- 16. leden 2015
- 1868x
Ještě jednou a naposledy se vracíme do ledové vody výpusti plumlovské přehrady, do které se na Štědrý den 24. prosince 2014 ponořil rekordní počet otužilců. Před čtyřmi těžkooděnci, kteří na sobě měli skutečně jen ten nejnutnější hábit, a jejichž foto Večerník zveřejnil v minulém čísle, se do tři a půl stupně „teplé“ vody ponořila dáma, která také rozhodně přispěla ke stále vyšší sledovanosti již tradičních „Vánočních koupelí“!
„Tak to víte, že při štědrodenním koupání je rozhodně na co se koukat! I když dámy i pánové v té ledové vodě rozhodně nemají myšlenky na erotiku, to vám garantuji,“ rozesmál se na celé kolo při pohledu na lechtivější snímky dam i pánů Michal Mucha, hlavní pořadatel „Vánočních koupelí“ na plumlovské přehradě.
Laikové vůbec netuší, jaké má plavec pocity při vstupu do ledové vody. „Každý je má jiné, takže nemohu hovořit za všechny plavce. V prvé řadě musím být psychicky naprosto ztotožněn s tím, proč tam lezu. Při vstupu do vody dochází k okamžitému ochlazení těla a lehkému šoku, hrudník se sevře, musím to prodýchat, abych potom mohl plavat. No, a potom už samozřejmě záleží na teplotě vody a délce pobytu. Zde jsou pocity rovněž individuální, ale vesměs u všech stejné. Já osobně zhruba po dvoustechpadesáti až třista metrech plavání ve vodě pod čtyři stupně přestávám cítit konečky prstů u nohou a u rukou. Tělo se začíná podchlazovat. I proto je stanoven v zimním plavání bezpečnostní a zdravotní limit. Délka pobytu ve vodě je dvaadvaceti minutami. Takže pro hrdiny tu není místo,“ popisuje Večerníku dopodrobna pocity otužilců Michal Mucha.
„No a jaké mám pocity, když vylezu třeba po osmnácti minutách z takové vody? Jsem promrzlý na kost, necítím prsty u rukou a u nohou. Je potřeba se co nejrychleji převléci. Zde vám pomáhají přátelé, protože máte problémy si obléci ponožky a zavázat tkaničky u bot. No a po krátké době se dostaví takzvaná třesavka, protože pro tělo je to určitý šok,“ dodává Michal Mucha.