Dobré odpoledne, dnes je úterý 28.5.2024
svátek slaví Vilém,
zítra Maxmilián a Maxim
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
stara 24

Jmenovala se Stalinova třída, Strasse der SA. Ulice Vápenice se nachází nedaleko historického centra a tvoří důležitou součást městského okruhu. Od 18. století se podle staré středověké vápenky nazývala Nad Vápenicí, v letech 1833-1881 Vápenice, 1881-1896 Sadová třída (Park-Ring), 1896-1910 Vápenice, 1940-1945 třída SA (Strasse der SA), 1945-1962 Stalinova třída, 1962-1991 třída Pionýrů a od února 1991 opět Vápenice. Na západní straně se nachází dvě školní budovy, jižní stranu lemují Smetanovy sady. Dříve zde byly v létě rozmísťovány exotické rostliny pěstované v městském skleníku. Na adrese čp. 9 sídlil Německý dům s divadelním sálem a zimním kluzištěm v zahradě. Divadlo se na Vápenici hrávalo také ve spolkových místnostech Katolického (Lidového) domu.

Foto: SOkA a Martin Zaoral


nova 24 
  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...