- 1. únor 2017
- 10112x
Tak tohle by byla paráda! Smělé plány na vybudování ojedinělého, ale potřebného domova má Arcibiskupství olomoucké s budovou kláštera Milosrdných bratří. Přitom se zchátralou historickou budovou nacházející se v samotném centru Prostějova si dlouho nikdo nevěděl rady. Její stav už pomalu začal ohrožovat kolemjdoucí. Stín Prostějova by se však v budoucnu mohl proměnit v jeho chloubu. Chybí však už jen jediné. Sehnat na realizaci projektu více jak dvě stě milionů korun...
Budova kláštera je dominantou Svatoplukovy ulice již téměř tři stovky let. Klášter byl založen hraběnkou Marií Annou z Lichtenštejna za uzdravení jejího syna v roce 1727. Mnozí z Prostějovanů pamatují doby, kdy v objektu fungoval domov důchodců či lékárna. To vše již dávno odvál čas a rozsáhlá budova již dvě desítky let chátrá. Lidé zde nyní najdou pouze plesnivé zdi, opadávající omítku a areál zarůstající trávou...
Na konci tunelu však vzplanul plamínek naděje. Už od února loňského roku má klášter nového majitele. Po třech letech marného hledání kupců jej řád Milosrdných bratří za 15 milionů korun prodal Arcibiskupství olomouckému. A to s ním má hodně zajímavé plány! „Rádi bychom zde vybudovali domov pro pacienty postižené roztroušenou sklerózou. Tato zákeřná nemoc napadá mladé lidi mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života, kteří se postupně stávají zcela invalidní a zůstávají odkázáni na péči svého okolí.
V důsledku nemoci se jim často rozpadají manželství a zůstávají v osamění,“ vysvětlil exkluzivně Večerníku Jindřich Suchánek, který byl ředitelem olomoucké charity a přípravě projektu zasvětil už téměř dva roky života.
Pochopení pro svoji vizi našel právě u olomouckého arcibiskupa, který zároveň stál o obnovu chátrajícího kláštera v Prostějově. Tyto dvě myšlenky se nakonec podařilo spojit. „Podobné zařízení v České republice funguje pouze jedno a nachází se v klášteře v Žirči u Dvora Králové. Budoucí kapacita toho prostějovského by se měla pohybovat mezi čtyřiceti až šedesáti klienty. Zařízení by mělo být bezbariérové a pro rehabilitaci by tu měly sloužit prostory pro speciální koupele. Zároveň bychom chtěli zahradu a některé prostory otevřít široké veřejnosti,“ nastínil Jindřich Suchánek.
Skvělý projekt je však stále v samotném počátku. „Na jeho realizaci bude třeba minimálně dvě stě až tři sta milionů korun.
V současné době připravujeme projektovou dokumentaci, na kterou bychom v budoucnu rádi získali dotaci,“ upřesnil tvůrce projektu.