- 26. červen 2020
- 942x
Teprve třiatřicetiletý prostějovský rodák a bývalý aktivní bijec mezi šestnácti provazy Martin Klíč (na snímku) je muž s jasnými názory na to, jak by se měl současný box dělat. Coby někdejší aktivní rohovník a nyní trenér i funkcionář se snaží své vize převádět do praxe v roli hlavního kouče mládeže BC DTJ Prostějov, šéfa Jihomoravské oblasti a člena výkonného výboru České boxerské asociace. V minulém vydání jsme naše povídání otevřeli, dnes důkladnou zpověď dokončujeme.
* Které nové projekty se vám podařilo za poslední roky rozjet?
„Například od loňska mezinárodní Ligu Visegrádské čtyřky, kde se pravidelně střetávají výběry Jihomoravské oblasti z ČR, Bratislavské oblasti ze Slovenska, oblasti Komárna za Maďarsko a oblasti Gdyně za Polsko. Jednotlivé týmy tvoří pět mužů plus dvě ženy, jde nám o kvalitní zápasovou konfrontaci s okolními státy. Čerstvou záležitostí je to, že ženská a dívčí reprezentace České republiky má od nynějška centrum v Prostějově. Už v minulosti jsme tady uspořádali několik soustředění či tréninkových kempů, a dokonce i mezistátní duel proti Italkám, tím byl vytvořen určitý základ. A v poslední době jsem výbor ČBA přesvědčil, že je dobrý nápad centralizovat nejlepší tuzemské holky na jednom místě, kde se budou společně připravovat. Než aby trénovaly každá sama roztroušené ve svých klubech. Věřím, že touhle cestou půjde kvalita našich boxerek nahoru. I v rámci prostějovského klubu se pořád snažíme něco dělat a pořádat: pravidelné turnaje Oblastního přeboru, zápasy extraligy mužů, mistrovství republiky mládežnických kategorií, podzimní Hodový box. A dosavadním vrcholem bylo před rokem mezinárodní utkání Česko – Austrálie na Masarykově náměstí před radnicí.“
* Box je obecně velmi náročný sport hlavně po fyzické stránce, že?
„Přesně tak. Kdo ho chce dělat na opravdu vysoké úrovni, musí na sobě tvrdě makat. To znamená dlouhodobě pracovat na kondici, vydržet a nepolevovat, spíš si s přibývajícím věkem ještě přidávat. K tomu samozřejmě pilování boxerské techniky i taktiky, vedle síly a odolnosti jsou tréninky také dost o běhání. Což zdaleka ne každý má rád. Já třeba jo a svěřencům dávám v tomhle směru zabrat. (smích) Obecně se dá říct, že i kvůli své vysoké náročnosti má box velkou „úmrtnost“ při výchově mládeže. Myšleno tak, že spousta talentů toho ještě před dosažením dospělosti nechá, nebo i pak později. Není jednoduché tvrdý bojový sport skloubit se školou či následně se zaměstnáním a osobním životem. Člověk musí mít opravdový zápal, maximální chuť i vůli překonávat únavu, bolest, všechny překážky. Já osobně jsem si jako aktivní boxer nedokázal z objektivních důvodů splnit své sny, proto se teď snažím totéž umožnit svým svěřencům a svěřenkyním. Jde o takový můj hnací motor, aby to oni dotáhli co nejdál.
* Boxem se však v drtivé většině případů nelze živit nebo finančně zabezpečit, ne?
„To je taky pravda. Třeba i my jako trenéři to nemůžeme dělat na plný úvazek a máme box jako vedlejšák, trochu placený koníček. Proto u něj zůstávají jen ti, kteří ho mají opravdu rádi a berou ho i za své poslání, životní styl. Nějakou kačku člověk sice dostane, ale ty peníze rozhodně neodpovídají množství odvedené práce ani stráveného času. Což si ale nestěžuju, tak to prostě je. Navíc my v Prostějově si vůbec nemáme nač stěžovat díky výrazné podpoře města, Olomouckého kraje a dalších partnerů, zásluhou toho i krásného vlastního areálu DTJ máme velice dobré podmínky a zázemí.“
* Zajímavostí je, že děláte nejen trenéra, ale také moderátora při domácích rohovnických akcích. Jak jste se k tomu dostal?
„Za tohle může Tomáš Rak, bývalý ředitel Hotelu Tennis Club. Tenkrát jsem pro něj dělal různé práce i brigády a on mi jednou nabídl, jestli bych nechtěl dělat spíkra na jedné akci místo něj, že nestíhá. Sice jsem měl velké nervy a napoprvé to byla z mého pohledu hrůza, ale nějaký komentátorský talent jsem v sobě objevil a pokračoval v tom. Moderovat mě totiž i docela bavilo, postupně jsem se víc a víc učil, zvykal si na mluvení před hodně lidmi, překonávat trému. Nakonec si to užívám podobně, jako když trénuju mladé, nebo je vedu z rohu ringu coby kouč. Nejlepší ze všeho však rozhodně je vidět postupné zlepšování těch dětí, jak jdou výkonnostně nahoru až k případným úspěchům. Což je vždycky společné dílo celé naší skupiny táhnoucí za jeden provaz. Všichni do toho dáváme hodně ze sebe, odměnou jsou dobré výsledky a ty zase znamenají další motivaci. Takový uzavřený kruh.“
* Český box na tom momentálně není v mezinárodním měřítku nijak valně. Má potenciál se zlepšit?
„Právě pro tohle se snažíme v Jihomoravské oblasti a potažmo v celé ČBA dělat maximum výchovou co nejlepších mladých kluků a holek. Samozřejmě v rámci možností, protože finance jsou omezené, ale na to se nesmíme vymlouvat. Naopak je potřeba tvrdě makat a věřit, že nám postupně dorostou noví medailisté z mistrovství Evropy či světa dospělých, nebo přímo z olympijských her. V mládežnických kategoriích první takové úspěchy už přicházejí, uvidíme do budoucna u mužů a žen. Každopádně český box nutně potřebuje nového Rudu Kraje. To znamená někoho, kdo vyhraje Evropu, svět, olympiádu a tím náš tradiční sport pořádně zviditelní u široké veřejnosti. Jako se to povedlo například Lukáši Krpálkovi s judem.“
* Co říkáte na aktuální vzestup smíšených bojových umění MMA?
„Je fakt, že MMA je teď hodně módní záležitost, ale mně připadne, že se do něj stahují méně úspěšní boxeři, thajboxeři či vyznavači dalších bojových sportů, kteří tam pak těží z určité všestrannosti. V každém případě se MMA většině lidí dost líbí, má vysokou sledovanost a točí se v něm peníze, neboť jde o větší show než v případě tradičních úpolových odvětví. Klasickému boxu by určitě moc pomohla nějaká ta super individualita, kterou by ostatní mohli následovat jako svůj vzor.“
MARTIN KLÍČ
* narodil se 18. května 1987 v Prostějově
* je šéftrenérem mládeže v boxerském oddílu BC DTJ Prostějov, předsedou Jihomoravské oblasti boxu a členem Výkonného výboru České boxerské asociace
* s boxem začal v patnácti letech a celou aktivní kariéru strávil v prostějovských barvách
* vyhrál mistrovství České republiky kadetů jako první klubový odchovanec po čtvrtstoletí
* v juniorském věku patřil do reprezentačního výběru ČR
* hned po přechodu mezi dospělé působil jednu sezónu v extralize družstev mužů ČR, kde za BC DTJ absolvoval šest utkání s vyrovnanou bilancí vítězství a porážek
* následně rohovnický sport opustil, v roce 2013 podnikl krátký prvoligový comeback v Kroměříži
* od roku 2015 se trenérsky věnuje prostějovským boxerským talentům, postupně se stal hlavním koučem mládežníků BC DTJ
* své svěřence dovedl za pět uplynulých sezón k zisku několika desítek medailí včetně řady zlatých z mistrovství republiky juniorů, juniorek, kadetů, kadetek i školní mládeže
* v roce 2018 se stal šéfem Jihomoravské oblasti boxu a současně členem Výkonného výboru České boxerské asociace
* je svobodný, ale už devět let ve vztahu s přítelkyní
zajímavost: vedle trenérské práce zdatně vykonává i roli spíkra při domácích zápasech a boxerských akcích