Příjemnou noc, dnes je sobota 27.4.2024
svátek slaví Jaroslav,
zítra Vlastislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

08 elfmarkNa počátku února to byl přesně rok, co na volební valné hromadě zvolili zástupci regionálních oddílů Milana Elfmarka (na snímku) do čela zdejšího okresního fotbalového svazu. Nastal tedy čas na malé ohlédnutí a bilancování. V prvním dílu obsáhlého rozhovoru pro PROSTĚJOVSKÝ Večerník se současný šéf OFS Prostějov podělil o své dosavadní dojmy a mimo jiné také ozřejmil, díky jakému principu se mu daří zvládat tolik činností. V dnešním druhém pokračování se podělil o své plány i přání do budoucna a také se ochotně věnoval tématům, o nichž se mezi fanoušky i funkcionáři živě diskutuje. Tedy způsobu financování fotbalových rozhodčích a mládežnické spolupráci ve městech a na vesnicích...

 Objevují se názory, že rozhodčí by při zápasech neměly platit kluby, ale právě svaz. Jaký je na to váš názor?
„Také by se mi to líbilo a u soutěží přípravek jsme tento model už i zavedli, ale jinak si to zatím nedovedu představit. A to z jednoduchého důvodu, okresní fotbalový svaz na to nemá finanční prostředky! V krajském svazu momentálně diskutujeme, jak ulehčit klubům s náklady na delegáty, ale odměny na rozhodčí prozatím musí zůstat v rozpočtu klubu. Jsem si vědom i skutečnosti, že brzy dojde k navýšení odměn pro rozhodčí a náklady se tak ještě zvýší, ale opakuji, přesun nákladů na okresní svaz si zatím nedovedu představit. Určitou možností by bylo navýšit klubům poplatky, ve kterých by byla zahrnuta úhrada nákladů za rozhodčí, ale účetně a administrativně by to bylo složitější. I vzhledem ke skutečnosti, že řada klubů získává finanční prostředky z různých grantových schémat a ne vše je uznatelným nákladem.“
Stejně tak někteří funkcionáři upozorňují na fakt, že sportovní centra mládeže (SCM) berou vesnickým oddílům spoustu hráčů a nemají pak téměř s kým hrát. Lze najít rovnováhu, aby z toho měly prospěch obě strany?
„Nevím, zda si funkcionáři SCM a vrcholní funkcionáři FAČR uvědomují, jak velký problém nastává. Sám s tím mám určité zkušenosti. Určitou možnost sice nabízejí střídavé starty, ale jelikož na vesnicích máte většinou mužstvo žáků složeno z více věkových kategorií a SCM mají družstva podle věkových kategorií, nemusí se vám vždy dařit skloubit utkání a mít dostatečný počet hráčů. Mohu to ilustrovat na našem příkladu v Olšanech u Prostějova. 1.SK Prostějov od nás získalo pět hráčů, jeden hráč měl střídavý start v 1.HFK Olomouc, jeden byl půjčován do Slavonína. V Olšanech nám tak zůstávalo šest kluků a jen zřídka se podařilo skloubit všechna utkání tak, aby bylo naše mužstvo kompletní. Soutěž mladších žáků vzhledem k menšímu počtu hráčů se ještě dala odehrát. Ale do nového ročníku jsme již družstvo žáků nepřihlásili. Takže momentálně máme zbytek hráčů na hostování v Hněvotíně. A nám zůstala pouze mladší přípravka...“
Jaká je tedy konkrétní situace v Olšanech u Prostějova?
„Šest chlapců vozí rodiče do SCM žákovských kategorií a vychovávají z nich budoucí ‚fotbalové hvězdy‘. Nic proti tomu, ale co těch šest dalších chlapců? V lepším případě možná třem se bude chtít dojíždět do sousední vesnice, pokud tam bude fungovat žákovské družstvo, další tři přestanou s fotbalem úplně a už s ním nikdy nezačnou, v lepším případě se přeorientují na jiný sport. A šest chlapců v SCM? Jak se budou posouvat do vyšších věkových kategorií, bude se snižovat i počet hochů, kteří budou v té dané kategorii hrávat. Některý bude tak dobrý, že bude dál pokračovat, některý svojí fotbalovou úrovní již stačit nebude. Takže se potom vrátí zpět. Ale tam již nebudou mít spoluhráče. A postupně bude odpadávat jedna vesnice za druhou.“
Spatřujete již nyní konkrétní dopady na kluby?
„Podívejte se kolik oddílů již žákovská a následně dorostenecká družstva zrušilo. Když jsem v roce 1974 hrával za žáky Železáren Prostějov, byla v ‚áčku‘ převaha ´Prostějováků´, z okolních vesnic nás tam bylo asi pět. Ale za tři roky v ‚A‘-dorostu tomu již bylo obráceně. V kádru byla naprostá převaha kluků z okolních i vzdálenějších vesnic, přímo z Prostějova tam byli asi tři kluci. V roce 1974 měl fotbalový oddíl TJ Železárny Prostějov čtyři družstva žáků včetně přípravek, dnes jich má 1.SK devět - čtyři žákovská a pět přípravek. Celkem bylo v Prostějově včetně Čechovic, Držovic a Vrahovic asi dvanáct týmů, dnes jich máte devatenáct, z toho Vrahovice žádné a Držovice jedno... (pokrčí rameny)“
Takže je patrné, že město se bez pomoci okolí neobejde?
„Počet obyvatel Prostějova byl v roce 1974 asi pětačtyřicet tisíc a i dnes je na stejné úrovni. A hřišť je dnes stejný počet jako tehdy. A hraje se v Prostějově lepší fotbal než v těch sedmdesátých letech? Na jedné straně máte v SCM co ročník, to věkovou kategorii, ale chlapců, kteří mají zájem o fotbal, je méně, takže se doplňují z okolních vesnic, kde potom scházejí. A když nebude mládežnický fotbal v okolních vesnicích, kde budou SCM brát fotbalisty do nových ročníků? A ještě jedna věc stojí za zamyšlení.“
Povídejte...
„FAČR má v soutěžním řádu striktně pokutu za neplnění povinnosti klubů ohledně naplnění mládežnických družstev v patřičné soutěži od okresu po profesionální soutěže. Tady by stálo za zamyšlení, zda udělená pokuta není spíše demotivační... A k tomu si vezměte systém rozdělování dotací z krajských či svazových programů, vždy se zdůrazňuje práce s mládeží. Ale u těch malých klubů, kde z výše uvedených důvodů nesestaví mládežnické družstvo, kde se převrací každá koruna dvakrát, tam nedostanou nic a ještě jim dáme pokutu, že se nestarají o mládežnický fotbal. Netvrdím ale, že je to jen vina oddílů SCM, nemám nic proti prostějovským klubům, mám mezi nimi hodně přátel a doufám, že i po tomto rozhovoru budu mít...(úsměv) Sám dobře víte, že jsme se v Olšanech vždy prostějovskému fotbalu snažili pomáhat a chceme tak konat i nadále. Ale zamyslet se nad problémem existence mládežnické kopané na vesnicích budeme muset všichni a strkat hlavu do písku a dělat, že nás se to netýká, nejde.“
V mužských soutěžích má aktuálně Prostějovsko jednoho zástupce ve třetí lize a divizi, dva v krajském přeboru. Je to dostačující?
„Je to odraz minulosti. Domnívám se, že by bylo dobré mít v krajském přeboru početnější zastoupení.“ 
Kromě předsednictví v rámci Okresního fotbalového svazu Prostějov zasedáte rovněž v krajském výkonném výboru. Jsou si tyto pozice pracovní náplní podobné?
„Nejsou. Ve výboru O KFS zastávám pozici garanta trenérsko-metodické komise. A samozřejmě se snažím krajský výkonný výbor informovat o dění v našem okrese a zpětně přenášet informace pro své kolegy v okresním výboru.“
Závěrem, máte nějaké konkrétní přání do druhého roku v čele okresní kopané?
„Tak přání mám vícero. Hlavně aby nám všem sloužilo zdraví, abychom se potkávali na pěkných fotbalových utkáních v co největším počtu, aby fotbal byl opět rodinnou záležitostí a rodiče se nebáli své děti na fotbal přivést, ať už na tribuny či na hřiště. Abychom z fotbalu měli především radost a ne si povídali o tom, kolik je v něm špíny. Chtěli bychom se také pokusit propojit různé firmy s našimi soutěžemi, aby se soutěže staly atraktivnějšími. Proč by například soutěž o nejlepší střelce jednotlivých soutěží nemohla být zaštítěna PROSTĚJOVSKÝM Večerníkem, který by vítězi dané kategorie věnoval nějakou drobnost? Nebo každá soutěž by nesla jméno firmy, která by potom odměnila první tři místa a třeba se podílela částečně na úhradách rozhodčím. A také bych byl moc rád, kdyby se nám podařil navýšit počet rozhodčích. Bez nich to totiž nebude mít smysl.“

kdo je RNDr. Milan Elfmark
Čtyřiapadesátiletý fotbalový činovník vystudoval matematickou analýzu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Po odsloužení základní vojenské služby se na tuto vysokou školu vrátil, a coby odborný pracovník je zaměstnán na Katedře přírodních věd v kinantropii na Fakultě tělesné kultury. Od počátku devadesátých let je rovněž starostou Tělocvičné jednoty Sokol Olšany u Prostějova, od podzimu 2010 rovněž zastává posty starosty obce a na počátku února loňského roku ho oddíly zvolily do čela OFS Prostějov.

„Na jedné straně máte v SCM co ročník, to věkovou kategorii, ale chlapců, kteří mají zájem o fotbal, je méně. A když nebude mládežnický fotbal v okolních vesnicích, kde budou SCM brát fotbalisty do nových ročníků?“
předseda OFS Prostějov MILAN ELFMARK nezastírá problémy v mládežnických kategoriích

 

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...