Příjemnou noc, dnes je úterý 23.7.2024
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
25 stara

Stávala tu stará radnice. Svůj název získalo Poděbradovo  náměstí (v letech 1940-1945 Podiebrad-Platz) v roce 1896 podle českého krále Jiřího z Poděbrad. Předtím se nazývalo náměstí Před radnicí (do r. 1892 Rathaus-Platz)  podle staré radnice, která se nacházela přibližně v místě dnešní Moděvy. Za radnicí stála do r. 1929 budova Staré valchy, která měla velký význam v dějinách boje o počeštění města (na historickém snímku vpravo). Na jižní straně náměstí stojí starobylý dům s věžičkou, zvaný Černý dvůr. Za pozornost stojí renesanční portál přibližně z let 1526-1535. Budova poštovního úřadu na západní straně byla postavena v r. 1897. V přízemním rohovém domku naproti přes Vodní ulici byla v r. 1879 otevřena nejstarší mateřská škola v Prostějově.

Foto: SOkA a Martin Zaoral


25 nova 
  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...