Dobré odpoledne, dnes je sobota 13.4.2024
svátek slaví Aleš,
zítra Vincenc
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Před lety se vypravil Prostějovan Viktor Mašek z České republiky do Austrálie. Získal tam zázemí, přátele, aktuálně pracuje jako manažer v gastronomii. Začátek letošního roku ale některé věci hodně změnil. Celosvětová epidemie koronaviru se samozřejmě dotkla i této země v Oceánii a pořádně zamíchala se životem tamních obyvatel. Koronavirus se tam přitom dostal dříve než do České republiky. A jak zmiňuje osmadvacetiletý rodák z Hané, také některá opatření u nich už pomalu neplatí.

 

* Jaká je nyní situace v Austrálii? Je hodně nemocných a zemřelých?
„Tak aktuálně je to v pohodě. Žiju na Gold Coast, kde byl první případ v celém státě Queensland, a pak se to tady rozjelo ve velkém. Ale teď už třetí týdnem zde není buď žádný nový případ, nebo jen pár. Hodně se to zlepšilo.“
* Jaká v Austrálii aktuálně platí opatření? Co všechno se může a co ne?
„Opatření se už trochu uvolnila, ale pořád jsou všechny restaurace, bary a kasina zavřené. Stejně tak třeba posilovny. Nebylo zde nikdy nařízené nosit venku roušky. V každém obchodě, než se vejde, tak příchozímu osprejují ruce a všude na zemi jsou navigační značky tak, aby lidé dodržovali osobní prostor. Kolikrát se to dělá tak, že jeden člověk vyjde ven z prodejny a druhý jde místo něj dovnitř. Ale třeba obchody s oblečením jsou zavřené, všechny BBQ area (venkovní grilování masa - pozn. red.) jsou zavřená, pláže jsou zavřené. Tam nebo v parku člověk může být jen v případě, že jde sportovat.

 

 

 

 

 

Vše o koronavirusu najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 11. května

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...