě zdobené sáně dračími hlavami. Také máme lopaťáka nebo funkční model parního stroje – ten typ dělávala firma Wichterle a Kovářík,“ prozradil.
Z lihovaru se postupně stalo i místo setkávání s bowlingem, restaurací, ubytováním, a navíc s maličkým muzeem. Na sbírku jsou nyní v Tištíně patřičně hrdí. „Je to slušně pospravované, očištěné a natřené,“ usmívá se Josef Horák a zve tím případné zájemce do malého muzea, leč ne zcela tradičního.

EXPOZICE HISTORICKÝCH ZEMĚDĚLSKÝCH STROJŮ A NÁŘADÍ V TIŠTÍNĚ
Adresa: Tištín 181
Otevírací doba: od 17.00 hodin, jindy dle domluvy
Kontakt: 602 747 061
Co je k vidění: bohatá expozice se zemědělskou tematikou
ZAJÍMAVOST: honosné historické sáně, bryčka

 

 

Shrnutí celého seriálu najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 22. června

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...