Příjemnou noc, dnes je sobota 4.5.2024
svátek slaví Květoslav,
zítra Klaudie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Nemocnice Prostějov je v Olomouckém kraji aktuálně jediným zdravotnickým zařízením s infekčním oddělením. Za poslední měsíc poskytli její zdravotníci péči více než čtyřem desítkám pacientů, u nichž bylo potvrzen COVID-19, další stovky s podezřením na toto onemocnění projdou rukama vyškolených zdravotních sester každý týden při odběru vzorků pro laboratorní vyšetření. Nemocnici obemkla odběrová místa a stanoviště, kde si lidé musí před vstupem do budovy nechat změřit teplotu. Provoz špitálu navíc zůstává velmi omezený. A tak je zřejmé, že ředitelka Nemocnice Prostějov, která patří do skupiny společnosti Agel, Maria Marsová (na snímku) má nyní starostí nad hlavu.

 

* Jak hodnotíte v souvislosti s koronavirem celkovou situaci nemocnice?
„Pro nemocnici tato situace znamenala zásadní změnu – nikdy předtím jsme s takovým rozsahem nákazy nebyli konfrontováni. Naše sestry zajišťovaly již od počátku března v rámci celého Olomouckého kraje odběry u pacientů s podezřením na onemocnění COVID-19 u nich doma. Již to byla ohromná zátěž! A kromě infekčního oddělení a oddělení ARO ji pociťovala téměř všechna oddělení, protože do prostějovské nemocnice byli přiváženi všichni pacienti, tedy i ti s podezřením na toto onemocnění.“
* Jak jste se s těmito změnami vyrovnali?
„Jelikož tito nemocní ale zároveň trpí i jinými chorobami – v pandemickém plánu jsou proto zahrnuti zdravotníci všech odborností – internisté, chirurgové, traumatologové, neurologové, zaměstnanci na rentgenu, na plicním oddělení, v laboratoři, oddělení ORL, dětském nebo gynekologové. Z mnohých oddělení se především sestry, ale i lékaři nebo fyzioterapeuti přesunuli na pomoc právě do první linie – na oddělení nejvíce zatížená, jako je infekční oddělení nebo odběrové týmy.

* V jakých ohledech pandemie omezila chod zařízení?
„Provoz se změnil zásadně, neboť se omezuje pouze na řešení akutních stavů, odkládají se plánované operační výkony a vyšetření u specialistů. Koncentrujeme se nyní zejména na péči o pacienty s onemocněním COVID-19. Dosud jsme jediné pracoviště v Olomouckém kraji, které zajišťuje péči komplexně, tedy jak akutní lůžkovou péči na infekčním oddělení, tak i intenzivní péči na oddělení ARO.“
* Hrozí prostějovské nemocnici přehlcení pacienty s koronavirem?
„Aktuálně nemocnice přehlcena není, je připravena na rozšíření o další stanici pro pacienty s podezřením na onemocnění COVID-19. Jsme dobře vybaveni i přístrojovým vybavením pro ventilované pacienty na oddělení ARO, máme zásoby léků i zdravotnického materiálu. Zlepšila se i zásoba ochrannými pracovními pomůckami.“
* Na co si musíte dávat v současné situaci největší pozor?
„Zásadní je, aby náš personál zůstal zdravý. Lékaři a sestry se specializací na infekční, resuscitační a intenzívní péči jsou nenahraditelní. Od počátku epidemie jsme se inspirovali zahraničními zkušenostmi a vytvořili týmy, které se nesetkávají, pracují v pravidelných režimech. V případě, že by došlo k onemocnění člena z jednoho týmu, nijak to neohrozí další týmy, pracovníci se tak mohou vzájemně doplnit. Věříme, že situaci zvládneme.“
* Je chvíle, kterou byste zatím označila za určitý zlom?
„Určitě velmi pozitivní zprávou pro nás byl první vyléčený pacient. Těch bodů, které si budeme pamatovat, bylo ale více. Smutné bylo první úmrtí, naši lékaři a sestry bojovali o život pacienta ze všech sil, ale bohužel jeho další dřívější onemocnění již neunesla zátěž těžkou virovou infekcí. A ještě jeden okamžik byl určitě zlomový – když jsme v nemocnici vybudovali během pár dní novou laboratoř k detekci PCR viru SARS-Cov-2. A to skutečně během soboty a neděle. Personál byl v práci bez ohledu na volno, když jsme s úžasnou pomocí statutárního města Prostějov, hasičů a armády stavěli odběrové stany.“
* Jakou lůžkovou kapacitou pro lidi nakažené koronavirem aktuálně disponujete?
„Pro tyto pacienty máme vyhrazeno šest lůžek na oddělení ARO, třicet na infekčním oddělení a třiadvacet lůžek na dalších stanicích pro pacienty s podezřením na onemocnění COVID-19. Zároveň jsme jako firma Středomoravská nemocniční vyčlenili další ARO lůžka a akutní lůžka i v Nemocnici Přerov a Nemocnici Šternberk.“
* Jak byste zhodnotila dosavadní zásobování zdravotnických zařízení zdravotním ochranným materiálem? Jaká byla a je situace v Prostějově?
„Stejně jako v jiných zařízeních v České republice, ani u nás nebyla situace ideální. Možná jsme měli výhodu v tom, že jsme nakupovali ochranné pracovní pomůcky i zdravotnický materiál již od poloviny února. Tehdy jsme se rozhodli, že se předzásobíme nejen ochrannými pomůckami, ale i léky a zdravotnickým materiálem.“
* Jak na aktuální omezení reagují pacienti?
„V dnešní době musím říci, že absolutní většina pacientů velmi dobře spolupracuje, váží si práce zdravotníků a ti, kteří jsou zdraví, nemocnici pomáhají. Zpočátku jsme sice byli zahlceni nespokojenými reakcemi pacientů, kteří se domáhali dlouhodobě plánovaných vyšetření nebo výkonů, ale situace se po několika dnech zlepšila. Myslím, že lidé si uvědomili, že je nutné zajistit péči především o vážně nemocné pacienty s těžkými komplikacemi a akutní stavy. A také je nezbytné, abychom disponovali dostatečným počtem zdravotníků, kteří budou moci pečovat o infikované a těžce nemocné. Abychom toho dosáhli, nesmíme zdravotníky přetěžovat. Jejich profese je v tomto období náročná jednak fyzicky – nevěřil byste, jak náročné je jen se obléci do ochranného obleku – tak i psychicky. Uvědomme si, že o koronaviru SARC-COV-2 víme zatím velmi málo. Riziko nákazy pro zdravotníky nelze i při dodržování všech pravidel vyloučit, jsou přece jen v kontaktu s nemocnými každý den, zacházejí s vysoce infekčním materiálem.“
* Někteří lékaři, zejména však hasiči a policisté, se setkávají s agresivními pacienty, kteří nerespektují jejich pokyny. Máte podobné zkušenosti?
„Nemohu tuto situaci potvrdit, občas se setkáváme spíše s pacienty nespokojenými, ale nikoliv agresívními. Jistě i na ně klade současná situace velké psychické zatížení. Takto to aspoň vnímáme my.“
* Prostějov má jediné infekční oddělení v Olomouckém kraji. Měla by se tato situace podle vás změnit?
„Právě tato pandemie jistě změní pohled na náš zdravotní systém, infekční oddělení nevyjímaje. Dlouhou dobu jsme žili v domnění, že se nás varování mikrobiologů, virologů a epidemiologů netýkají. Máme přece očkování, máme antibiotika, léky. Ukazuje se ale, že nikoliv na všechna onemocnění. A nemáme připraveny – a tím myslím celé státy – třeba pandemické plány, které by byly propracovány do posledních detailů. A co se týká konkrétně Nemocnice Prostějov, dlouhodobě usilujeme o statut Infekční kliniky, nejen s akutními lůžky, ale i rozšířenou jednotku intenzívní péče, která by měla pokrýt právě podobné epidemie. Určitě by počet lůžek měl být navýšen minimálně o jednu další stanici, tedy alespoň pětadvacet lůžek. Máme zkušenosti, erudovaný personál a myslím, že jsme schopni se tohoto úkolu zhostit.“
* Je na současné situaci vůbec něco pozitivního?
„Soudržnost. Musím říci, že takovou soudržnost mezi personálem, mezi nemocnicí, prostějovským magistrátem, hasiči a vojáky si za dvacet let svého působení ve vedení nemocnice nepamatuji. Ono se ne nadarmo říká, že v těžkých dobách se projeví charakter člověka. Z tohoto pohledu to s námi nevypadá vůbec špatně.“

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...