Dobré odpoledne, dnes je sobota 13.4.2024
svátek slaví Aleš,
zítra Vincenc
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Potěchou pro každého požárníka nebo alespoň obdivovatele jejich práce je návštěva hasičského muzea. V Čechách pod Kosířem expozice vznikla před dvaceti lety a doplňuje sbírku tří muzei, která se ve vesnici nachází. Hasičské je to nejstarší a má rozhodně co nabídnout, vždyť stojí na místě někdejší továrny na hasičské stříkačky R. A. Smékal. A nejen to, část expozice je přímo v budově, která je pozůstatkem kdysi rozsáhlého areálu.

Nyní ale k opravdu hodně pestré sbírce. Zahrnuje uniformy, výstroj a výzbroj hasičů, ocenění stejně jako hasičské přilby. Co pak zaujme nejvíce, a to nejen milovníky hasičiny, ale třeba také děti, jsou stříkačky. Prostory muzea jsou tak rozsáhlé, že se jich do něj vejde hned několik. „Máme zde například vzácnou parní stříkačku z devatenáctého století. Z té doby pochází celá řada exponátů,“ uvedl starosta obce Milan Kiebel. Právě obec je zřizovatelem muzea a do současnosti také jeho provozovatelem.
Muzeum samozřejmě kvůli koronaviru potkaly těžké časy, částečně tak měnilo obvyklou otevírací dobu. „Počítalo se se školními výlety a exkurzemi, které kvůli současné situaci nejsou a nebudou. Celotýdenní otevírací dobu tak vrátíme nejspíše až od začátku července,“ prozrazuje starosta obce. Muzeum však bylo koronavirem postiženo i jinak. Letos totiž mělo dojít na velké oslavy. „Uplyne shodou okolností dvacet let od založení muzea, dvě stě let od vzniku továrny R. A. Smékal i od narození Josefa Mánesa. Původně jsme chtěli udělat velkolepé oslavy. Ale vzhledem k omezení ještě uvidíme,“ krčí rameny starosta. Obec tedy program pojme skromněji. „Na čtvrtého července chystáme menší akci na zahradě multifunkční budovy. A vydáme speciální turistické známky. To ale asi bude vše,“ říká Milan Kiebel.
I přesto ale muzeum stojí za návštěvu. Je jen málo takových, které tak podrobně a zároveň zajímavě mapují historii i současnost tzv. hasičiny. Dozvědět se tam můžete skutečně hodně. A řada exponátů skutečně stojí za zhlédnutí.

HASIČSKÉ MUZEUM ČECHY POD KOSÍŘEM
Adresa: Náměstí Svobody 289, Čechy pod Kosířem
Otevírací doba: pátek až neděle, 10.00-17.00 hodin
Kontakt: 582 373 726
Co je k vidění: bohatá expozice všeho, co souvisí s hasičským odvětvím a jeho počátky
ZAJÍMAVOST: historické stříkačky, které byly často vyrobeny místní světoznámou firmou

 

Aktuální díl seriálu najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 22. června

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...