Dobrý podvečer, dnes je neděle 6.10.2024
svátek slaví Hanuš,
zítra Justýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tenisové zápasy, volejbalové a basketbalové duely, výkony atletů na Zlaté tretře, ale i inscenace divadelní přehlídky Aplaus mají minimálně jednu věc společnou. Na jednom místě v jednom okamžiku se ve všech případech sešly stovky lidí. To v současné situaci není možné. Sport pláče, doprovázený vzlyky kultury. A to pochopitelně netěší ani pořadatele špičkových sportovních akcí, které jsou v regionu spojené s agenturou TK PLUS. „Není to nic veselého, spíše to má prvky tragédie. Nikdy mě nenapadlo, že něco takového budeme prožívat,“ konstatuje zadumaně Miroslav Černošek (na snímku), šéf marketingové společnosti a také prostějovského tenisu i muž, který podporuje řadu dalších sportovních odvětví.

* Zkusíte odhadnout, jak dlouho celá současná situace potrvá a jaké budou její důsledky?
„Musím přiznat, že do takového rozhovoru se mi příliš nechtělo, protože ´obdivuji‘ spousty rádoby odborníků, kteří se vyjadřují ke všem věcem, které jsou spojeny s koronavirem. Já se domnívám, že je to věstění z křišťálové koule. Vidět totiž celkový dopad pandemie je dnes nemožné. Nikdo nemá zažitou podobnou zkušenost.“
* To nezní příliš optimisticky...
„Přiznám se, že v současné době jsem spíše pesimista. I vzhledem k tomu, že naše firma nedělá ryze české projekty, ale má přesah do zahraničí. Dnes nikdo nedokáže odhadnout, jak dlouho současný stav potrvá v Americe nebo Velké Británii, kde dokonce onemocněl premiér. A jak to bude ve Španělsku nebo Itálii, kde jsou stále každý den stovky mrtvých?“

* Co s tím můžete dělat z pohledu tradičních akcí, které pravidelně pořádáte?
„U pražského tenisového turnaje WTA se dělat nedalo vůbec nic. Letošní ročník se musel odpískat. U dalších akcí se snažíme posouvat je na termíny, kdy může být jejich uskutečnění reálné. Zlatá tretra by měla proběhnout 8. září, tenisový challenger MONETA Czech Open na přelomu září a října. Ohledně finálového turnaje mistrovství světa družstev do 14 let intenzivně komunikujeme s ITF, která ten turnaj potřebuje udělat, protože jinak teď nepořádá vůbec nic. Postupně budeme pochopitelně řešit i naše projekty v regionu.“
* Rozhodnutím vlády se otevřela některá sportoviště. Jak moc je to dobrá zpráva?
„Umožňuje nám to, abychom se trošku rozkročili v rámci venkovních antukových kurtů. My jsme na pobyt na venkovních sportovištích připraveni. Od osmého dubna jsme začali postupně spouštět rekreační a závodní tenis. Pochopitelně tak, abychom splnili vládní předpisy. Dva hráči nebo trenér s hráčem.“
* Šatny ale musí být zavřené, stejně tak další zázemí. Stojí za námahu dvorce složitě upravovat?
„Rozhodně. Chceme hlavně závodním hráčům umožnit, aby se vrátili k něčemu, co je v některých případech živí a v některých případech je to jejich život. Mám na mysli děti, které kromě toho, že chodí do školy, mají tenis jako jedinou zálibu a my jsme jim vzali něco, co je baví. Našim mladým mistrům chceme jejich koníček co nejdříve vrátit.“
* A těm dospělým dát možnost, aby se vrátili co nejrychleji do herního módu?
„Podívejte, hráči měli možnost posilovat, dělat kondici. V některých věcech to bylo dobré. Mluvil jsem o tom s našimi trenéry, nikdo nezahálel. Ale tenis je hlavně o kvalitě tréninku a sparingu, ten zatím možný nebyl.“
* Nemůže být otevření kurtů tou první vlaštovkou, po které se pomalu bude blížit vše k normálu a pořádání turnajů?
„Turnaje jsou hodně omezené pohybem hráčů a hráček. Ti musí do Prahy nebo Prostějova přijet. Pochopitelně vnímám, že se postupně vše uvolňuje. Snad to bude z pohledu České republiky optimistické, ovšem zda to bude stejné z pohledu Evropy a světa, to jisté není. Pro profesionální hráče tahle doba nejistoty není příjemná.“
* Řadu tenistů jste vychoval, některé stále zastupujete. Umíte se vžít do jejich situace?
„Tenisté a tenistky jsou odkázaní výhradně na příjem z turnajů. Nejsou fotbalisté nebo hokejisté, kteří mají ve svých klubech smlouvy. Dnes třeba upravené a snížené, ale nějaké peníze dostávají. Tenisté jsou odkázaní výhradně na příjem z turnajů a ty se nehrají. Když vezmu třeba Jirku Veselého. Dva roky moc nevydělal, teď se posunul zpátky do stovky. Očekával se jeho silný nápor do padesátky, protože tři měsíce nic neobhajoval. V době, kdy mohl postupovat a vydělávat peníze, napaluje míčky a dělá kondici... U dospělých, kteří jsou pod čtyřicátým místem, je účast na turnajích základní obživou. Pochopitelně příjmy Petry Kvitové nebo Karolíny Plíškové byly v minulosti takové, že jim zajistily polštář a nejsou v přímém tlaku. Ovšem taková Katka Siniaková a další hráčky by potřebovaly hrát. Pro mladší kluky a holky jde vlastně pouze o vypadnutí z tréninku, protože mají nějaké peníze od klubů a rodičů.“
* Navíc ani netuší, v jakých pozicích se na kurty vrátí…
„To je pravda. Je otázka jak ATP a WTA přistoupí k žebříčkům. Každé rozhodnutí bude pro někoho nespravedlivé. Pak je tady otázka, kdy se začne hrát. Wimbledon se zrušil, a když čtu informace z New Yorku, nedovedu si představit, že by se koncem srpna na US Open představila kompletní špička, i kdyby se hrálo. Zatím chováme i trochu sobeckou naději na pořádání pařížského French Open. V jeho druhém týdnu bychom chtěli hrát u nás v Prostějově. Ale uvidíme, jestli to tak bude.“
* V Prostějově hrají také volejbalistky a basketbalisté. Jaká je situace v těchto týmech?
„Současnou situaci řešíme. Je to citlivé téma. Volejbalistky i basketbalisté mají pochopitelně smlouvy. Ovšem v první polovině března přestali hrát i trénovat. Do konce března jim přiznáváme to, na co mají nárok, a vedli jsme plodnou diskusi, co bude dál, protože finanční příjmy se prakticky zastavily. Je jasné, že nějaké úpravy přišly.“
* Co současná situace znamená pro vaši společnost?
„Ukazuje se, jak byla prozíravá filozofie, kterou už nějakou dobu razíme. Vedle velkých mezinárodních akcí jsme se vydali cestou spolupráce s regiony. Máme poměrně velice dobře postavené marketingové smlouvy s Olomouckým krajem, statutárními městy Prostějov i Olomouc. Ostrava a Moravskoslezský kraj nás zase podporují při Zlaté tretře. Díky tomu nejsme úplně finančně vyprahlí a jsme schopni nějakou dobu žít. Ovšem musíme se dostat k nějakému momentu, kdy se vše oživí a zase nastartuje.“
* Myslíte si, že jiné společnosti svoji činnost buď ukončí, nebo budou mít velké problémy?
„Sám jsem to nedávno zažil. Kromě TK PLUS jsem majitelem agentury České sportovní. V této firmě jsem musel udělat některé nepříjemné a velice nepopulární kroky. Ukončil jsem pracovní vztah s většinou lidí a zůstal prakticky pouze finanční ředitel, se kterým řešíme individuální smlouvy s našimi sportovci. Ale jinak se nic neděje. Pražský turnaj se nekoná, Davis Cup a Fed Cup přešly na jiný formát bez domácích zápasů. Takový výpadek se nedá nijak nahradit.“
* V TK PLUS podobný scénář nehrozí?
„Věřím, že pro některé kluby a agentury může být současná situace naprosto smrtící, protože když přestaneš platit zaměstnance, tak se ti odborníci rozprchnou a nebude jednoduché je pak dát zase dohromady. Já mám v naší společnosti několik poměrně špičkových manažerů, kteří zvládají svoji práci a o které bych nerad přišel.“
* Takže se soustředíte především na Prostějov a TK PLUS a na vše, co s tím souvisí?
„Ano. Ukázalo se, jak dobré bylo dlouhodobé budování osobních vztahů s firmami. Firmy, které nás podporují, nám i v současné době poskytly zálohově nějaké prostředky, i když se akce nekonají. Je to postaveno na tom, že jsme spolu mnoho let spolupracovali a vycházeli si vstříc, firmy jsou dnes vůči nám štědřejší než vůči ostatním. Máme společnosti, které jiným smlouvy vypověděly, nám ne. Pouze je snížily nebo upravily.“
* Budou firmy podporovat sport i po překonání dnešních potíží?
„Sport na špičkové úrovni je o ekonomice a penězích. Mezi partnery patří banky. Nikdo neumí odhadnout, jak je situace postihne. Jestli lidé nebudou ve velkém vybírat peníze a ty pak budou chybět jinde. Nebo stavební firmy. Tisíce Ukrajinců, které zaměstnávaly, odjely domů, akce se zastavily. Je otázka, kdy se zase rozjedou. Snažíme se výrazně uskrovnit, Zlatá tretra bude možná hlavně česká, tenisový turnaj menší. Ale některé náležitosti, které projekty potřebují, se prostě osekat nedají.“
* V současné době se sport nedá dělat bez podpory krajů a měst. Máte představu, jestli v ní budou instituce pokračovat i po skončení pandemie?
„Já se snažím o velice intenzivní komunikaci s hejtmanem Olomouckého kraje Ladislavem Oklešťkem i s primátorem Prostějova Františkem Jurou. Je velkou výhodou, že oba mají vztah ke sportu. Vnímají realitu, že nelze sport úplně zardousit. Z jejich strany registruji přísliby, že sport zůstane v portfoliu jejich dotačních titulů, které podporují sport v jakékoli podobě.“
* Jak se s nečekanou realitou vyrovnáváte osobně?
„Těžce, jako každý. Zrovna jsem si volal s Jiřím Kejvalem. Dvacet let spolu děláme olympijský marketing, jsme kamarádi. Shodli jsme se na tom, že už máme něco za sebou, něco jsme prožili, ale takovou situaci jsme rozhodně nečekali. Považovali jsme ji za naprosto absurdní a ona přesto nastala. Je tady a musíme se s tím nějak vyrovnat.“



MIROSLAV ČERNOŠEK

* narodil se 27. dubna 1948 v Prostějově
* je podruhé ženatý, v roce 2013 si vzal někdejší profesionální tenistku Petru Langrovou
* z předchozího svazku má dvě dcery a čtyři vnoučata
* ukončil vysokoškolské vzdělání s titulem PhDr., v roce 2010 pak zakončil studium Ph.D. a v roce 2016 byl na Masarykově univerzitě jmenován docentem
* podnikání ve sportu se věnuje od počátku devadesátých let minulého století
* začínal s tenisem v Prostějově, v roce 2001 se stal předsedou představenstva a spolumajitelem společnosti Česká sportovní, kterou převzal do stoprocentního vlastnictví
* je majitelem marketingové společnosti TK PLUS Prostějov, která nejen zastupuje špičkové sportovce, ale pořádá největší tuzemský tenisový turnaj MONETA Czech Open
* kromě TK AGROFERT je v Prostějově pod hlavičkou TK PLUS volejbalový oddíl, marketingově se podílí také na chodu fotbalového oddílu 1.SK Prostějov a BK Olomoucko
* je autorem myšlenky prezentace hvězd NHL pod hlavičkou Jágr Team
* dlouhodobě zajišťuje marketing pro Český olympijský výbor a jeho firma realizovala například basketbalové Final Four, otevírací zápas NHL či tenisový Laver Cup v Praze
* pravidelně pořádá atletický mítink Zlatá tretra v Ostravě, stará se také o oba tenisové reprezentační týmy pro Davis Cup a Fed Cup, se kterými dosáhl historických triumfů
* v roce 2017 obdržel v rámci CZECH TOP 100 elity české ekonomiky titul Ambasador České republiky
* v roce 2019 převzal ocenění v anketě Českých 100 nejlepších, konkrétně v kategorii Gentleman Pro a přednášel ve Španělském sále Pražského hradu více jak dvěma stovkám osobností na téma ‚Teorie úspěchu´
* dlouhodobě přednášel sportovní marketing na Fakultě tělesné kultury UP Olomouc, poslední roky působí na Fakultě sportovních studií v Brně
zajímavost: byl největším zastáncem projektu Národního olympijského centra v Prostějově, hala nakonec pod názvem NSC vyrostla a do vypuknutí pandemie byla maximálně využívaná

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...