- 11. duben 2016
- 986x
Vleklé dlouholeté spory o majetek mezi Prostějovem a Držovicemi skončily definitivně v září roku 2014. Trvaly neuvěřitelných osm let. Po osamostatnění Držovic k 1. červenci 2006 se vedení nově samostatné obce snažilo po prostějovské radnici vymámit další desítky milionů korun. Po vzájemné mimosoudní dohodě nakonec Prostějov doplatil Držovicím dva miliony a devět set tisíc korun. A byl klid.
Jenomže ve vzduchu visely ještě projekty za statisíce korun, které město chtělo v roce 2006 v Držovicích zrealizovat. Což samozřejmě nestihlo. „Pokud bych měl něco doporučit zastupitelstvu, pak by to bylo pokračování vzájemné spolupráce s našimi novými sousedy. Můžeme Držovicím nabídnout i něco jiného než dohodnuté peníze. Máme zpracovanou projektovou dokumentaci na novou kanalizaci v Držovicích a ještě další projekty, které jsme kdysi byli připraveni realizovat. Tyto dokumenty v hodnotě několika stovek tisíc korun můžeme sousedům poskytnout v rámci narovnání našich vztahů,“ prohlásil už na začátku roku 2013 tehdejší primátor Prostějova Miroslav Pišťák.
Trvalo to ale další tři roky, než se vedení města rozhoupalo ke konečnému rozhodnutí. „Už několik let máme takzvaně v šuplíku projektové dokumentace na různé investiční akce v Držovicích, které jsme vzhledem k jejich osamostatnění už nestihli schválit a provést. Například jde o kompletní projekt výstavby kanalizace, který stál městskou pokladnu zhruba sedm set tisíc korun. Dále se jednalo o projekt oprav komunikací v ulici Svadůvky a projekt na výměnu termoregulačních ventilů v držovické mateřské škole. Rada města nyní rozhodla, že prostřednictvím primátorky Prostějova Aleny Raškové nabídneme zmíněné projekty jako dar sousedům z Držovic. Pokud o ně nebudou mít zájem, všechny projektové dokumentace skartujeme,“ prozradil Večerníku Zdeněk Fišer, náměstek primátorky.
Starostka Držovic se k této nabídce zatím nechce vyjadřovat. „Až ji budeme mít oficiálně na stole, budeme o ní uvažovat,“ odvětila nám Blanka Kolečkářová.