Dobrý večer, dnes je čtvrtek 28.3.2024
svátek slaví Soňa,
zítra Taťána
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Aby se student aktivně zapojil do politiky, to není příliš časté. A aby se dostal přímo na post starosty, to už je teprve unikátní počin i mimořádná událost. Přesně v této situaci se ocitl Tomáš Pavelka. Jedenadvacetiletý student práv byl v posledních komunálních volbách před dvěma lety v čele kandidátky hnutí ´Volba pro Mořice´. Ta sice získala největší počet hlasů, přesto zamířila do opozice. Až nyní, po svržení dosavadního starosty Martina Obruči, se Pavelka dostal do čela obce, čímž se tak stal nejmladším starostou v České republice. A zároveň člověkem, na kterém bude nyní záviset hodně z toho, co se ve vesnici stane nebo naopak ne. Jak říká, politikou se začal zabývat už jako dítě. Záliba jej nepustila, čeká jej i proto teď zmíněná výzva.

* Co vás přimělo „jít“ do politiky? A odkdy se o ni zajímáte?
„Od té doby, co jsem byl ještě dítě. (usměje se) Už na základní škole pro mě státověda a politika byly zajímavé disciplíny. Sledoval jsem Otázky Václava Moravce a později Události, komentáře, zajímal jsem se o zpravodajství z celostátního dění. A ještě později jsem se začal více zajímat o obec, o obecní politiku, která ovlivňuje život nás všech tady. Na začátku roku 2017 jsem se stal také registrovaným příznivcem hnutí STAN, nikoliv členem, ale příznivcem. A protože jsem znal okolí dlouholetého starosty Knapa, věděl jsem, že jsou to fér lidi a mají dobrý program. Později jsem měl možnost vést krajskou volební kampaň do parlamentních voleb. Nabídku jsem přijal a společně s tajemnicí Janou Přecechtělovou jsme do toho šli, načež přišla možnost být členem Mladých starostů a nezávislých. A dneska je z toho starostování. (úsměv) Ve STAN působím dále, v září mě pak zvolili předsedou Mladých starostů a nezávislých.“
* Vy jste byl i v čele kandidátky při posledních komunálních volbách. Jaká cesta k tomu vedla?
„Já jsem dlouhodobě viděl možnost navázat na směr Jardy Knapa, který byl v Mořicích starostou dvacet roků. Dost mě toho naučil, hodně jsem toho s ním zažil. A když jej pak po opakovaných volbách nezvolili zastupitelé v čele s Martinem Obručou starostou, tak se ve mně zrodila myšlenka, že by bylo dobré lidem, kteří volili Jarka a jeho kolegy, dát nějakou alternativu. Ale zároveň jakoby nepokračovat v kopírování minulosti, ale spíše na tom stavět a vnést do toho cosi vlastního. I ta kandidátní listina byla vlastně takovým mixem. Při pohledu na ni člověk zjistí, že někteří lidé z dřívější seskupení Jardy Knapa jsou nyní našimi kandidáty. A tak jsme to zkusili. Nevěděli jsme samozřejmě, jaká bude úspěšnost. Snažil jsem se držet nohama při zemi, protože přece jen jsem si myslel, že věk bude hrát větší roli. Když jsem ale potom viděl volební výsledky a naše vítězství, měl jsem pochopitelně radost. Místostarosta obce, tehdy třetí na kandidátce, dostal nejvíc preferenčních hlasů, já o jeden méně a až poté byl pan Obruča. To mě i dost šokovalo. Rozhodně od té doby jsem se přestal zabývat tím, že je mi dvacet. A že to je nějaký důležitý faktor.“

 

* Vrátím se ještě k poslednímu zastupitelstvu. Bylo v plánu, že proběhne hlasování o konci starosty Obruči?
„Víte, očekávalo, neočekávalo... Já jsem prostě věděl, že se něco děje. Věděl to ale i on, od toho bývalého zastupitele z jeho koalice. Oba jsme věděli, že není spokojenost s tím, jak se obec vede a že důvěra ve starostu klesla. A poté, když přišli na schůzi občané, dost jasně začali řešit svoje problémy, co s obcí měli. Docela mě to překvapilo. Proběhly tam záležitosti, u kterých jsem předpokládal, že byly vyřešeny jinak. Všechno dospělo bohužel až do fáze, kdy se začala přetřásat pozice starosty. Byl potenciál ke změně, rozhodně jsme ale neměli žádný scénář, podle kterého jsme jeli. Nebylo to žádné divadlo. Já tedy do posledního momentu netušil, že se budou dít konkrétní změny. Bylo strašně moc proměnných, kdy to mohlo dopadnout úplně jinak. Starosta se k tomu mohl postavit tak, že chce šetřit, mohl se panu Olšanskému omluvit za vyjádření ohledně domu a bylo by třeba všechno jinak. To se prostě nestalo a dospělo to tedy tam, kam to dospělo...“
* Co se týká bývalého starosty, bude probíhat nějaká spolupráce s ním a dalšími zastupiteli z jeho hnutí?
„Nejen pan Obruča, ale zbývající tři zastupitelé od něj řekli na veřejné schůzi, že rezignují! Ale právně to nemá dopad, musí proběhnout písemná rezignace. V těchto dnech mě tedy čeká diskuse s nimi, jak to mysleli, zda to, co řekli na schůzi, je finální rozhodnutí a potvrdí to tím pádem písemně. Pak budeme losovat náhradníky. Může se také stát, že v zastupitelstvu budou chtít zůstat. Těžko nyní tedy říkat, jak bude vypadat spolupráce, když nevíme, kdo v zastupitelstvu bude...“
* Co vnímáte jako největší dluh obce?
„Jsou to tři věci, u nichž by bylo optimální, kdyby se během zbývajících dvou a půl let měly stihnout. Jednou z nich je rekonstrukce veřejného osvětlení. Druhou pak odložené práce na chodníku v ulici ve směru do Němčic nad Hanou. Bylo by fajn také po deseti letech udělat víceúčelové hřiště, které mají už i v Srbcích. A abych nezapomněl, tak je tu ještě velký dluh z dřívějška – obci totiž chybí stavební místa. Nedá se zde skoro stavět. I když je mi jasné, že se nejedná zrovna o běh na krátkou trať.“
* Zmiňoval jste svůj věk. Berete ho jako výhodu nebo nevýhodu?
„Nic není černobílé. Že je vám padesát let má plusy i mínusy, totéž se dá říct i o mém věku. Co se týká možného nedostatku zkušeností, tak si nemyslím, že bych byl převelmi zkušený. Na druhou stranu jsem ve Sdružení místních samospráv. Musím říct, že po zvolení se mi ozvalo hodně starostů z okolí. Prý kdykoliv budu něco potřebovat, rádi mi pomůžou. To mě překvapilo. Chtějí se prý i podívat na obec a říct, co by se mohlo udělat. Co se pak týká samotného starostování, hlavně bych se chtěl chovat morálně a slušně ke všem. Starosta je od slova starat se. Prvním dopisem jsem se snažil lidi informovat a zároveň jim říct, aby se na obec obrátili, pokud by jim mohla s něčím pomoci. Chtěl bych, aby Mořice žily jako společenství lidí a nebyla jen hromádkou betonu. Neříkám, že tomu tak bylo nebo je, ale dá se udělat více.“


TOMÁŠ PAVELKA

* narodil se 19. května 1998 v Prostějově
* student práv, politik a nově starosta Mořic
* dětství a mládí strávil v Mořicích, kde stále bydlí
* vystudoval Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži
* aktuálně je studentem práv na Masarykově univerzitě v Brně
* v politice aktivně působí ve hnutí Mladí starostové a nezávislí, dále pak ve Sdružení místních samospráv
* činný je také v dalších aktivitách, vede mořickou knihovnu, rovněž působí v prostějovském děkanátu
* mezi jeho zájmy patří setkávání s přáteli, cestování, politika, technika i architektura
* je svobodný a bezdětný
* od loňského roku je členem krajské hodnoticí komise v klání Vesnice roku
zajímavost: zvolením se stal nejmladším starostou v České republice, když na pomyslném trůnu vystřídal starostu České Kamenice Jana Papajanovského, který do úřadu nastupoval jako třiadvacetiletý

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...