- 17. květen 2012
- 2713x
NEZAPOMEŇTE V KVĚTNU
Květen je jeden z nejkrásnějších měsíců v roce. Co se týče zahrádky, je i také velice rušný. A důležitý. Vysazují se předpěstované sazenice na své trvalé stanoviště, začínáme sekat trávník, vyséváme zeleninu a podobně. Jaké další zahradní práce je potřeba v květnu zvládnout? Máme pro vás následující přehled…
Zeleninová zahrada
Na stanoviště vyséváme letní ředkvičky, ředkev, špenát, celer, brokolici, mangolt, cukrovou kukuřici. Vyséváme pozdní kedlubny určené na skladování, např. Gigant a modrý Violeta. Na výsevné záhony vyséváme košťáloviny pro podzimní sklizeň - zelí, kapustu a květák. Za teplého počasí bychom měli začít větrat ve sklenících a pařeništích. Na teplých a chráněných místech můžeme vysazovat melouny, papriky a lilky. Rajčata vysazujeme mírně šikmo a o něco hlouběji. Vysazujeme i bylinky, některé druhy je vhodnější vysít – brutnák, měsíček aj. Zeleninu po výsevu chráníme netkanou textilií, kterou odstraníme až po projednocování. K bramborám v řádcích přihrneme zeminu. Sklízíme první ranou mrkev, letošní kopr, cukety a špenát. Plevel ze zeleninových záhonů dáváme do kompostu, kde nám výborně poslouží. V žádném případě ho nevápníme, protože vápno by kompost akorát zmineralizovalo a nezpůsobovalo by tlení.
Okrasná zahrada
V první polovině května vysadíme hlízy jiřin a mečíků, po ledových mužích také dosny. Odkvetlé jarní keře upravíme řezem. Vysazujeme letničky a dvouletky pro podzimní výsadbu, jako jsou například karafiáty, astry a pomněnky. Odstraňujeme průběžně semeníky u odkvetlých narcisů a tulipánů. Do poloviny měsíce ještě vyséváme travní osivo na připravenou plochu. Trávníkové plochy již pravidelně sečeme a zaléváme. Vysazujeme okrasné dřeviny v kontejnerech. Lekníny a další vodní rostliny přezimující v bezmrazých místnostech již přemisťujeme do jezírka.
Ovocná zahrada
V ovocném sadu je květen nejkrásnějším měsícem. Postupně nakvétají hlavní druhy ovoce, jen nejranější jsou již odkvetlé. Během kvetení dokončíme řez broskvoní, popřípadě i jiných peckovin. Rovněž prosvětlíme nadměrně rostoucí a zahuštěné koruny jabloní a hrušní. Na začátku měsíce můžeme sázet vinnou révu. Provádíme postřiky proti nemocem a škůdcům prakticky u všech druhů ovoce. Stromům, které bohatě kvetly, přidáváme do postřiku proti nemocem a škůdcům kapalná hnojiva, abychom zlepšili jejich výživu. Výhony u ovocných stěn hrušní a jabloní ohýbáme do vodorovné polohy, abychom podpořili plození. Ve chvíli, kdy dorostou letošní výhony vlašského ořešáku do průměru pěti centimetrů, můžeme je začít seřezávat. Vylamujeme letorosty vinné révy, které nemají nasazeno na kvetení. Koncem května již sklízíme první drobné ovoce připomínající chutí navinulejší borůvky, a to zimolez kamčatský.
Odkazy:
SKUBI okrasné dřeviny - www.okrasnedreviny.cz
Bellis - www.kvetinarstvi.com